Ekologiczne metody recyklingu kabli
Odsłon - 45061
eGartia
autor:
2011-08-25

           Wiele film zajmujących się recyklingiem  pozyskuje miedź z kabli poprzez ich opalenie. Praktyka taka często sprowadza się do wrzucenia kabli do beczki, polania ich benzyną lub rozpuszczalnikiem  i podpalenia. Mało kto zwraca uwagę na fakt, iż w ten sposób zatruwane jest środowisko naturalne. Priorytetem jest osiągnięcie zysku. Szacuje się, że w przeciętnym gospodarstwie domowym zastosowanych jest około 120 kg kabli i przewodów. Do tego dochodzą samochody osobowe, w których występuje kolejnych kilkadziesiąt kilogramów.

            W kablach i przewodach wykorzystane są metale kolorowe, które mogą zostać odzyskane i ponownie przetworzone. Zarówno aluminium, jak i miedź w naturze występują jako zasoby nie odnawialne, ich szerokie zastosowanie w procesach produkcyjnych powoduje iż są one materiałami strategicznymi. Ich wydobycie z rud i przetworzenie jest bardzo pracochłonne. Dla przykładu uzyskanie tony miedzi wymaga przetworzenia ponad 1000 ton skały. Choćby dlatego warto pomyśleć o recyklingu kabli. Z pomocą przychodzą nam konstruktorzy, którzy opracowują  nowoczesne maszyny takie jak :  odizolowywacz kabli BOBR. Urządzenie BOBR przeznaczone jest do: odizolowania kabli elektrycznych, zdjęcia opony i izolacji z żył kabli drutowych o średnicy do 12 cm. Maszyna umożliwia rozdzielenie drutu stalowego nośnego z oplotu aluminiowego, skórowanie kabli w oplocie ołowianym, pancerzu miedzianym, serpentynie i innych. W dodatku maszyna ta jest w pełni ekologiczna, jej praca nie wpływa negatywnie na środowisko naturalne. Po usunięciu izolacji z kabli uzyskujemy czysty metal i tworzywo. Oba te materiały mogą zostać odsprzedane do punktu skupu złomu lub przetworzone na dalsze produkty finalne.

 

Mistra - Maszyny do cięcia złomu i recyklingu kabli Kazimierz Sudnik - Oświęcim

 


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html