Biodegradowalne tworzywo sztuczne Ecovio |
Dobrą zdolność do kompostowania uzyskuje się dzięki składowi Ecovio FS. Materiał składa się z jednej strony z wytwarzanego z ropy naftowej, nadającego się do kompostowania tworzywa sztucznego Ecoflex® FS. Innym składnikiem jest polilaktyd, uzyskiwany ze skrobi kukurydzianej. Ten całkowicie oparty na odnawialnych surowcach materiał jest w stanie czystym raczej kruchy. W połączeniu z Ecoflex tworzy jednak elastyczne tworzywo sztuczne, z którego można na przykład wytwarzać torby. W przemysłowej kompostowni w kontrolowanych warunkach — wysoka temperatura i wilgoć, określona zawartość tlenu — materiał ten razem z odpadami organicznymi mikroorganizmów, takich jak grzyby i bakterie, ulega rozkładowi na wodę, dwutlenek węgla i biomasę, a więc cenny kompost.
— Ecoflex i polilaktyd, oba składniki Ecovio, ulegają biodegradacji — mówi profesor Andreas Künkel, szef badań biopolimerów w firmie BASF. — Dla biodegradacji nie jest istotne, czy materiał został wykonany z surowców roślinnych, czy z ropy naftowej. Decydująca jest struktura cząsteczek. Ponieważ polimer syntetyczny został specjalnie zoptymalizowany pod kątem podatności na biodegradację, mikroorganizmy mogą go bez problemu przetrawić.
Dobra podatność na biodegradację Ecovio FS jest uznawana na całym świecie. Produkt spełnia wszystkie odpowiednie normy dla tworzyw nadających się do kompostowania i ulegających biodegradacji zarówno w Europie, jak i w Ameryce Północnej i Azji.
Worki na odpady organiczne nie są jedynym zastosowaniem tego tworzywa. Kubki papierowe można powlec cienką warstwą Ecovio FS i dzięki temu nie będą one przepuszczać cieczy. Także te kubki można kompostować. To samo stosuje się do zgrzewek napojów owiniętych folią. I nie tylko torby na odpady, ale także torby na zakupy mogą być wykonane z Ecovio. Innym zastosowaniem dla ulegających biodegradacji tworzyw sztucznych są mulcze foliowe dla rolnictwa jako zamiennik dla konwencjonalnych folii z polietylenu. Mają one tę zaletę, że rolnik po zebraniu plonów nie musi ich mozolnie zbierać: może je po prostu zaorać.
Na całym świecie wzrasta popyt na tworzywa sztuczne ulegające biodegradacji. Eksperci szacują, że rynek ten rośnie o ponad 20 procent rocznie. Dlatego firma BASF jako wiodący dostawca ekologicznych tworzyw sztucznych ostatnio znacznie zwiększyła swoje moce produkcyjne dla produkcji Ecoflex i Ecovio. Te tworzywa sztuczne mogą w przyszłości sprawić, że zbiórka odpadów organicznych stanie się łatwiejsza i dzięki temu więcej odpadów organicznych znajdzie się w kompoście, a mniej wyląduje w kontenerach na niesortowane odpady komunalne.
Warto zobaczyć