Radiomodemy SATEL w Systemie Monitoringu i Osłony Kraju
Odsłon - 2896
Polecamy
2005-07-15

Kataklizm, jakim była powódź z 1997 roku spowodował zagrożenie życia tysięcy mieszkańców Polski. Ci, których żywioł dotknął bezpośrednio stracili dobytek, źródła utrzymania, a niejednokrotnie zdrowie czy nawet życie. Prócz tej bezpośredniej tragedii fale powodzi niosły ogromne zagrożenie ekologiczne. Na zalanych terenach woda wymywała oczyszczalnie ścieków, wysypiska odpadów komunalnych i przemysłowych, zatapiała fabryki nawozów sztucznych. Z zalanych samochodów wyciekały płyny. Zostało uwolnionych wiele bakterii chorobotwórczych tworząc tym samym zagrożenie epidemiologiczne.

Doświadczenie tego tragicznego w skutkach kataklizmu zmobilizowało władze do modernizacji i rozbudowy systemu mającego ostrzegać mieszkańców przed kolejnymi zagrożeniami. Konieczne stało się stworzenie platformy, dzięki której wszelkie informacje, dotyczące temperatury, opadów, siły i kierunku wiatru oraz poziomu wody, będą jak najszybciej przekazywane z punktów pomiarowych do IMGW w celu ich analizy. Opierając się na takich założeniach, z pomocą kredytu zaciągniętego w Banku Światowym, zrealizowany został projekt SMOK.

SMOK, czyli System Monitoringu i Osłony Kraju, to zmodernizowany układ osłony hydrologiczno-meteorologicznej, służący do wczesnego ostrzegania przed kataklizmami pogodowymi. Dzięki wartemu 300 mln zł systemowi, prognozy pogody i ostrzeżenia przed powodziami i innymi niebezpiecznymi zjawiskami, będą docierały do mieszkańców Polski dużo szybciej.

Cały system to 989 zautomatyzowanych posterunków hydrologicznych i meteorologicznych oraz POLARD - sieć ośmiu radarów atmosferycznych, których główną funkcją są pomiary intensywności przemieszczania się chmur i opadów.

450 spośród wszystkich posterunków należących do platformy, zebrane przez siebie dane drogą radiową przesyła do stacji meteorologiczno - hydrologicznych, z których trafiają one do sieci komputerowej IMGW. Komunikacja radiowa w systemie została zbudowana w oparciu o radiomodemy SATEL.

Firma ASTOR jako dystrybutor radiomodemów SATEL, wspierała swoją wiedzą i doświadczeniem firmy odpowiedzialne za wdrożenie systemu. W początkowej fazie projektu Firma doprowadziła do spotkania przedstawicieli IMGW z producentem – fińską firmą Satel Oy. Duże znaczenie miały też próby techniczne przeprowadzone z wykorzystaniem radiomodemów Satel wypożyczonych przez ASTOR.

Projekt techniczny oraz przetarg na budowę systemu oparto o następujące ogólne zasady:

Podstawowe przesłanki budowy podsystemu łączności dla telemetrii w oparciu o łączność radiową wynikają z doświadczeń powodzi ostatnich lat. Zdarzyło się kilkakrotnie, że zastosowana łączność GSM dla obsługi komunikacji ze stacjami pomiarowymi napotkała na poważne utrudnienia w sytuacjach kryzysowych. Nie pozwalały one, nie tylko na prawidłowe zarządzanie siecią, ale także na zbieranie wyników obserwacji. Pozytywne doświadczenia z łączności radiowej w czasie powodzi 1997 w rejonie Krakowa i Krosna spowodowały, że zastosowano zbliżone rozwiązania dla maksymalnie dużego obszaru. Optymalizacja kosztów budowy, a także utrzymania tak zaprojektowanego systemu, doprowadziły do najlepszej liczby 450 posterunków obsługiwanych drogą radiową. Pozostałe 532 posterunków SMOKa jest obsługiwanych z wykorzystaniem technologii GPRS.

Platforma o tej wielkości, co System Monitoringu i Osłony Kraju, realizowany jako jedno zadanie jest rzadkością w skali świata i to nie tylko z uwagi na rozwiązania techniczne, ale również na uwarunkowania lokalne.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html