Informacje o środowisku
Odsłon - 994
#orivne
autor:
2005-12-05
W pogoni za dostępem do nowych źródeł informacji, często zapominamy o tych, które przysługują nam właściwie z urzędu. Powszechny dostęp do informacji o środowisku reguluje bowiem prawo polskie następującymi aktami prawnymi:
  1. Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62, poz.627z późn. zm),
  2. Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. nr 112 , poz. 1198 z późn. zm.).
  3. Ustawa z 20 lipca 1991 r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (Dz. U. nr 77, poz. 335 z późn. zm.),
  4. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 1 października z 2002 r. w sprawie sposobu udostępniania informacji o środowisku (Dz. U. nr 176, poz. 1453),
  5. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 25 lutego 2003 r. w sprawie stawek opłat za udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie oraz sposobie uiszczania opłat (Dz. U. nr 50, poz 435),
  6. Rozporządzenie Ministra Środowiska z 17 czerwca z 2003 r. w sprawie określenia wzoru publicznie dostępnego wykazu danych o dokumentach zawierających informacje o środowisku i jego ochronie (Dz. U. nr 110, poz. 1058).
Zgodnie z obowiązującym prawem możemy uzyskać następujące rodzaje dokumentów i informacji:
W dziedzinie gospodarki odpadami informacjami przeznaczonymi do udostępnienia są:

W celu uzyskania powyższych informacji należy złożyć pisemny wniosek do właściwego organu administracji publicznej np. Ministerstwa Środowiska, Inspektoratu Środowiska, Urzędu Wojewódzkiemu, Starostwa, Urzędu Miasta czy Gminy itp. Podlega on opłacie skarbowej o wysokości 5 zł oraz 50 gr od każdego załącznika. Do kosztu uzyskania informacji należy jeszcze doliczyć opłatę za wyszukanie informacji, sporządzenie kopii dokumentów oraz ich przesyłanie. Jest ona wyliczana zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Środowiska (patrz pkt. 5). Nie pobiera się opłat za wyszukiwanie i przeglądanie dokumentów na miejscu w siedzibie organu, które są wyszczególnione w publicznie dostępnym wykazie.

Ustawowy czas na udostępnienie informacji wynosi jeden miesiąc od dnia złożenie wniosku lub maksymalnie dwa miesiące jeśli poszukiwana informacja jest skomplikowana i jej odnalezienie wymaga dłuższego czasu. Warto przy tym podkreślić, że wszystkie dokumenty, o których dane są zawarte w publicznie dostępnych wykazach muszą być udostępnione w dniu złożenia wniosku.

Istnieje możliwość uzyskania informacji w formie ustnej. Dotyczy to wszystkich tych informacji, które nie wymagają wyszukiwania i mogą być przekazane właśnie w formie ustnej. W takich przypadkach nie ma obowiązku składania pisemnego wniosku i uzyskanie takiej informacji nie podlega opłacie.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html