Odpady opakowaniowe - Recykling (recycling) we własnym zakresie - wyjaśnienie MŚ
Odsłon - 449
eGartia
autor:
2006-03-26

Zgodnie z art. 4 ust. 1a ww. ustawy obowiązek zapewnienia odzysku, a w szczególności recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych , o którym mowa w art. 3 ust. 1, może być realizowany samodzielnie przez przedsiębiorcę, który we własnym zakresie poddaje odzyskowi lub recyklingowi, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach o odpadach, wyłącznie wytworzone przez siebie odpady opakowaniowe lub poużytkowe.

Zgodnie z art. 4 ust. 1b przedsiębiorca, o którym mowa w ust. 1a, może obowiązek, określony w art. 3 ust. 1, realizować także poprzez poddanie odzyskowi lub recyklingowi odpadów, zebranych poprzez zorganizowaną przez siebie sieć ich selektywnego zbierania, takiego samego rodzaju i w takiej samej masie lub ilości jak powstałe z wprowadzonych przez siebie na terytorium kraju produktów lub produktów w opakowaniach. Po pierwsze należy zauważyć, iż wykładnia językowa tego przepisu jest jednoznaczna - przedsiębiorca jest obowiązany zebrać i przekazać do odzysku lub recyklingu odpady w takiej samej masie lub ilości, jak powstałe z wprowadzonych przez niego produktów lub opakowań na terytorium kraju. Gdyby intencją racjonalnego ustawodawcy było wskazanie minimalnej lub maksymalnej masy lub ilości odpadów opakowaniowych lub poużytkowych, które przedsiębiorca mógłby zebrać i zaliczyć na poczet wykonania obowiązku osiągnięcia poziomów odzysku lub recyklingu użyłby określeń typu "w ilości nie mniejszej niż", "nie większej niż", "w wysokości co najmniej". Po drugie należy zauważyć, iż przepis art. 3 ust. 1, do którego omawiany ustęp odsyła w zakresie określenia obowiązku przedsiębiorcy, mówi ogólnie o obowiązku zapewnienia odzysku, a w szczególności recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych. Doprecyzowanie tego obowiązku następuje w art. 3 ust. 2 i 2a powołanej na wstępie ustawy, gdzie jest mowa o osiągnięciu docelowego poziomu odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych - są to poziomy minimalne (przez użycie określenia "w wysokości co najmniej").

W związku z powyższym zgodnie z art. 4 ust. 1b przedsiębiorca, który przekazuje odpady, zebrane poprzez sieć selektywnego ich zbierania, do odzysku lub recyklingu, zobowiązany będzie do poddania odzyskowi lub recyklingowi odpadów powstających z całości wprowadzonych przez niego na rynek opakowań lub produktów.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z art. 12 ust. 1 ww. ustawy rozliczenie wykonania ustawowych obowiązków następuje na koniec roku kalendarzowego. Biorąc powyższe pod uwagę przedsiębiorca może na koniec roku podjąć ostateczną decyzję o sposobie samodzielnego rozliczenia obowiązków w zakresie odzysku i recyklingu. Może rozliczyć się w oparciu o odpady wytworzone przez siebie lub odpady zebrane albo zapłacić opłatę produktową, która w przypadku nieuwzględnienia przez przedsiębiorcę w sprawozdaniu przekazanych do odzysku lub recyklingu zebranych odpadów, będzie obliczana wg poziomu odzysku lub recyklingu określonego w obowiązującym w danym roku rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie rocznych poziomów odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych.

  • Dyrektor Departamentu
  • Polityki Ekologicznej
  • Marek Sobiecki

Źródło - Ministerstwo Środowiska (www.mos.gov.pl)

PEie-022/OP-24/06


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html