Potwierdzenie odzysku i recyklingu - wyjaśnienie MŚ |
W związku z pojawiającymi się wątpliwościami oraz w celu zapobiegania ewentualnym nieprawidłowościom w rozliczaniu się z obowiązków w zakresie odzysku i recyklingu odpadów opakowaniowych i poużytkowych nałożonych ustawą z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej (Dz.U. Nr 63, poz. 639, z późn. zm.), Ministerstwo Środowiska - Departament Polityki Ekologicznej przedstawia poniżej następujące wyjaśnienie.
W świetle przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. Nr 62, poz. 628 ze zm.) poprzez recykling rozumie się taki odzysk, który polega na powtórnym przetwarzaniu substancji lub materiałów zawartych w odpadach w procesie produkcyjnym w celu uzyskania substancji lub materiału o przeznaczeniu pierwotnym lub o innym przeznaczeniu. Przedsiębiorca wykonując recykling odpadów tym samym wykonuje również ich odzysk.
Nowelizacja ustawy o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej i opłacie depozytowej z dnia 21 stycznia 2005 r. wprowadziła w art. 11 ust. 3 ustawy dokumenty potwierdzające odrębnie odzysk i odrębnie recykling, które stanowią podstawę do ustalenia masy lub ilości odpadów poddanych odpowiednio odzyskowi lub recyklingowi. Wzory tych dokumentów określiło rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 31 marca 2005 r. w sprawie dokumentów potwierdzających odrębnie odzysk i odrębnie recykling (Dz. U. Nr 58, poz. 510).
Ustawa nie zawiera przepisu pozwalającego na dokumentowanie masy lub ilości odpadów poddanych odzyskowi za pomocą dokumentów potwierdzających odrębnie recykling.
W związku z powyższym przedsiębiorca przekazując odpady do recyklingu, chcąc uzyskać również potwierdzenie ich odzysku, będzie musiał zwrócić się do prowadzącego odzysk lub recykling o wydanie oprócz dokumentu potwierdzającego recykling odpadów również dokumentu potwierdzającego ich odzysk.
Rozliczenie masy odpadów opakowaniowych przekazanych do recyklingu, również w ramach rozliczenia obowiązku odzysku, preferuje wykonywanie przez przedsiębiorców ustawowych obowiązków poprzez zapewnienie odzysku i recyklingu odpadów, a nie płacenie opłaty produktowej, gdzie oblicza się ją oddzielnie w przypadku niewykonania obowiązku odzysku i oddzielenie w przypadku niewykonania obowiązku recyklingu.
Źródło - Ministerstwo Środowiska (www.mos.gov.pl)
PEie-022/OP-44/06
Warto zobaczyć