Odpowiedzialność przedsiębiorców za szkody w środowisku - projekt ustawy |
Podmiot, który nabył nieruchomość objętą obowiązkiem rekultywacji, nie będzie mógł się zasłaniać tym, że zanieczyszczenie spowodowane zostało przez poprzedniego właściciela.
Ministerstwo Środowiska opublikowało projekt ustawy o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku. Projektowana regulacja ma na celu implementowanie do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy 2004/35/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 21 kwietnia 2004 roku w sprawie odpowiedzialności za środowisko w odniesieniu do zapobiegania i zaradzania szkodom wyrządzonym środowisku naturalnemu. Nowe przepisy – jeśli wejdą w życie – w istotny sposób zmienią obowiązujące zasady odpowiedzialności za szkody wyrządzone w środowisku.
Projekt przewiduje ujednolicenie zasad odpowiedzialności z tytułu szkód wyrządzonych w środowisku wodnym, dotyczących gatunków chronionych i chronionych siedlisk przyrodniczych oraz zanieczyszczania gruntów. W przypadku szkody wyrządzonej w środowisku w każdym z powyższych wypadków, podmiotem odpowiedzialnym za jej naprawienie byłby podmiot, którego działalność doprowadziła do szkody w środowisku. Warunki naprawienia szkód (działań naprawczych) powinny zostać uzgodnione z wojewodą w drodze decyzji administracyjnej. Wojewoda będzie władny zobowiązać dany podmiot do przeprowadzenia określonych działań zapobiegających powstaniu szkód w środowisku lub do przeprowadzenia działań naprawczych, jeżeli szkody takie już powstały. Projekt reguluje ponadto sytuacje, gdy sama szkoda jeszcze nie miała miejsca, lecz istnieje bezpośrednie zagrożenie jej powstania.
Zapoznaj się z projektem ustawy
Źródło - Gazeta Prawna (www.gazetaprawna.pl)
Czytaj także - Projekt ustawy o zapobieganiu i naprawie szkód w środowisku
Warto zobaczyć