Hodowla zwierząt - rodzaj przedsięwzięcia mogącego znacząco oddziaływać na środowisko - wyjaśnienie MŚ
Odsłon - 841
eGartia
autor:
2006-06-14

Chów lub hodowla zwierząt stanowi przedsięwzięcie zaliczane do mogących znacząco oddziaływać na środowisko zależnie od skali prowadzonej działalności (liczba dużych jednostek przeliczeniowych DJP), zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 43 lub § 3 ust. 1 pkt 90 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573 ze zm.). Inwestycja polegające na budowie płyt gnojowych oraz zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę na terenie gospodarstw prowadzących chów lub hodowlę zwierząt stanowi przebudowę związaną bezpośrednio z prowadzoną działalnością ponieważ gospodarowanie obornikiem i gnojowicą jest jednym z jej elementów. W związku z powyższym w przypadku inwestycji polegającej na budowie płyt gnojowych oraz zbiorników na gnojowicę lub gnojówkę na terenie gospodarstw, w których prowadzony jest chów lub hodowla zwierząt w skali przekraczającej wielkości określone w § 2 ust. 1 pkt 43 lub § 3 ust. 1 pkt 90 ww. rozporządzenia należy przeprowadzić postępowanie w sprawie oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko. Jednocześnie uprzejmie informuję, iż w przypadku realizacji płyty oraz zbiorników, które będą powiązane technologicznie z przedsięwzięciami niewymienionymi w ww. rozporządzeniu, a będą negatywnie oddziaływały na obszar Natura 2000 (III grupa przedsięwzięć) przeprowadzenie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko będzie wymagane.

Ponadto informuję, iż budowa płyty oraz zbiornika zamkniętego na gnojowicę o pojemności do 25m3 nie wymaga pozwolenia na budowę, ale wymaga zgłoszenia prowadzenia robót budowlanych zgodnie z art. 29 ustawy z dn. 7 lipca 1994r. – Prawo budowlane (Dz. U. Nr 27 poz. 96 ze zm.). Niemniej w myśl art. 46 ust. 4a ustawy z dn. 27 kwietnia 2001r. Prawo ochrony środowiska (Dz. U. Nr 62 poz. 627 ze zm.) wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje także przed dokonaniem zgłoszenia budowy lub wykonania robót budowlanych. Natomiast zbiorniki zamknięte o pojemności większej niż 25m3 oraz wszystkie zbiorniki otwarte wymagają decyzji o pozwoleniu na budowę, przed którym zgodnie z art. 46 ust.2a ustawy Prawo ochrony środowiska zostanie wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia.

Ryszard Zakrzewski
Zastępca Dyrektora
Departamentu Ocen
Oddziaływania na Środowisko

Źródło - Ministerstwo Środowiska (www.mos.gov.pl) - DOOŚ-450-1-06/kdi


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html