Oczyszczalnia ścieków za unijne pieniądze
Odsłon - 368
eGartia
autor:
2006-10-03

Aglomeracja łódzka zrobiła kolejny krok w wielkim programie inwestycyjnym obejmującym ochronę środowiska dofinansowanym ze środków Funduszu Spójności Unii Europejskiej. 2 października 2006 r. oddano do użytku drugą pod względem wielkości w kraju oczyszczalnię ścieków obsługującą ok. 800 tysięcy mieszkańców Łodzi i okolic. Po niespełna dwóch latach prac zakończyła się rozbudowa Grupowej Oczyszczalni Ścieków Łódzkiej Aglomeracji Miejskiej (GOŚ ŁAM), która przyjmuje dziennie 200 tys. m sześc. nieczystości (rocznie 73 mln m3) z Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego i Pabianic. Rozbudowa łódzkiej oczyszczalni jest największym z zakończonych kontraktów realizowanych w ramach I fazy projektu „Oczyszczanie ścieków w Łodzi”, którego całkowita wartości wynosi 47 mln euro (w tym koszty kwalifikowane 45,8 mln euro) z 50-procentowym udziałem Funduszu Spójności Unii Europejskiej (22,9 mln euro). Koordynacja projektu spoczywa w rękach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Kontrakt, zakończony oficjalnie uroczystym oddaniem do użytku rozbudowanej i zmodernizowanej oczyszczalni, ma wartość prawie 12,8 mln euro. Połowa środków pochodzi z unijnego Funduszu Spójności.

Zakończenie realizacji powyższego projektu pozwoli na oczyszczanie ścieków i ostateczne zagospodarowanie osadów ściekowych przyjmowanych przez łódzką oczyszczalnię z całego regionu, tj. Łodzi, Konstantynowa Łódzkiego, Pabianic, Ksawerowa, Rzgowa i Nowosolnej do poziomu określonego przez standardy Unii Europejskiej. Wymiernymi efektami będą: poprawa stanu środowiska naturalnego w regionie, przywrócenie czystości rzece Ner oraz wzrost atrakcyjności miast i gmin nadnerzańskich, co umożliwi wzrost rozwoju gospodarczego regionu położonego w centrum Polski. Warto dodać, że w piątek, 29 września br. oddano do użytku jedną z największych w Polsce stacji uzdatnia i utylizacji odpadów „Orli Staw”, która umożliwia wprowadzenie selektywnej zbiórki odpadów na terenie 19 gmin pogranicza Wielkopolski i Łódzkiego zamieszkałego przez 300 tys. ludzi. W aglomeracji łódzkiej realizowane są obecnie także dwa inne projekty dofinansowywane ze środków Funduszu Spójności. Jeszcze w tym roku zakończony będzie projekt porządkujący gospodarkę odpadami w Łodzi (wartość całego projektu 24,8 mln euro, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej prawie 13 mln euro). Na etapie kontraktowania usług i robót jest największy kosztowo projekt w Łodzi obejmujący niemal całą gospodarkę wodno-kanalizacyjną. Całkowita wartość tego przedsięwzięcia, jednego z największych realizowanych obecnie w Polsce, wynosi ponad 142,2 mln euro, z dofinansowaniem Funduszu Spójności w wysokości ponad 71,1 mln euro. Wszystkie realizowane i kończone obecnie projekty w Łodzi koordynowane są przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Źródło - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (www.nfosigw.gov.pl)


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html