Branża inwestuje |
Firmy zajmujące się odzyskiem surowców wtórnych zainwestują w tym roku kilkadziesiąt milionów złotych. Rynek rozwija się szybko dzięki zaostrzeniu przepisów
Duże przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem planują w najbliższych kilku latach podwoić swoją produkcję. Mniejsze firmy oceniają wzrost przychodów na 10 - 30 proc. Otwarcie unijnych granic i wprowadzenie ostrzejszych przepisów ochrony środowiska sprawia, że rynek odzysku surowców wtórnych rozwija się w Polsce coraz szybciej. - Zwiększyła się także świadomość ekologiczna przedsiębiorstw i gmin, coraz więcej odpadów trafia do odzysku.
Firmy z branży recyklingu nie chcą zdradzić swoich przychodów ani zysków. Żadna z ponad 20, do których wysłaliśmy zapytanie w tej sprawie, nie odpowiedziała. Zasłaniają się dużą konkurencją na rynku i obawą wykorzystania tych informacji przez zagraniczne koncerny. O istnieniu szarej strefy może świadczyć wyjątkowo wysoki poziom recyklingu opakowań, np. szkła. Zgodnie z danymi Ministerstwa Środowiska w ubiegłym roku polskie firmy przetworzyły aż 365 tys. ton szklanych opakowań, gdy rok wcześniej było 240 tys. ton. Przedsiębiorcy wskazują ostrożnie, że polskie huty nie mają tak dużych możliwości przerobu stłuczki. Danych tych nie chce komentować ani Forum Opakowań Szklanych, ani resort środowiska. - Rynek się rozwija, ale nie aż tak szybko, jak zakładano.
Źródło - Rzeczpospolita (www.rzczpospolita.pl)
Warto zobaczyć