Ożywić zdegradowaną glebę
Odsłon - 574
eGartia
autor:
2006-11-24

Nawet najbardziej zdegradowana gleba może przekształcić się w żyzne, zdrowe podłoże, dające wysokiej jakości plony dzięki Efektywnym Mikroorganizmom (EM), czyli pozbawionej środków chemicznych, czystej ekologicznie szczepionce z pożytecznych mikroorganizmów. Technologia EM znajduje coraz szersze zastosowanie na świecie w rolnictwie i oczyszczaniu ścieków. Naukowcy z Katedry Agronomii Wydziału Rolnictwa i Biologii warszawskiej SGGW technologię tę wprowadzili na polu doświadczalnym w Jaktorowie.

Rolniczy Zakład Doświadczalny Chylice, do którego należy poletko SGGW, gospodaruje na nie zmeliorowanych glebach słabych klas, o tak zwanej niskiej zasobności. EM stosuje się tu już od pięciu lat w celu poprawy żyzności i urodzajności gleby. Zdaniem dyrektora RZD, mgr Jana Marczakiewicza, pojemność wodna gleb, na których zastosowano EM wzrasta z roku na rok, a zebrane na tym polu warzywa mają doskonały smak i zapach.

Punktem wyjścia do opracowania technologii EM stała się konieczność jak najszybszej odbudowy trwałej próchnicy, czyli odtworzenie naturalnej żyzności gleby.

Szacuje się, że w przypadku ok. 70 proc. pól uprawnych na świecie nastąpiło zakwaszenie gleby, spowodowane zbyt intensywną produkcją rolniczą. Popularne sposoby odkwaszania - przez wapnowanie - powoduje łączenie się cząstek śluzu strefy korzeniowej roślin, w której żyją organizmy symbiotyczne. Prowadzi to do dalszego niszczenia flory mikrobiologicznej i uniemożliwia wytwarzania się próchnicy.

Czytaj cały artykuł

Źródło - PAP (www.naukawpolsce.pap.pl)


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html