Odpady opakowaniowe - Więcej danych w dokumentach o odzysku i recyklingu
Odsłon - 1553
eGartia
autor:
2007-01-30

Od początku 2007 r. obowiązują nowe formularze zgodnie z rozporządzeniem w sprawie dokumentów potwierdzających odrębnie odzysk i odrębnie recykling (DzU z2006 r. nr 247, poz. 1816).

Do końca ubiegłego roku wzory druków potwierdzających odzysk i recykling były bardzo proste. Oprócz danych firmy (przekazującej odpady opakowaniowe i prowadzącej odzysk bądź recykling) trzeba było podać tylko kod i rodzaj odpadu oraz masę bądź ilość przyjętych przez recyklera odpadów opakowaniowych lub poużytkowych. Jedynym utrudnieniem dla wystawiających druk była konieczność sporządzania go w trzech egzemplarzach - ten z literą A dostawał przekazujący odpady, z literą B pozostawał w firmie recyklingowej, a ten z literą C trafiał do wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Natomiast przedsiębiorca przekazujący odpady do recyklingu musiał odrębnie wystąpić o druczek potwierdzający recykling i odrębnie (dla tej samej partii odpadów) o dokument potwierdzający odzysk.

Nazwij proces

Od 1 stycznia 2007 r. do tych wymagań (nadal trzeba wypisać trzy egzemplarze i potwierdzać odzysk i recykling na odrębnych drukach) doszły dodatkowe utrudnienia, przede wszystkim dla recyklerów. Dokumenty są znacznie obszerniejsze i składają się z trzech części. Prócz kodu, rodzaju i masy bądź ilości odpadów przyjętych do odzysku trzeba w nich podać proces odzysku zgodnie z przepisami o opłacie produktowej. Te dane wpisuje się w pierwszy dział nowego dokumentu. Proces odzysku (recyklingu), a w zasadzie jego kod (litera R oraz odpowiednia cyfra) podaje się zgodnie z art. 3 ust. 9a i 9b ustawy o opłacie produktowej i opłacie depozytowej.

Kłopotliwy jest natomiast dla przedsiębiorców dział drugi dokumentu (patrz wzory obok). Składa się z 9 kolumn (w wersji dla odzysku) i 5 kolumn (dla recyklingu). Nie dość tego - rubryki są w trzech odcieniach. Do każdej z nich jest objaśnienie, którego treść zdumiewa przedsiębiorców. W białe pola można wpisać dane szacunkowe, "o ile są one oparte nadanych empirycznych i wyjaśnione w opisie metodologii", w pola jasnoszare -przybliżone szacunki, "o ile można je wyjaśnić w opisie metodologii". Natomiast w najciemniejsze pola o ilości oraz procesach odzysku i recyklingu metali z podziałem na stal i aluminium w ogóle nie trzeba nic wpisywać, bo te dane są dobrowolne.

Czytaj cały artykuł

Źródło - Rzeczpospolita (www.rzeczpospolita.pl)


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html