Zbliża się termin rozliczeń za korzystanie ze środowiska |
Przedsiębiorcy do końca stycznia muszą rozliczyć się z opłat środowiskowych za drugie półrocze 2007 roku. W tym samym czasie mają też obowiązek przesłać w dwa miejsca sprawozdania zwane wykazami
Opłatę przekazuje się marszałkowi województwa. Tylko wtedy jednak, gdy przekracza za pół roku 400 zł za dany rodzaj korzystania ze środowiska. Jeżeli jest niższa, firma nie musi płacić. Nie zwalnia jej to jednak z konieczności przygotowania i złożenia wykazów. Sporządza je na podstawie prowadzonej we własnym zakresie ewidencji.
W ramach opłat za korzystanie ze środowiska przedsiębiorcy rozliczają się z:
Opłatę za korzystanie ze środowiska, tak jak podatki, można obliczyć samemu lub zatrudnić do tego odpowiednią firmę. Skomplikowane jest zwłaszcza wyliczenie opłaty za korzystanie z dużych lub nietypowych instalacji emitujących różne rodzaje gazów i pyłów. Żeby tego dokonać, trzeba znać procesy technologiczne, w których powstają poszczególne zanieczyszczenia, a także ilości emitowanych substancji. W takim wypadku bez pomocy specjalisty się nie obejdzie.
Łatwiej natomiast obliczyć środowiskowe koszty użytkowania samochodów czy małych pieców. Dla nich są stawki łączne (ryczałtowe) za wszystkie substancje emitowane do powietrza. Ponieważ duża grupa przedsiębiorców musi ponosić takie właśnie opłaty, podajemy przykłady ich obliczenia.Zresztą z takimi właśnie formami użytkowania środowiska przedsiębiorcy mają najczęściej do czynienia. Kłopotów z wyliczeniami nie powinni też mieć właściciele ferm drobiu, bo dla ich działalności również przewidziano stawki łączne.
Zazwyczaj opłatę wnosi się na rachunek urzędu marszałkowskiego właściwego ze względu na miejsce korzystania ze środowiska. Ale nie zawsze. Jeżeli przedsiębiorca ma pojazdy, to opłaty za wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza wnosi na rachunek urzędu zgodnie z miejscem rejestracji firmy. Przypominamy, że płaci się nie tylko za spaliny z aut należących do firmy, ale i należących do pracowników czy właściciela, jeżeli faktury na paliwo były wystawione na firmę.
Jeżeli zakłady znajdują się w różnych województwach, to opłaty za gazy i pyły ze źródeł stacjonarnych (np. kotłowni) trzeba uiścić w tych województwach, w których źródła te się znajdują (niekoniecznie tam, gdzie jest siedziba firmy). Taka sama zasada obowiązuje przy opłatach za odpady, pobór wód czy odprowadzanie ścieków.
Źródło - Rzeczpospolita (www.rzeczpospolita.pl)
Warto zobaczyć