Foliówki - Informacja czy dezinformacja stosowana na torbach handlowych
Odsłon - 25828
GOSC
autor:
2008-11-27

 

3. Rodzaje foliowych Toreb handlowych na krajowym rynku

3.1. Jednorazowe torby handlowe z folii polietylenowych

Foliowe torby handlowe powszechnie stosowane w jednostkach handlowych do pakowania zakupionych towarów produkowane są z różnych odmian polietylenu. Najpopularniejsze rodzaje toreb foliowych dodawane do zakupów, bądź sprzedawane klientom, to torby typu koszulka, market, z uchwytem zgrzewanym, marketka itp. Różnią się one technologią wytwarzania, przeznaczeniem i grubością zastosowanej folii.

Torby typu koszulka z nadrukiem lub bez nadruków z cienkiej folii PE-HD (grubość około 7 µm i powyżej) charakteryzują się bardzo niską masą i przewidziane są do jednorazowego użycia. Torby z grubszych folii PE-LD (od 30 do 100 µm), posiadające większą wytrzymałości i w większości z efektownym nadrukiem, są najczęściej sprzedawane, chociaż przy zakupach droższych towarów dodawane są bezpłatnie stanowiąc reklamę sklepu lub marki firmowej. Wielu klientów używa ich kilku lub klikunastokrotniekrotnie sprawiając, że stają opakowaniami wielokrotnego użycia.

Torby wykonane z polietylenu, bez pozostałości pakowanych produktów, są przydatne do recyklingu materiałowego. Z uwagi jednak na masowe ich stosowanie, szczególnie torby typu koszulka, stwarzają duże uciążliwości dla środowiska, gdy są wyrzucane przez nieodpowiedzialnych konsumentów na pobocza dróg czy do lasu. Z uwagi na bardzo niską masę jednostkową nieopłacalna jest ich zbiórka, a jednocześnie mogą być wywiewane przez silne podmuchy wiatru z koszy ulicznych lub podczas sortowania odpadów czy składowania na składowisku. Toby poużytkowe leżące na chodnikach, trawnikach oraz w lasach, a nawet wiszące na drzewach, psują estetykę każdego miejsca i krajobrazu. Torby typu koszulka roznoszone przez wiatr na ulicach Warszawy przedstawiono na fot. 1.

torby_fot1_200

Fot. 1. Torby typu koszulka z folii polietylenowych zaśmiecające trawniki i chodniki na ulicach Warszawy (foto COBRO)

Niektórzy producenci toreb z polietylenu zachęcają do ich stosowania poprzez znaki wskazujące na przyjazność dla środowiska. Poniżej, na fot. 2., zamieszczono przykłady dwóch znaków nanoszonych na wielu torbach polietylenowych. Oba przedstawiają drzewko (symbol kojarzący się z dbałością o naturę). Wersja a) informuje o ekologicznym druku farbami wodnymi. Wersja b) informuje, że „torba jest ekologiczna, gdyż przy spalaniu nie wydziela trujących związków chemicznych, jest wykorzystywana do powtórnego przerobu, a folia i farby nie zawierają toksycznych metali ciężkich". Przeciętny konsument z czystym sumieniem kupuje takie torby wierząc, że przyczynia się do ochrony środowiska, a zakupiona torba jest lepsza od innych, może mu nawet przyjść do głowy aby ją spalić, nie mając świadomości, że odpady opakowaniowe mogą być poddawane termicznym metodom odzysku tylko w odpowiednich instalacjach.

torby_fot2_400

 

Fot. 2. Znaki stosowane na torbach polietylenowych, mające na celu utrwalić u konsumentów przekonanie o przyjazność do środowiska toreb z tworzyw sztucznych (foto COBRO)

 

Przykłady innych informacji umieszczanych na torbach typu koszulka wykonanych z PE-HD, która ma wzbudzać skojarzenia związane z ochroną środowiska zamieszczono na fot. 3.

torby_ekologiczne_fot3_400

Fot. 3. Informacja zamieszczona na torbach typu koszulka wykonanych z PE-HD mająca wzbudzać skojarzenia związane z ochroną środowiska


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html