Szczyt klimatyczny w Poznaniu
Odsłon - 606
GOSC
autor:
2008-12-01

Dziś w Poznaniu rozpoczyna się Konferencja ONZ na temat zmian klimatu (COP 14), w której uczestniczyć będzie 9 tysięcy osób, w tym 150 ministrów środowiska.

Konferencja COP 14 (XIV Konferencja Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) wraz z IV Sesją Spotkania Stron Protokołu z Kioto będzie trwała do 12 grudnia. Jest najbardziej prestiżowym forum dyskusji politycznej w zakresie ochrony klimatu.

Organizatorem konferencji jest Sekretariat Konwencji Narodów Zjednoczonych ds. Zmian Klimatu, a gospodarzem Rząd RP, koordynatorem przygotowań - Ministerstwo Środowiska RP.

W poznaniu spotkają się 192 strony Konwencji ramowej Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC), w tym Stany Zjednoczone, oraz 183 strony protokołu z Kioto. Wspólnota Europejska i wszystkie państwa członkowskie UE są stroną zarówno konwencji jak i protokołu.

Podczas dwutygodniowego spotkania jego uczestnicy mają podsumować dotychczasowe dokonania w dziedzinie ochrony klimatu jak i wyznaczyć zadania na rok 2009, tak aby podczas następnego szczytu w Kopenhadze udało się przyjąć dokument, który zastąpi, bądź uzupełni ustalenia Protokołu z Kioto.

Jednym z kluczowych zagadnień poznańskiej konferencji będzie ustalenie mechanizmów, które pozwolą na przepływ finansów, technologii dla ograniczenia emisji CO2 i które będą zachęcać do zwiększania pro-środowiskowego rozwoju.

UE jest przekonana, iż globalne ocieplenie nie może przekroczyć 2°C powyżej poziomu przedindustrialnego, gdyż istnieją poważne dowody naukowe potwierdzające, że ryzyko nieodwracalnych i prawdopodobnie katastrofalnych zmian w środowisku naturalnym jest zdecydowanie większe po przekroczeniu tego progu.

Aby zatrzymać wzrost emisji, kraje rozwinięte będą musiały do 2020 r. zmniejszyć swoje zbiorowe emisje o 30% w stosunku do poziomów z 1990 r., natomiast kraje rozwijające się, szczególnie największe gospodarki wschodzące, powinny ograniczyć wzrost swoich emisji utrzymując je 15-30% poniżej poziomów przewidywanych na 2020 r.

Podczas konferencji zwiedzić będzie można interaktywną wystawę, pod auspicjami Ministra Środowiska, Prof. M. Nowickiego, na której zostaną zaprezentowane najważniejsze i najbardziej spektakularne urządzenia, instalacje czy całe technologie, które pozwalają na redukcję emisji gazów cieplarnianych.


Podczas konferencji Poznań chce się też pochwalić bardzo bogatą i różnorodną ofertą kulturalną. Dla zagranicznych gości i mieszkańców zaplanowano szereg interesujących imprez.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html