11 maja - Dzień Bez Śmiecenia
Odsłon - 195
eGartia
autor:
2009-05-10

Każdy z nas codziennie kupuje produkty w mniejszych lub większych opakowaniach - butelkach, słoikach, kubeczkach, foli, kartonach. Czy zdajemy sobie sprawę z tego co później dzieje się z takim zużytym przez nas opakowaniem oraz ile ich w sumie zużywamy?

Z roku na rok w Polsce jak i innych krajach rozwiniętych powstaje coraz więcej odpadów.
Tylko w 2007 roku w Polsce zebranych zostało 10,5 milionów ton odpadów komunalnych, z czego niestety aż ponad 90% trafiło na składowiska!

Śmiecimy każdego dnia - w domu, w pracy, w szkole, na urlopie. Musimy zatem wiedzieć jak „śmiecić świadomie i z głową" - czyli jak zagospodarować i segregować odpady, tak by stawały się znowu użyteczne.

Pomysł obchodów takiego dnia narodził się wśród młodzieży reprezentującej kilkanaście krajów Europy na międzynarodowym spotkaniu „Europejski Eko-Parlament Młodzieży". Propozycja zgłoszona przez polskich reprezentantów koordynowana jest w Polsce przez Rekopol Organizacja Odzysku S.A., ale współorganizatorami Dnia są również wszyscy akcjonariusze Rekopolu. Dzień Bez Śmiecenia organizowany jest w Polsce po raz trzeci.

Co będzie się działo 11 maja?

Dzień bez Śmiecenia, czyli nie produkujemy tysięcy plakatów, ulotek, insertów i wlepek. Przygotowaliśmy kartkę internetową, która po kliknięciu przekierowuje na specjalnie stworzoną stronę www.dzienbezsmiecenia.pl

Kartka ma dwa zadania - zachęcić do kliknięcia i zapoznania się ze stroną. Zawarte na niej treści, adresowane do różnych grup odbiorców w przystępny sposób wskazują na istotę selektywnej zbiórki
i sposoby jej prowadzenia.

Drugim zadaniem kartki jest zachęcenie do jej przesłania znajomym, współpracownikom, rodzinie
i przyjaciołom. Pierwotnie kartka zostanie rozesłana do kilkudziesięciu tysięcy osób, do jak licznej grupy trafi ostatecznie - to już zależy od nas wszystkich. Współorganizujący Dzień akcjonariusze Rekopolu wysyłają kartkę do swoich pracowników, klientów i kooperantów, umieszczają ją na swoich stronach internetowych, intranecie i newsletterach. W zeszłym roku do tej grupy dołączyli także i inni przedsiębiorcy, samorządy, firmy komunalne, szkoły i organizacje pozarządowe, a Nasza kartka trafiła do blisko 250 tys. osób. W wielu miejscach w kraju odbywają się happeningi, pikniki, wystawy
np. w Warszawie odbywa się finał konkursu „Segregujesz - Wygrywasz!".

Na stronie www.dzienbezsmiecenia.pl znajduje się gra komputerowa, w której zadaniem „Zielonego Ludka" jest oczywiście posegregować jak najwięcej odpadów w jak najszybszym czasie. Udanej zabawy!

Naszym celem jest, by ten dzień, wraz ze swoim głównym przesłaniem - „śmiecenia z głową", czyli segregowania odpadów - wpisał się w kalendarium dni i świąt, a samo przesłanie w codzienność naszych nawyków i zachowań - informuje Piotr Szajrych, Prezes Zarządu Rekopolu. Czasami podajemy wiele przeszkód, które stają nam na drodze do segregowania odpadów w domu, czy miejscu pracy; najczęściej wymieniany jest brak pojemników, czy worków do segregacji odpadów. To jednak przeszkoda, którą możemy łatwo usunąć - firma odbierająca od nas odpady zobowiązana jest również do zabezpieczenia kwestii związanych z gromadzeniem i odbiorem posegregowanych odpadów. Przedyskutujmy zatem to z firmą bądź zarządcą naszego domu - zachęca Szajrych.

Dlaczego 11 maja?

11 maja 2001 roku polski parlament uchwalił pakiet ustaw wprowadzających w Polsce system recyklingu i odzysku odpadów opakowaniowych. Prócz tego jest już zielono, ciepło, ludzie mają wiele pozytywnej energii, także i do tego by zrobić coś pożytecznego. A my tym dniem zachęcamy do jednego - by śmiecić z głową, czyli segregować odpady!

W tegorocznej edycji kampanii chcemy pokazać, iż poza korzyścią jaką jest mniejsza ilość odpadów trafiających do środowiska, segregacja odpadów, a co za tym idzie ich recykling i odzysk pozwalają zaoszczędzić mnóstwo energii i zasobów naturalnych - podkreśla koordynator kampanii Michał Mikołajczyk z Rekopolu. Wyprodukowanie słoika ze stłuczki szklanej pochodzącej z selektywnej zbiórki pozwala zaoszczędzić energię potrzebną do świecenia 100W żarówki przez 4 godziny! - dodaje Mikołajczyk.

Bądź z nami 11 maja:

- kliknij na kartkę

- spójrz na stronę www.dzienbezsmiecenia.pl

- prześlij ją swoim bliskim, znajomy, współpracownikom ...

- zagraj w grę

- a przede wszystkim śmieć z głową, czyli popieraj recykling - segreguj odpady!

Jeżeli chcesz otrzymać kartkę wyślij wiadomość na adres kartka@rekopol.pl

Tak wiele o selektywnej zbiórce, ale i potrzeby są ogromne - statystyczny Polak segreguje około
10 kilogramów odpadów opakowaniowych rocznie, podczas gdy nasi południowi sąsiedzi są
od nas o 4 razy bardziej ekologiczni, a statystyczny Niemiec segreguje aż kilkadziesiąt kilogramów więcej!


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html