Recykling odpadów po produkcji bioetanolu
Odsłon - 425
eGartia
autor:
2009-08-06

Organiczne pozostałości produkcji etanolu z roślin (tzw. bioetanolu) nadają się do przetworzenia w substrat, z którego można produkować związki chemiczne zawierające azot. Jest to przykład recyklingu zastosowanego w produkcji ekologicznej - donosi "Green Chemistry"

Wysokie ceny paliw kopalnych zmuszają naukowców do poszukiwania alternatywy dla ropy naftowej oraz węgla. Problem dotyczy nie tylko globalnego transportu, czyli paliwa niezbędnego do napędzania pojazdów silnikowych, ale również - o czym rzadziej się mówi - światowego przemysłu chemicznego, uzależnionego obecnie od syntez opartych na związkach ropopochodnych.

Metodę przetwarzania odpadów opracowali naukowcy z holenderskiego Wageningen University and Research Centre oraz włoskiego Sapienza Universita di Roma, których prace koordynował doktor Maurice C. R. Franssen.

Procedura opiera się na enzymatycznej konwersji kwasu glutaminowego, zawartego w odpadach powstałych przy produkcji bioetanolu, w kwas ?-aminomasłowy (GABA). Z kolei GABA może być użyty w licznych syntezach chemicznych, zastępując związki ropopochodne i uniezależniając przemysł chemiczny od wahań światowych cen paliw kopalnych.

Enzym - dekarboksylaza kwasu glutaminowego - został osadzony w alginacie wapnia, którym wypełniono reaktor chemiczny. Dzięki temu biotechnologiczny proces produkcji GABA, w temperaturze 30 stopni Celsjusza, zachodzi z wydajnością do 35 kilogramów na metr sześcienny na godzinę.

Koszt użytkowania wsadu reaktora - regeneracji enzymu związanego z powierzchnią alginatu wapnia to 25 zł na tonę wytworzonego produktu GABA.

Według naukowców opracowany proces może być z łatwością przestawiony ze skali laboratoryjnej na przemysłową.

źródło: PAP - Nauka w Polsce


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html