Jeżeli planowane przedsięwzięcie jest związane z użyciem instalacji objętej obowiązkiem uzyskania pozwolenia zintegrowanego, raport OOŚ powinien zawierać porównanie proponowanej techniki z najlepszą dostępną techniką.
W przypadku przedsięwzięcia podlegającego obowiązkowi uzyskania pozwolenia na budowę raport powinien:
- zawierać informacje wymienione powyżej, ze szczegółowością i dokładnością odpowiednią do posiadanych danych wynikających z projektu budowlanego i innych informacji uzyskanych po wydaniu decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu,
- określać stopień i sposób uwzględniania wymagań dotyczących ochrony środowiska, zawartych w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz w innych decyzjach dotyczących ochrony środowiska.
W wyniku rozpatrzenie raportu OOŚ organ administracyjny może wydać następujące orzeczenia:
- Nałożyć obowiązek zapobiegania, ograniczania oraz monitorowania oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.
- Nałożyć obowiązek przedłożenia analizy porealizacyjnej, w której porównuje się ustalenia zawarte w raporcie OOŚ i w decyzji o pozwolenie na budowę z faktycznym oddziaływanie przedsięwzięcia na środowisko wraz z podjętymi działaniami w celu jego ograniczenia. Organ administracyjny wskazuje zakres i termin jej przedłożenia.
Obecnie obowiązujące prawo nie definiuje, kto jest uprawniony do sporządzania raportu OOŚ. Może on zostać sporządzony przez jakąkolwiek firmę oferującą tego rodzaju usługi. W celu uniknięcia niepotrzebnego ryzyka związanego z nieprawidłowo wykonanym raportem OOŚ, wskazana jest konsultacja z biegłym rzeczoznawcą.