Europejskie laury dla polskich firm dbających o środowisko
Odsłon - 64
eGartia
autor:
2009-09-30

european_businessawards_logo_200

 

Większa konkurencyjność, lepszy wizerunek, obniżenie kosztów działania czy też nowi klienci - takie korzyści odnoszą firmy, które w swoich działaniach uwzględniają interesy środowiska naturalnego. Dzięki Europejskim Nagrodom „Biznes dla Środowiska" przyznawanym przez Komisję Europejską mogą również zyskać uznanie na arenie międzynarodowej.

 

 

Europejskie Nagrody „Biznes dla Środowiska" (European Business Awards for the Environment) zostały ustanowione w 1987 roku przez Komisję Europejską i są przyznawane co dwa lata firmom, które poprzez swoją politykę, działania oraz produkty pomagają osiągnąć rozwój gospodarczy i społeczny bez szkody dla środowiska, zyskując tym samym przewagę konkurencyjną.

Udział w konkursie to niepowtarzalna możliwość wykorzystania działań proekologicznych firmy i uczynienia z nich jednego z głównych atutów na rynku unijnym. To także korzyści związane z pozyskaniem nowych międzynarodowych partnerów biznesowych, zwiększenie rozpoznawalności firmy i zaufania do marki, możliwość wejścia na nowe rynki. Co więcej, firmy, które wdrażają ekologiczne rozwiązania stają się wzorem dla całej branży, przyczyniając się do wypracowania nowego standardu" - mówi Rafał Serafin, Dyrektor Fundacji Partnerstwo dla Środowiska oraz Dyrektor ds. Rozwoju w International Business Leaders Forum.

Europejskie Nagrody „Biznes dla Środowiska" wręczane są w czterech kategoriach, w których głównym kryterium oceny jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju:

  • Zarządzanie - wizja strategiczna i system zarządzania firmy uwzględniający społeczną odpowiedzialność biznesu
  • Produkt - nowe produkty albo związane z nim usługi, które w sposób zdecydowany wpływają na zrównoważony rozwój
  • Proces - zaprojektowanie i zastosowanie nowej technologii produkcyjnej przyczyniającej się do zrównoważonego rozwoju
  • Współpraca międzynarodowa - współpraca przynajmniej dwóch organizacji wywodzących się z różnych sektorów,
    z których jedna pochodzi z krajów rozwijających się lub starających się o członkowstwo w Unii Europejskiej.

 

Polskie firmy, które chcą ubiegać się o to prestiżowe wyróżnienie, jakim jest nagroda „Biznes dla Środowiska" muszą zostać laureatami konkursu Ogólnopolskie Nagrody „Czysty Biznes" organizowanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska. Patronat nad polskimi eliminacjami objął Minister Środowiska, Minister Gospodarki oraz Minister Rozwoju Regionalnego. Do unijnego konkursu mogą także startować laureaci konkursu Ministra Środowiska Lider Polskiej Ekologii (edycja 2008 i 2009).

Polskim koordynatorem konkursu „Biznes dla Środowiska" jest Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, która współpracuje przy tym projekcie z PKPP Lewiatan. Laureatami ostatniej krajowej edycji konkursu w 2007 r. zostały firmy: HMS Sp. z o.o. (obecnie Staco Polska
Sp. z .o.o.), Leśny Bank Genów Kostrzyca oraz Biuro Projektów KOKSOPROJEKT Sp. z o.o.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html