Trwają targi POLEKO 2009 – kompleksowe rozwiązania dla środowiska i gospodarki komunalnej
Odsłon - 183
eGartia
autor:
2009-11-26

Najnowsze rozwiązania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej, międzynarodowa reprezentacja liderów branży, specjalistyczne debaty, konferencje, spotkania biznesowe i warsztaty, konkursy i interesujące wystawy – wszystko to czeka na uczestników Międzynarodowych Targów Ochrony Środowiska POLEKO 2009, które odbędą się w Poznaniu w dniach 24-27 listopada 2009 r. Honorowy patronat nad dwudziestą pierwszą edycją tych największych targów o tej tematyce w Europie Środkowo-Wschodniej objął minister środowiska, prof. Maciej Nowicki.

 

Ochrona środowiska i gospodarka komunalna od A do Z

Tegoroczne targi cieszą się dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony wystawców z Polski, jak i z zagranicy. Na POLEKO obecne będą firmy z 23 krajów - z Austrii, Belgii, Czech, Danii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Japonii, Kanady, Litwy, Niemiec, Nigerii, Norwegii, Nowej Zelandii, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, Szwecji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii i Włoch. Podobnie jak w latach poprzednich ekspozycję uatrakcyjnią oficjalne wystąpienia narodowe organizowane pod patronatem agencji bądź instytucji rządowych, które przedstawią kompleksowe rozwiązania z zakresu ochrony środowiska i gospodarki komunalnej. Swoje ekspozycje przygotują na POLEKO: Austria, Dania, Francja, Irlandia, Kanada, Niemcy, Norwegia i Szwajcaria.

Tematyka ekspozycji obejmuje następujące sektory branżowe:

Woda i ścieki

Energia, energia odnawialna

Odpady i recykling

Powietrze, hałas i wibracje

Zmiany klimatu

Edukacja ekologiczna.

W tym roku po raz drugi POLEKO towarzyszyć będą Międzynarodowe Targi Techniki Komunalnej KOMTECHNIKA, które będą okazją do spotkania dostawców techniki i technologii komunalnej z profesjonalistami z jednostek samorządowych, odpowiedzialnymi za gospodarkę komunalną oraz osobami reprezentującymi zakłady gospodarki komunalnej, przedsiębiorstwa świadczące usługi utrzymania czystości, zakłady utrzymania zieleni, miejskie zarządy dróg oraz spółdzielnie. Jednym z ciekawszych wydarzeń odbywających się w ramach targów KOMTECHNIKA będzie City-Truck-Show - pokazy sprzętu komunalnego na żywo na terenie otwartym.

Do tandemu POLEKO i KOMTECHNIKI dołączyły tym razem Targi Dla Gmin, Miast i Regionów GMINA, będące forum wymiany informacji pomiędzy sektorem publicznym i prywatnym. Podczas tych targów prezentowane będą produkty i usługi dla administracji samorządowej. Wystawcy targowi przedstawią rozwiązania z zakresu architektury miejskiej (nawierzchnie, oświetlenie ulic, drogi rowerowe), elementów małej architektury ulic i placów, architektury krajobrazu (parki, skwery), infrastruktury dla osób niepełnosprawnych, oświaty, kultury i sportu (tereny rekreacyjne, urządzenia sportowe), informatyki w instytucjach publicznych.

Łącznie w tym czasie na powierzchni około 16.500 mkw swoją innowacyjną ofertę dla przemysłu i samorządów zaprezentuje około 850 wystawców i firm reprezentowanych.

 

Gospodarka odpadami tematem wiodącym

Problematyka zagospodarowania odpadów to jedno z poważniejszych zagadnień leżących w sferze odpowiedzialności samorządów lokalnych, których przedstawiciele tradycyjnie należą do najliczniej reprezentowanych grup zwiedzających POLEKO. Nic zatem dziwnego, że właśnie gospodarkę odpadami minister środowiska uczynił tematem przewodnim tegorocznej edycji.

Statystyczny Polak produkuje co roku około 350 kilogramów odpadów. Za zarządzanie tą górą śmieci w myśl ustawy odpowiadają samorządy lokalne. Aby sprostać zadaniom nałożonym na gminy przez ustawodawcę konieczny jest dostęp do najnowszych rozwiązań w zakresie gospodarki odpadami. Podczas POLEKO 2009 przedstawiciele samorządów i zakładów komunalnych będą mogli je znaleźć zarówno w ramach ekspozycji wystawców, jak i podczas wydarzeń poświęconych tej tematyce, w które targi POLEKO tradycyjnie już obfitują.

Dwudniową konferencję „Gospodarka odpadami – szanse, zagrożenia i nowe technologie” przygotowują w trakcie targów Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu. Podczas konferencji przedstawiony zostanie m. in. stan wdrażania projektów z zakresu gospodarki odpadami realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, planowane zmiany w przepisach dotyczących gospodarki odpadami oraz rozwiązania systemowe w zakresie gospodarki odpadami w innych krajach. „Gospodarka odpadami – uwarunkowania i wyzwania” to także temat 13. Międzynarodowego Zjazdu Ekologicznego, będącego jednym ze stałych programów POLEKO. Podczas zjazdu zaprezentowany zostanie m. in. sposób, w jaki Ministerstwo Środowiska chce rozwiązać kwestię organizacji nowego sposobu gospodarowania odpadami. Przedstawione zostaną również obowiązki i zasady funkcjonowania poszczególnych poziomów administracji publicznej w nowym systemie. Omówiony zostanie także sposób finansowania gospodarki odpadami. I wiele innych istotnych zagadnień związanych z tą tematyką.

Tematyce odpadów poświęcona będzie także doroczna debata organizowana w trakcie POLEKO. Tym razem tematem dyskusji będzie „Energia z odpadów – wymysł czy konieczność”. Pozyskiwanie energii z odpadów, jako alternatywy dla paliw kopalnych, ma ogromne znaczenie dla redukcji ilości odpadów na składowiskach i walki z globalnym ociepleniem. W debacie uczestniczyć będą przedstawiciele najważniejszych organizacji i instytucji zainteresowanych ta tematyką: Krajowej Izby Gospodarki Odpadami, Polskiej Izby Gospodarki Odpadami, Instytutu Ekologii Terenów Uprzemysłowionych, Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych, Krajowego Forum Dyrektorów Zakładów Oczyszczania Miast, Ogólnopolskiej Izby Gospodarcza Recyklingu, Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Komunalnych Związków Gmin oraz Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami. Tej samej tematyki dotyczyć będzie seminarium „Energy – from – Waste: what goes in? What comes out?” organizowane przez European Suppliers of Waste to Energy Technology

Z kolei Ambasada Norwegii, Innovation Norway i Green Business Norway zapraszają na “Panel norweski” – seminarium, podczas którego mowa będzie m.in. o sposobach ulepszania jakości surowców wtórnych z plastyku, efektywności odzysku frakcji materiałowych ze strumienia odpadów komunalnych i systemie zbiórki i recyklingu odpadów opakowaniowych w Norwegii. Natomiast „Zintegrowany i nowoczesny system gospodarki odpadami w świetle doświadczeń Polski i Norwegii” będzie tematem konferencji organizowanej przez Krajową Izbę Gospodarki Odpadami, Green Business Nowary oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Stałym wydarzeniem targów POLEKO jest także Forum Recyklingu towarzyszące Salonowi Recyklingu - ekspozycji specjalnej, której wystawcy zaprezentują technologie i urządzenia do odzysku i przetwarzania odpadów. Tematy tegorocznego forum to: odzysk i recykling odpadów opakowaniowych, odpady niebezpieczne - zbiórka i recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii i akumulatorów oraz recykling pojazdów wycofanych z eksploatacji.

Stowarzyszenie Papierników Polskich organizuje sympozjum „Rozwój rynku odpadów z papieru i tektury w świetle nowych unormowań prawnych”, podczas którego omówione zostaną m. in. przewidywane konsekwencje ramowej dyrektywy w sprawie odpadów dla rozwoju systemów gospodarowania odpadami w Polsce.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html