Oznaczenie na opakowaniach produktów - oleje silnikowe |
Innym wymogiem jakie powinna spełniać firma której przekażesz oleje odpadowe to posiadana baza magazynowa. Twój odbiorca powinien zagwarantować że odebrane odpady zostaną bezpiecznie dla ludzi i środowiska przechowywane przed poddaniem ich procesom odzysku. Baza powinna być wyposażona w zbiorniki odporne na działanie substancji zawartych w olejach odpadowych a także posiadać zabezpieczenia przed ewentualnym wyciekiem i zanieczyszczeniem gruntu i wód podziemnych.
Dodatkowym kryterium do wyboru odbiorcy jest posiadanie przez niego własnej instalacji do zagospodarowania olejów. Wynika to z planowanej na 2011 zmiany w we wzorach dokumentów stosowanych na potrzeby ewidencji odpadów, nakazującej posiadaczowi odpadów określenie metody jaką jego odpady mają zostać zagospodarowane. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska prowadzi publicznie dostępny wykaz takich instalacji w naszym kraju które spełniają odpowiednie wymagania techniczne i technologiczne.
Odbiorca olejów odpadowych powinien móc zagwarantować właściwą klasyfikację i ocenę odbieranych odpadów. Wynika to zarówno z przepisów transportowych (określenie właściwości niebezpieczeństwa przewozu) oraz wymagań technologicznych. Oleje poddawane odzyskowi powinny spełniać między innymi takie parametry jak temperatura zapłonu powyżej 56 oC a gęstość (ciężar właściwy) w granicach 870930 kg/m3. te parametry można łatwo oznaczyć przy pomocy prostych przyrządów natomiast inne wymagają specjalistycznej aparatury. Prawo zabrania poddawania odzyskowi odpadów zawierających na przykład PCB (Polichlorowane bifenyle). PCB to komponent do olejów elektroizolacyjnych (transformatorowych) stosowany w latach 70. Zakazano jego stosowania gdy okazało się że posiada bardzo niebezpieczne dla ludzi właściwości. Obecnie ta substancja występuje w olejach sporadycznie, ale firma profesjonalnie zajmująca się zbieraniem olejów powinna mieć możliwość wykonywania takich badań. Oznaczenie PCB wykonuje się metodą chromatografii gazowej.
Decydując się na wybór firmy której zlecimy odbiór odpadów warto wziąć pod uwagę nie tylko warunki cenowe ale także poziom świadczonych usług i uzyskiwane korzyści dodatkowe jak na przykład pomoc w uzyskiwaniu informacji czy sporządzaniu ewidencji. Jeśli w swojej działalności napotkasz jakiś problem dotyczący gospodarki odpadami najprościej zadzwonić do takiej firmy a tam prawie na pewno ktoś już z czymś podobnym się zetknął i będzie potrafił pomóc. O poziomie świadczonych usług mogą świadczyć posiadane certyfikowane systemy zarządzania jakością, środowiskiem i bezpieczeństwem pracy.
Warto wziąć pod uwagę historię firmy – jej dokonania i potencjał wykonawczy. Im większa i starsza firma tym bardziej prawdopodobne że w czasie kontroli Inspektor Ochrony Środowiska zadowoli się informacją jaka firma odbiera oleje bo pewnie gdzieś już się z nią zetknął.
Dobrze by było gdyby oddział firmy miał siedzibę w pobliżu. Tobie to zapewnia to szybką realizację usługi, ponadto zlecając wykonanie pracy dajesz zatrudnienie miejscowym ludziom a podatki zasilają lokalny budżet.
Warto dowiedzieć się czy firma posiada rozbudowany tabor samochodowy. niezbędny do wykonywania usług.
autor: Tomasz Sikorski, Krajowa Siec Zbiorki Olejów Odpadowych.
Warto zobaczyć