Wychwytywanie dwutlenku węgla z gazu ziemnego |
Firmy BASF, JGC i INPEX planują przeprowadzenie badań doświadczalnych w dziedzinie nowej technologii służącej do wychwytywania dwutlenku węgla z gazu ziemnego
Yokohama, Japonia - Firmy BASF, JGC i INPEX przeprowadzą wspólne badania doświadczalne w dziedzinie efektywnego wychwytywania i odzyskiwania zawartego w gazie ziemnym dwutlenku węgla (CO2). Badania odbędą się w sierpniu 2010 r.
w kopalni gazu ziemnego firmy INPEX w japońskim mieście Nagaoka.
Gaz ziemny, wydobywany na powierzchnię ziemi przez otwór wiertniczy, często zawiera dwutlenek węgla. Niezależnie od tego, czy gaz ziemny transportowany jest za pomocą rurociągu, zamieniany w płynny gaz ziemny, czy wykorzystywany w procesach chemicznych, należy najpierw wychwycić dwutlenek węgla. Konwencjonalne metody wychwytywania dwutlenku węgla są jednak wysoce energochłonne, a instalacje do wymywania dwutlenku węgla stanowią większość część kosztów inwestycyjnych i operacyjnych.
Firmy JGC i BASF w 2004 r. rozpoczęły wspólne prace nad technologią wychwytywania dwutlenku węgla - techniką oddzielania gazów kwaśnych pod wysokim ciśnieniem (ang. High Pressure Acid Gas Capture Technology, w skrócie HiPACT). Wyniki testów laboratoryjnych oraz seria doświadczeń pokazały, że nowa technologia pozwala na znacznie bardziej efektywne wychwytywanie dwutlenku węgla niż w przypadku metod konwencjonalnych, w warunkach wysokiego ciśnienia. Swoistym krokiem milowym w tym procesie jest planowane na najbliższą przyszłość przeniesienie nowej technologii na działającą już instalację oczyszczania gazu.
Wdrożenie technologii HiPACT może zmniejszyć łączne zużycie prądu danej instalacji oraz w znaczącym stopniu obniżyć koszty nowych instalacji. Ponieważ w tym procesie dwutlenek węgla powstaje przede wszystkim w oparciu o ciśnienie atmosferyczne, zapotrzebowanie na energię jest znacznie mniejsze, jeśli dwutlenek węgla jest wykorzystywany tam, gdzie bazuje się na wysokim ciśnieniu, jak do syntez chemicznych czy podziemnego magazynowania (sekwestracji).
W oparciu o informacje płynące z wyników badań, JGC i BASF skoncentrują się na wprowadzeniu na rynek technologii HiPACT we wszystkich relewantnych dziedzinach. Należą do nich np. projekty związane z gazem ziemnym, w których dwutlenek węgla w fazie końcowej jest z powrotem wtłaczany do ziemi. Celem INPEX jest dalsza oszczędność energii za pomocą zastosowania technologii HiPACT we własnych kopalniach gazu ziemnego.
Warto zobaczyć