Samsung Electronics jedną z najbardziej zaangażowanych firm na rzecz działań przeciwko zmianom klimatycznym.
Odsłon - 301
eGartia
autor:
2010-10-01

SEUL, Korea – wyniki Carbon Disclosure Leadership Index (CDLI) pokazały, że Samsung Electronics – globalny lider w dziedzinie elektroniki – drugi rok z rzędu został uwzględniony w rankingu, awansując w 2010 r. o 6 pozycji w górę. W klasyfikacji oceniane były spółki wymienione w FTSE Global Equity Index Series (Global 500), które wykazały najbardziej profesjonalne podejście w zakresie ładu korporacyjnego pod względem ujawniania informacji o wpływie przedsiębiorstwa na zmiany klimatyczne. Indeks CDLI został sporządzony przez PricewaterhouseCoopers (PwC) w imieniu CDP i stanowi narzędzie oceny dla inwestorów instytucjonalnych.

Samsung uzyskał najwyższe miejsce w rankingu CDLI spośród spółek azjatyckich i pierwsze w kategorii Technologii Informacyjnych. Samsung należy także do grupy spółek wybranych zarówno do CDLI, jak i do nowo wprowadzonego przez CDP plebiscytu Carbon Performance Leadership Index (CPLI), uzyskując ocenę „A”. CPLI wyróżnia spółki, które podejmują działania ukierunkowane na ograniczenie globalnej emisji gazów oraz te, które prezentują strategię, zasady ładu korporacyjnego oraz powiadomienia interesariuszy w swoich sprawozdaniach dla CDP.

Wysoka pozycja koncernu Samsung w obu tych rankingach odzwierciedla sukces przyjętej przez firmę inicjatywy PlanetFirst – ogłoszonej w lipcu 2009 r. Projekt ten nakłada na przedsiębiorstwo zobowiązania, aby do 2013 r. stać się najbardziej przyjazną środowisku spółką na świecie. Na mocy PlanetFirst Samsung zainwestował w zeszłym roku 1,01 bln wonów (ok. 865 mln USD) w przyjazne środowisku inicjatywy, w tym w ekologiczny rozwój produktów, modyfikację zakładów produkcyjnych pod kątem ochrony środowiska oraz opracowanie wydajnych energetycznie technologii, a także ekologicznych materiałów.

W pierwszej połowie 2010 r. Samsung ograniczył współczynnik emisji gazów cieplarnianych do wartości sprzedaży w swoich zakładach produkcyjnych o 31% względem poziomu z roku 2008. Oznacza to, że firma może przekroczyć określony w inicjatywie PlanetFirst cel ograniczenia emisji
o 50% do 2013 r. Samsung przeszedł również pozytywnie zakończoną w lipcu weryfikację emisji gazów cieplarnianych, prowadzoną przez niezależny podmiot Samil w 39 zakładach produkcyjnych Samsung na całym świecie. Ponadto nowe produkty Samsung charakteryzują się wyższą o 16% wydajnością energetyczną w porównaniu z poziomem osiągniętym w 2008 r., co oznacza zmniejszenie pośrednich emisji węgla od stycznia 2009 r. do czerwca 2010 r. o 9,6 mln ton.

„Bardzo cieszymy się, że aktywność firmy Samsung w zakresie zrównoważonej działalności gospodarczej jest nadal doceniana w rankingach CDP, a uzyskanie przez nas wyższego miejsca w tym roku jest dowodem na to zaangażowanie” – stwierdza Park Sangbum, wiceprezes i dyrektor CS & Environment Center. – „Nasze inwestycje i cele na 2013 r. należą do najambitniejszych w branży. Każdego dnia staramy się przybliżyć je do wyznaczonego celu – pozycji jednej z najbardziej przyjaznych środowisku spółek już za trzy lata”.

W rankingu CDLI ujętych jest zaledwie górne 10% z 500 wybranych korporacji stosujących standard FTSE, które potrafią dowieść, że posiadają znacznie wyższy benchmark i są bardziej zaangażowane w zapobieganie zmianom klimatycznym. Nowy ranking CDPL uzupełnia istniejący indeks, oceniając spółki pod względem podejmowanych przez nie działań w zakresie ograniczenia globalnej emisji i zmniejszania ryzyka zmiany klimatu.

„Spółki ujęte w nowym Carbon Performance Leadership Index przewyższają konkurencję w zakresie zaangażowania w zarządzanie emisjami gazów cieplarnianych” – mówi Paul Dickinson, prezes Carbon Disclosure Project. – „Spółki, które zarządzają własnymi emisjami i ograniczają je, maksymalizują odporność biznesową i kapitalizują nadarzające się okazje, mają największe szanse na sukces w miarę, jak zmierzamy ku gospodarce o niskiej emisji węgla”.

Raport Global 500 z nazwami spółek ujętych w rankingu Carbon Disclosure Leadership Index można znaleźć na stronie www.cdproject.net.


Wyślij Do druku Dyskutuj

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html