Recykling ( recycling ) samochodów - koncepcja demontażu
Odsłon - 36923
eGartia
autor:
2005-03-30

W zależności od wyposażenia technicznego stacji demontażu oraz założeń demontaż samochodów może mieć nieco odmienny przebieg. Jednakże prawidłowy demontaż powinien zostać przeprowadzony na specjalnym ekologicznym stanowisku z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń.

Ponadto powinny go charakteryzować określone procesy:

Poniżej zamieszczono skrócony opis procesu demontażu (na przykładzie linii technologicznej stosowanej w firmie ECOVAL (Francja).

Na wejściu z samochodu (dostarczonego z parkingu), na stanowiskach przed halą demontażu, wyjmowany jest akumulator, następnie samochód jest podnoszony wózkiem widłowym i umieszczony na szynach zakotwionych w zewnętrznej ścianie hali demontażu.

Tam jest osuszany: spuszczany jest olej (wyciągany pod ciśnieniem), płyn hamulcowy, płyn chłodniczy, oraz paliwo. Akumulatory oddawane są do recyklingu do zakładu Metaleurope, olej do zakładów regeneracji.

Następnie samochód jest zdejmowany wózkiem widłowym i przekazywany do hali demontażu. Jest 6 stanowisk demontażu. Trzy stanowiska są wyposażone w podnośniki podwieszone z napędem elektrycznym, sterowanie zdalnie. Wymontowuje się zderzaki, opony, reflektory, blok silnika, drzwi, pokrywy przednie. Do każdego samochodu istnieje instrukcja, która określa, co należy wymontować. O tym jakie części wymontowuje się na sprzedaż, decyduje rynek (przeważnie silniki, skrzynie biegów, rozruszniki, alternatory) i oczywiście stan danego samochodu (w samochodzie sprawdza się tylko ciśnienie oleju i ciśnienie sprężania w silniku). Wszystkie zdemontowane części wracają do "złomiarzy", którzy sprzedają je warsztatom. PURFER

Powyższy opis nie obrazuje w pełni technicznej złożoności procesu demontażu.

Ponadto opis ten dotyczy „fabryczki” demontażu. W warunkach polskich nie mamy z reguły do czynienia z sześcioma stanowiskami demontażu w zakładzie. W Polskich „Stacjach Demontażu” średnio demontuje się mniej samochodów dziennie, są to zakłady demontujące samochody z reguły „pod chmurką”, bądź też na stanowiskach słabo wyposażonych technicznie.


Wyślij Do druku Dyskutuj

GOŚĆ    2011-01-04 22:41:23

wzór karty przekazania odpadu od 01.01.2011 -
http://gartija.pl/fpdf_t/szablony/karta_przekazania_odpadu_wzor_2011.pdf

GUMNA    2011-01-04 13:59:41

WITAM
POSZUKUJĘ NOWY WZÓR KARTY PRZEKAZANIA ODPADÓW
MÓJ ADRES autokompleksgumna@poczta.onet.pl
POZDRAWIAM

GOŚĆ    2010-11-02 13:05:20

E tam to jest do bani lepsze info znajdziecie na www.google.pl

GOŚĆ    2010-09-02 20:47:31

witam potrzebuje materiały o recyklingu pojazdow do swojej pracy inż.
prosze o pomoc
zusio24@wp.pl

GOŚĆ    2010-04-15 17:12:46

nic na tej stronie niema ciekawego!!!!!!!!!

Ilość rekordów 1 do 5 z 5

Dodaj komentarz

Autor

Komentarz (do 1500 znaków)

Komentarze uzytkowników niezalogowanych są moderowane. Usuwane będą komentarze: nie odnoszące się do tresci artykułu, zawierające obraźliwe i wulgarne słowa.



Kod z obrazka obok wpisz w poniższe pole

Warto zobaczyć

 boksy tekstowe
Reklamuj się na tej
stronie
Płać za kliknięcie
To groszowa sprawa
www.gartija.pl/boksy.html