Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

Odpowiedzialność specjalisty ds. Ochrony Środowiska

Wysłany - 2011-03-18 12:21
Odsłony - 5670
Mam pytanie do wszystkich, którzy zawodowo zajmują się sprawami ochrony środowiska w przedsiębiorstwach, których działalność nie jest związana z OŚ. O odpowiedzi proszę zarówno osoby pracujące na etatach, jak i na usługach lub outsourcingu.

Czy i w jaki sposób ponosicie odpowiedzialność za niewypełnienie lub niedopełnienie obowiązków danej firmy wobec przepisów OŚ?

Podczas ostatniej kontroli WIOŚ w firmie, w której jestem na etacie dowiedziałam się, że jeśli Inspektorat wystawia mandat, to zawsze personalnie, tzn. na nazwisko osoby odpowiedzialnej za powstanie niezgodności. Właściciel firmy nie ponosi żadnej odpowiedzialności, tylko właśnie Specjalista.

Czy mieliście taką sytuację?

Jak się ma sprawa w przypadku stwierdzenia niezgodności z prawem w firmie, której świadczysz usługi z zakresu OŚ? Większość firm chce pozbyć się tej odpowiedzialności i scedować ja na kogoś innego...

Wlo, liczę na Twoje doświadczenie w temacie. Jak się zabezpieczasz?

Oczywiście nikt z nas nie popełnia celowo błędów i wykonuje swoją pracę najlepiej, jak potrafi, ale wobec upierdliwych urzędów zdarzają się różne sytuacje.
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek
Odpowiedzi

Re: Odpowiedzialność specjalisty ds. Ochrony Środowiska

Wysłany - 2011-03-18 13:12:44
GOŚĆ
Ja m iałem taka sytuacje u siebie w przedsiebiorstwie- jestem zatrudniony na stanowisku ochrony środowiska - mandat 100 zł imienny, imie ojca matki itd.....

Re: Odpowiedzialność specjalisty ds. Ochrony Środowiska

Wysłany - 2011-03-18 14:54:41
Czy Szef wyciągnął od Ciebie jakieś konsekwencje?

Re: Odpowiedzialność specjalisty ds. Ochrony Środowiska

Wysłany - 2011-03-21 08:36:29
GOŚĆ
Jestem osobą prowadzącą działalność w zakresie doradztwa w ochronie środowiska. Obsługę duże zakłady. Jestem ubezpieczony od odpowiedzialności na dużą kwotę, tak na wszelki wypadek.

Re: Odpowiedzialność specjalisty ds. Ochrony Środowiska

Wysłany - 2011-03-21 08:44:15
GOŚĆ
Hmm, zastanawiam się co masz wpisane w polisie od czego jesteś konkretnie ubezpieczony

Oczywiscie firma ubezpieczeniowa chętnie pobiera składkę, ale ciekaw jestem co by było gdybyś nie dopilnował takiego sprawozdania z odpadów.... czy wezmą na siebie odpowiedzialnosc i karę 10000

Czy ubezpieczenie jakie masz to jakieś ogólne od odpowiedzialnosci cywilnej, czy też specjalnie pod działalnosć jaką prowadzisz?
Chętnie przeczytałbym polisę..ciekaw jestem co tam zapisali

Pozdrawiam

Re: Odpowiedzialność specjalisty ds. Ochrony Środowiska

Wysłany - 2011-03-21 16:33:16
EwciaP - od lat nie pracuję w administracji, więc od tej strony nie wnikam za bardzo w przepisy... Jednak ustawa na każdego nakłada obowiązki - czy właściciela, czy prezesa/dyrektora czy pracownika. Oczywiście w róznym zakresie - szef musi przeszkolic (zorganizować szkolenie) pracowników, bo oni sami tego przecież nie zrobią, tak samo ma dać narzędzia pracownikowi, który ma to w zakresie obowiązków - i on właśnie może dostać mandat. Chyba, ze wykaże, ze nie móg, bo nie dostał narzędzi (mówię tu o całokształcie - czyli też np. prawa wydawania poleceń pracownikom, którzy nie są tej osoby podwładnymi w hierarchii firmowej).
Co do odpowiedzialności służbowej... No ma prawo szef wyciągnąć konsekwencje dodatkowe, mimo mandatu, jeśłi to było zaniedbanie powidujące konsekwencje także dla firmy. Ale to już nie jest ochrona środowiska i jak znam rozwiązania u klientów róznie to jest rozwiązane. Czasem firma zwraca koszty mandatu pracownikowi - ale to zależy od szefów, czy widzą problem czy nie.
Ja też obsługuję mniejsze, większe a i calkiem duże firmy. Nie ubezpieczam się bo się nie boję odpowiedzialności. Nie jestem u klientów na etacie, wiec nie muszę. A odpowiedzialność cywilna? Nie obawiam się tego zupełnie.

Re: Re: Odpowiedzialność specjalisty ds. Ochrony Środowiska

Wysłany - 2011-03-22 08:27:16
GOŚĆ
Nie ma ludzi nieomylnych! Nie da się przewidzieć czasem nieprzewidzianych sytuacji. Klienci są różni, czasem nie przekazują wszelkich danych, zatajają pewne informacje, które na dalszym etapie okazują się ważne z punktu widzenia prawa.
Moim zdaniem lepiej jest być ubezpieczonym i spoać spokojnie, nawet jeśli nigdy nie miało się problemów i jest się b.dobrym doradcą w swoijej branży!

Re: Odpowiedzialność specjalisty ds. Ochrony Środowiska

Wysłany - 2011-03-22 10:41:35
Teoretycznie masz rację. Ale dla mnie argumenty o zatajaniu czy nie przekazywani danych zupełnie nie przemawiają. Albo mam materiały do realizacji zlecenia, albo ich nie mam. Jak nie mam to nie biorę zlecenia - proste. Jeśli widzę, że firma jawnie kłamie albo próbuje kombinować, próbuję im do rozsądku przemawiać. Jeśli nie rozumieją - nie musimy współpracować. Jeśli natomiast mam żądane dane, a widzę że są one podejrzane, postępuję podobnie - mówię, ze "coś tu nie gra" - i jeśli chcą żebym realizował pracę, muszę wiedzieć co jest grane. Pół biedy jeśli coś z niewiedzy pomnęli, przegapili, ale jeśli to celowe działanie... jw. ;-) I dalej - jeśli mówią, ze na pewno wszystko jest jak trzeba a ja nie jestetm pewien, spisujmy protokół. Tu się wysypują zwykle, chociaż nie wszyscy. Jeśli podpiszą, jedynym problemem jest przechowywanie danych po realizacji pracy, ale niewielkim. Poza tym - ja biorę zlecenie i mam w zwyczaju samemu dokładnie całą instalację obejrzeć, samemu pomierzyć, nanieść na plan, spisać dane urządzeń itd. No ale to nie jest powszechne.

Re: Odpowiedzialność specjalisty ds. Ochrony Środowiska

Wysłany - 2011-03-23 08:53:06
GOŚĆ
Z kolei w moim przypadku zastępuję osobę zajmującą się ochroną środowiska w firmie. Formalnie nie jest to moje stanowisko, nie zostało mi przekazane, wszystko słownie, nie zostałam również przeszkolona, ani wysłana na żaden kurs..jestem jak samouk i robię większość rzeczy na przykładzie wcześniejszych dokumentacji i sama musiałam początkowo dochodzić jak, co, gdzie i w jaki sposób. Plus staram się być na bieżąco z przepisami, tzn. śledzę poprzez internet czy coś się nie zmieniło ;) Nie wyobrażam sobie bym miała odpowiadać w razie czego za jakieś nieścisłości. A staram się jak mogę i na ile mogę wykonywać dobrze 'nie swoją' pracę.

Re: Odpowiedzialność specjalisty ds. Ochrony Środowiska

Wysłany - 2017-04-09 07:27:40
Alf
Cześć, odświeżę trochę wątek. Czy możecie podać mi podstawę prawną do tego, że to specjalista ds. ochrony środowiska jest odpowiedzialny/ powinien dostać mandat lub inna karę? Pytam, bo czasami specjalista traktowany jest w firmie jedynie jako organ doradczy, a decyzje podejmuje ktoś inny. Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

Wysłany - 2018-02-21 11:34:32
GOŚĆ
http://ochronasrodowiska.bloog.pl/id,3221338,title,Inspekcja-ochrony-srodowiska-za-co-mozesz-otrzymac-mandat,index.html?smoybbtticaid=61aca8 Przeczytaj sobie. Dlatego moja firma zatrudnia AGM Konsulting - firmę doradczą zajmującą się outsourcingiem środowiskowym. Na prawdę tematyka środowiskowa to ciężki orzech do zgryzienia wymagający ogromnego nakładu wiedzy i pracy, czasami nie warto.

Wysłany - 2018-06-11 18:02:06
Agape
Takie rzeczy reguluje często umowa o pracę/dzieło itp. dokumenty. Czasami w ustawach jest za pewne przewinienia/niedopatrzenia (wykroczenia) przewidziana kara grzywny która jest wymierzana w oparciu o Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia i wtedy wysokość grzywny ustala sąd i wymierza imiennie pracownikowi a nie firmie. Raczej procedura rzadko stosowana przez instytucje które takiego zgłoszenia do sądu muszą dokonać.

Wysłany - 2018-09-20 13:28:16
GOŚĆ
Odpowiadam PRACOWNIK OCHRONY ŚRODOWISKA NIE MOŻE ZOSTAĆ UKARANY MANDATEM IMIENNYM PRZEZ IOŚ. NO CHYBA ŻE JEST JEDNOCZEŚNIE PREZESEM. Jeżeli ktoś ma inne zdanie to proszę o podstawę prawną albo przypadek takiego ukarania.

Ilość rekordów 1 do 12 z 12

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy