Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-02-04 09:37
Odsłony - 4498
R
Mam pytanie do fachowca,

znajomy prowadzi zbieranie złomu (w chwili obecnej bez żadnych zezwoleń). Zamierzam mu pomóc, trochę siedzę w temacie, ale mam wątpliwości. Mianowicie.

1. Jasne jest, że należy uzyskać zezwolenie na zbieranie odpadów.
2. Niejasne jest, czy musze uzyskać decyzję środowiskową, gdyż pomipo tego, że jest to przedsięwzięcie "mogące znacząco..." nie do końca wiem, na co mi ta decyzja...czy do decyzji o warunkach, jesli nie ma planu w celu ustalenia czy przedsięwzięcie jest zgodne z warunkami miejscowymi czy do zmiany sposobu użytkowania?

Czy pomimo tego, że nic na działće nie będzie budowane w myśl Prawa budowlanego tpo musi byc decyzja o warunkach zabudowy?

Czy racjonalny wydaje się krok taki: wystąpi o zezwolenie na zbieranie do Starosty i on wyda taką decyzję lub wezwie do uzupełnienia o dodatkowe dewcyzji, np. decyzje srodowiskową....


Pozdrawiam. R.
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek
Odpowiedzi

Re: punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-02-06 13:12:12
GOŚĆ
Zgodnie z art. 42 ust. 4 ww. ustawy o odpadach, do wniosku o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów dołącza się decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, o której mowa w art. 71 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, o ile jest wymagana.
- zgodnie z art. 71 ust.2 pkt.2) ww. ustawy z dnia 3 października 2008r. uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagane dla planowanych przedsięwzięć mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko (do których zaliczane są punkty do zbierania i przeładunku odpadów, w tym złomu),
- zgodnie z art. 72 ust. 1 pkt. 21) ww. ustawy z dnia 3 października 2008r. wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach następuje przed uzyskaniem zezwolenia na zbieranie odpadów wydawanego na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach.

no i to byłoby na tyle.....
a o potrzebie wydania tej decyzji decyduje organ ją wydający, który nawet może nałożyć obowiązek opracowania rapotu oddziaływania na środowisko

Re: punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-02-11 13:00:22
GOŚĆ
Dzieki. teraz juz wszystko jasne, moja wersja ustawy o "udostepnianiu...: konczyla sie na pkt 20. Dzieki jeszcze raz.

Re: punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-02-12 11:06:36
xx
"[...] Niejasne jest, czy musze uzyskać decyzję środowiskową, gdyż pomimo tego, że jest to przedsięwzięcie "mogące znacząco..." nie do końca wiem, na co mi ta decyzja... [ciach..]

Ehhh.. ignoranctwo przez Ciebie przemawia ;) Tobie może taka decyzja niepotrzebna - przynajmniej w tym przypadku.. jestem ciekaw, czy mówiłbyś podobnie w sytuacji, gdyby w sąsiedztwie Twojego domu ktoś zaplanowałby sobie punkt skupu złomu nie dbając przy tym o wymagania "środowiskowe"!?

Co do samych podstaw prawnych.. to poprzednik Ci dobrze opisał jak wygląda sytuacja po zmianie UO.

Re: punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-02-13 10:55:11
GOŚĆ
Słuchaj przyjacielu, nie wiem dlaczego posądzasz mnie o ignorancję. Przez to, że szukam wyjaśnienia do przepisów???Chodzi mi o to, że same prawo do momentu pojawienia się pkt 21 ustawy o "udstepnianiu..." było niejsane i stąd miałem wątpliwości. Nie ja jestem autorem dziwnych przepisów, które różnie mozna rozumieć, a sami urzędnicy nie wiedza jak podchodzic do przepisów.

Same umiejscowoienie przedsięwzięcia na liście przedsięwzięć nie powoduje konieczności uzyskania decyzji środowiskowej. Teraz, dla mojego przypadku jest wszystko jasne, bo pojawił się zapis o "zezwolenie na zbieranie".

Re: punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-02-13 19:33:50
szczepanszot
Witam. Widzę, że na tym forum funkcjonuje opcja znalezienia nowego przyjaciela. Nieważne, nie będę wnikał w związki forumowiczów. GOŚĆ - gdybyś wziął pod uwagę taką opcję:
Sąsiad mieszkający obok Ciebie załóżmy numer domku w ktorym mieszkasz ma numer 7 a sąsiada 9 otwiera "biznes" (jak to ludzie piszący na tym forum nie mający jakiejkolwiek wiedzy na temat przedsiebiorczości a już nie wspomnę tworzyw sztucznych) i prowadzi skup metali żelaznych i nieżelaznych posiadający "firmę" na własnym gruncie nie powoduje zakłócenia ciszy dla Ciebie bądź Twojej rodziny to nie masz powodów do ingerencji w jego sposób bycia. Jeśli jest pewny tego co robi to posiada wszystkie pozwolenia dotyczące prowadzenia skupu i wszyscy, którzy go otaczają mogą mu niewiele zrobić. Lecz rodzi się problem, czy jednak posiada te pozwolenia. Pozwolenia nie dotyczą ogółem wszystkich stopów metali żelaznych i nieżelaznych. Każdy rodzaj odpadu metalowego posiada dany kod. Jeżeli masz podejrzenie, że gościu prowadzi skup złomu nielegalnie, to poproś WOŚ w UM o sprawdzenie niejasności dotyczących jego "działalności". Pozdrawiam

Re: punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-03-01 11:24:43
GOŚĆ
Decyzja środowiskowa wg art. 219 r nowej ustawy o odpadach jest wymagana przed uzyskaniem zezwolenia na przetwarzanie odpadów i zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie, nie ma tu mowy o zezwoleniu na zbieranie

Re: punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-03-07 11:25:24
GOŚĆ
Ratunku!!!! co za bałagan tutaj robicie i wodę z mózgu ludziom .... decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest wymagana obligo przed uzyskaniem zezwolenia na przetwarzanie oraz zbieranie i przetwarzanie odpadów, a przy zbieraniu odpadów... jeśli jest wymagana... czyli kiedy klient będzie uzyskiwał pozwolenie na budowę lub zgłaszał zamiar przystąpienia do wykonania jakichkolwiek robót budowlanych.
Błagam... czytajcie przepisy, a nie tylko forum

Re: punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-03-08 21:20:32
GOŚĆ
zgodnie z nową ustawą ze stycznia 2013 decyzja środowiskowa jest obowiązkowa...Mam rację?

Re: punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-04-02 16:04:40
GOŚĆ
Owszem, dodano zapis, ze decyzję środowiskową uzyskuje się przez zezwoleniem na przetwarzanie odpadów, ale jesli jest to istniejące przedsięwzięcie to nie ma takiego obowiązku. Przeciez wszyscy posiadający zezwolenia na odzysk musza uzyskac nowe zezwolenia w ciągu dwóch lat i co, mają sporzadzac karty opisujace warianty przedsiewziecia czy planowane zuzycie mediów itd. przeciezna zdrowy rozsądek to by było bez sensu

Re: punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-04-11 12:45:37
GOŚĆ
Do jasnej ciasnej to jak to jest. Mam punkt zbiórki złomu, złozyłem wniosek o wydanie zezwolenia na zbieranie. Dostaje pismo z urzędu, że mam im dostarczyc decyzję środowiskową, która jest wymagana przy zezwoleniu na zbieranie (nie zbieranie i przetwarzanie). Powołuja sie na art. 41 ust. 9 ust. o odpadach o brzmieniu:

"Ilekroć w ustawie jest mowa o zezwoleniu na zbieranie odpadów lub zezwoleniu na przetwarzanie odpadów rozumie się przez to również zezwolenie na zbieranie i przetwarzanie odpadów". Musze składac wniosek o dec. środowiskową?

Ma ktos wiedzę? Pozdrawiam. Waldek.

Re: punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-07-03 17:48:46
GOŚĆ
Niestety tak:( ja już jestem po walce :)

Re: punkt zbierania odpadów (złomu)

Wysłany - 2013-07-08 10:21:42
Witam, decyzja środowiskowa jest potrzebny przy uzyskiwaniu pozwolenia na zbieranie odpadów, przy czym RDOŚ który jest stroną opiniująca nie chce opiniować czegoś co już istnieje (bo decyzje środowiskową uzyskuje się dla przedsięwzięć nowo projektowanych) wiec trudno będzie uzyskać decyzje na istniejący punkt zbierania złomu.
Może uda się wystosować do urzędu oświadczenie, że nie było dotychczas prowadzonych żadnych prac które wymagałyby uzyskania decyzji środowiskowej - ale czy pismo takie uznają to już zależy od urzędu.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 13 z 13

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy