Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

pozwolenie czy zgłoszenie instalacji do spawania?

Wysłany - 2011-01-13 14:48
Odsłony - 10936
GOŚĆ
Czy instalacja do spawania obejmujące więcej niz 3 stanowiska spawalnicze zgodnie z rozporządzeniem ws instalacji, których eksploatacja nie wymaga pozwolenia podlega obligatoryjnie pod pozwolenie czy traktowana jest jako inna niz wymieniona w załaczniku i w przypadku gdy zadna z substancji nie powoduje przekroczenia 10% dopuszczalnych poziomów itd... podlegać będzie pod zgłoszenie?
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi
1 2 >>

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-20 18:43:39
Szanowny gościu z "2012-01-20 16:54:12"
o ile pismo o jakim wspominasz nie stanowi jakiejś tajemnicy to chętnie załącze je do tego wątku o ile prześlesz na maila serwis(małpka)gartija.pl

Pozdrawiam,
Piotr Pykało (Admin)

PS. DO poniedziałku postaram się uruchomić możliwość załączania plików w wątkach dyskusji

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-20 19:10:14
Wystarczy, ze kolega poda znak pisma i datę... Nie jest wielkim problemem zdobyć takie pismo.

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-23 08:49:55
GOŚĆ
Wlo, tutaj to już nie jest tylko kwestia czy zgadzamy się z opinią, czy też nie, problem stanowi podejście urzędów. Ostatnio wykonywałam trzy zgłoszenia podobnych instalacji (w różnych lokalizacjach), które zgodnie z opinią MŚ powinny podlegać pozwoleniu. Dwa urzędy przyjęły, zaś jeden domagał się złożenia wniosku o wydanie pozwolenia. I tyle - koniec dyskusji - ma być pozwolenie i już.

Niestety, nie jestem imiennym adresatem przytoczonej opinii, w związku z czym nie chciałabym jej publikować w sieci (firma, w której pracuję, wystąpiła z zapytaniem do MŚ).
Mogę jedynie zacytować główny fragment, będący stanowiskiem Ministerstwa.

"(...) Przypadki, w których wprowadzanie substancji do powietrza nie wymaga pozwolenia zostały w roporządzeniu określone w różny sposób. Po pierwsze instalacji niewymagające pozowlenia są enumerycznie wymienione w załączniku do rozporządzenia - zarówno co do ich rodzajów, jak i skali działalności w nich prowadzonej. Stanowi o tym jednoznacznie tytuł załącznika. Po wtóre, rozporządzenie wskazuje, że zwolnienie z obowiązku pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza dotyczy także przypadków, o których mowa w par.1 ust. 2 i 3. Istotne jest przy tym, że w obydwu tych ustępach kryteria zwolnienia zostały co do ich przedmiotu określone odmiennie. Przepis par. 1 ust.2 dotyczy innych rodzajów instalacji niż wymienione w załączniku, natomiast przepis par. 1 ust. 3 ma zastosowanie wyłącznie do innych rodzajów instalacji niż wymienione w załączniku lub określone w ust.2.

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-23 08:50:16
GOŚĆ
[cd]

Ta różnica zapisów na kluczowe znaczenie dla prawodłowego stosowania przepisów omawianego rozporządzenia. W kontekście przywołanego par. 1 ust.2 ustala się bowiem wymagalność pozwolenia dla wszystkich instalacji - zarówno dla instalacji niewymienionych w załączniku co do rodzaju, jak i tych, których skala działalności w nim wymienione, lecz dla których przkroczona jest określona tam skala działalności, natomiast par.1 ust.3 - dla instalacji innego rodzaju niż wymienione w załączniku.(...)"

Dalej przykład z instalacjami spawalniczymi - więcej niż 3 stanowiska.
"Wymagalność pozwolenia nie może być dla takich instalacji oceniana w świetle par. 1 ust. 3 rozporządzenia, ponieważ są to instalacje wymienione co do rodzaju w załączniku do rozporządzenia, a przepis ten nie ma zastosowania do rodzajów instalacji wymienionych w załączniku".

Reasumując, polecam zgłosić się do MS o wydanie opinii i przekonać się na własne oczy jakie jest jego stanowisko. Można oczywiście z tym polemizować, ale...
Tak jak mówię, niektóre urzędy są faktycznie w posiadaniu takiej opinii i po prostu postępują wg zaleceń.
Jedynym sensownym wyjście z sytuacji jest każdorazowy kontrolny telefon do danego urzędu i zorientowanie się w sytuacji, czy aby akurat nie zmieli swojego stanowiska w ostatnim czasie...

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-24 10:04:29
GOŚĆ
witam,
jestem gościem od tych 6 stanowisk spawalniczych, 4 nagrzewnic i kotła gazowego. czyli jednak ta opinia MŚ to nie jest jakas fikcja urzednicza :(. zastanawiam się co by było w pozwoleniu dla mnie, skoro z instalacji wymagających pozwolenia mam poniżej 10 % dopuszczalnych a dla reszty nie ma okreslonych standardów...? [art. 224 POŚ].
a ma Ktos z Was doświadczenia z odwołaniem od sprzeciwu organu na złożone zgłoszenie?

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-24 18:15:14
No przyznać trzeba, że takie podejście trzyma się kupy...
Chociaż kompletnie kupy się nie trzyma syutacja, w której pozwolenia nie wymaga emisja ze zbiorników mączki wapienne ze starymi "filtrami", gdzie emisja jest jakby ich nie było, a wymagać będzie 10 krotniw eiększa instalacja z emisją 100-krotnie mniejszą, co więcej nie powodującą przekraczania 10% wartości dopuszczalnych poza terenem, do którego tytułem prawnym dysponuje prowadzący... No cóż...

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji?

Wysłany - 2012-01-26 08:29:16
AniaG
Początkowo też myślałam, że 4 stanowiska spawalnicze to "INNE" niż określone w załączniku, jednak po przeanalizowaniu zaczynam się zastanawiać, czy to dobry tok, ponieważ rodzaj instalacji jest ten sam, zmienia się tylko skala działalności prowadzonej w instalacji.
Zastanawia mnie również przypadek, jaki znam, czyli 20 stanowisk spawalniczych (!) umiejscowionych w hali ze zwykłą wentylacją grawitacyjną, oknami, drzwiami. Nie ma wyciągów, wentylatorów, filtrów itp. Czy wobec tego mogę stwierdzić, ze prowadzenie takiej działalności nie wymaga pozwolenia w myśl Par. 1 ust. 2 pkt 1 - czyli spełnienie jednego z warunków, w tym przypadku o emisji niezorganizowanej? Czy taka instalacja jest tożsama z tą w załączniku tylko o większej skali, czy jest INNA niż wymieniona w załączniku?

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji do spawania?

Wysłany - 2012-01-26 09:00:42
AniaG
Po kolejnej wnikliwej analizie tej opinii MŚ, którą zamieścił GOŚĆ, mogę chyba stwierdzić, ze par. 1 ust. 2 może dotyczyć instalacji wymienionych w załączniku, lecz o innej skali działalności:

"Ta różnica zapisów na kluczowe znaczenie dla prawodłowego stosowania przepisów omawianego rozporządzenia. W kontekście przywołanego par. 1 ust.2 ustala się bowiem wymagalność pozwolenia dla wszystkich instalacji - zarówno dla instalacji niewymienionych w załączniku co do rodzaju, jak i tych, których skala działalności w nim wymienione, lecz dla których przkroczona jest określona tam skala działalności, natomiast par.1 ust.3 - dla instalacji innego rodzaju niż wymienione w załączniku.(...)"

Czy zgodzicie się ze mną, że wobec tego, ust.2 pkt 1 ucina wszelkie moje rozważania na temat wymagalności bądź nie uzyskania pozwolenia dla 20 stanowisk? Tzn. że to pozwolenie w przypadku emisji niezorganizowanej, bez względu na liczbę nawet 20 stanowisk nie jest wymagane?

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji do spawania?

Wysłany - 2012-01-26 15:20:35
GOŚĆ
Tu przede wszytkim ni ema instalacji, od tego trzeba zacząć

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji do spawania?

Wysłany - 2012-01-26 16:04:10
No czy nie ma instalacji to bym nie był taki pewny ;-)
Instalacją jest nie tylko urządzenie albo zespół urządzeń stacjonarnych, ale także budowle (budynek hali jest budowlą), których eksploatacja może powodować emisję.
Jeśłi to budynek typu kurnik, hala przemysłowa, w której prowadzi się róznego rodzaju procesy techniczne poza miejscami, z których są zorganizowane wyciągi - spawanie, czyszczenie z użyciem LZO, albo kjakieś droble "malowanki", to bym się zastanowił, czy nie należałoby mówić o instalacji.
Ja traktuję to jak instalację w każdym razie.

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji do spawania?

Wysłany - 2012-01-27 07:24:37
AniaG
Załóżmy, że jest to instalacja. Ale czy można tutaj zastosować ten punkt mówiący o emisji niezorganizowanej, skoro sytuacja wygląda jak wygląda - wyciągów, wentylacji mechanicznej brak, jedynie okna i drzwi.

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji do spawania?

Wysłany - 2012-01-27 09:34:38
GOŚĆ
Wlo, masz rację, ja też je traktuję jako instalację ale w pytaniu była deklaracja, że emisja odbywa się tylko przez otwory drzwiowe i okienne.

Re: pozwolenie czy zgłoszenie instalacji do spawania?

Wysłany - 2012-01-27 22:25:56
No przecież nie odnosiłem sie do wentylacji tylko do instalacji - czy jest, czy nie, hala instalacją ;-)
Jeśli nie ma emisji zorganizowanej z instalacji, to oczywiście nie podlega obowiązkowi uzyskania pozwolenia.

Wysłany - 2018-03-04 20:37:06
GOŚĆ
Odgrzeję kotleta, bo trafiłem na beton urzędniczy. Mamy ok. 20 stanowisk spawalniczych na hali, bez żadnych wyciągów i wentylacji mechanicznej. Urzędnik domaga się pozwolenia....coś się zmieniło i nie wiem?

Wysłany - 2018-05-18 08:02:05
GOŚĆ
Nie zmieniło sie. Brak emisji zorganizowanej = brak konieczności pozwolenia czy zgłoszenia

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 21 do 35 z 35

1 2 >>

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy