Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-11 13:25
Odsłony - 5308
Damianjak
Jestem firmą zajmującą się przerobem stłuczki szklanej, posiadajam decyzję na zbieranie, wytwarzanie i transport odpadów. Nie posiadam własnego taboru samochodowego, a rocznie transportują między magazynami około 100tys Mg stłuczki. W związku z tym korzystam z usług firm spedycyjnych, które nie posiadają decyzji na transport danego kodu odpadu. Pytanie jest takie: czy przewoźnika jako mojego podwykonawce może obowiązywać moja decyzja na transport, dotycząca transportu odpadów szklanych. Prosiłbym o odpowiedź wraz z podstawą prawną.

Dziękuje bardzo

Pozdrawiam
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-13 18:53:27
dar
właściciel pojazdu (tu określony jako przewoźnik) może wykonywać transport odpadów na rzecz i w imieniu posiadacza decyzji zezwalającej na prowadzenie działalności w zakresie transportu odpadów. Nie ma jednoznacznego zapisu w tym wzgledzie w ustawie o odpadach. Wynika to z wywodu, iż prowadzący działalnośc w zakresie transportu nie musi posiadać prawa własności do pojazdów aby otrzymać zezwolenie właściwego organu na prowadzenie omawianej działalności - to tak w skócie

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-13 21:09:50
Andrzej
Zapisu jednoznacznego nie ma ale życie jest życiem. I tu następny przykład z życia wzięty. Pisząc wnioski dla firm, uwzględniające transport, spotkaliśmy się z obowiązkiem podawania danych pojazdów (nr rejestracyjny, marka, typ, pojemność i tym podobne rzeczy, które znajdują się w dowodzie rejestracyjnym). Jest to absurd, ponieważ właściciel decyzji ma prawo w okresie 10 lat zmienić na inny - nowszy czy bardziej funkcjonalny.
Co do interpretacji - decyzja wydana na konkretną firmę, obowiązuje tylko i wyłącznie ją, tak więc jeśli firma nie posiada środków transportu i nie zamierza ich nabyć nie powinna występować z wnioskiem o transport. Analogicznie- jakikolwiek dowód tożsamości jest obowiązujący dla jego właściciela i nie może się nim legitymować osoba druga.

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-16 06:43:35
dar
podam pytanie-przykład do obrony mojego spojrzenia, że nie musż eposiadac samochodów na własność by prowadzić działanośc w zakresie transportu poprzez organizowanie takiej działalności. Oto pytanie - przykłade
czy prowadząc firmę budowlana musze potrafić murować i czy musze posiadać własna kielnię? - i tak to jest z analogiami :)

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-16 06:43:54
dar
co do poczynań niekompetentnych urzędników i oczekiwań co do typu, nr rejestracyjnego, a zdarzało się i koloru kabiny oraz palndeki (i to nie jest żart) to można tu przywołać wątek za tego forum dot. oczekiwań urzędników na umowy z odbiorcami odpadów - to też przez analogię :) - wybacz Andrzeju, że przyczepiłem sie do słowa analogii, ala włśnie skojarzyło mi się z jednym z tekstów inż. Mamonia z filmu Rejs :)
Pozdro dla ludków

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-16 10:18:05
Andrzej
Kolego Dar, od tego jest forum aby wymieniać się poglądami i jest mi bardzo miło poznać opinię innych.
A co do tematu, myślę, że podałeś przykład podtrzymujący moją tezę, ponieważ zatrudniasz murarzy itp, którzy mają takie uprawnienia, skończoną szkołę, kursy,itp. Tak samo możesz być humanistą i otworzyć aptekę pod warunkiem, że będziesz miał farmaceutę.
Natomiast tu jest sytuacja odwrotna- jest firma, która ma decyzję na transport a nie ma środków transportu i zleca przewóz odpadów firmie, która tych uprawnień nie ma.

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-16 14:28:39
dar
Ok! ale murarza np. PIP nie kontroluje tylko właściciela firmy.Podobnie jest w transporcie odpowiada organizator transportu i on llegitymuje się decyzjami i odpaowiada za własciwie przygotowany pojazd, dostawę itp. Należy tez zaznaczyc, że większość pojazdów w firmach świsdczących usługi transportowe to samochody w leasingu czyli bez prawa własności, właściwe wynajęte.

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-16 20:14:55
Andrzej
Zgadza się, tylko PIP, może sobie zażyczyć od właściciela "papierów" wszystkich pracowników, a jest to pewne jak w banku jak dojdzie do wypadku, to wtedy przez różne organy właściciel jest przeswietlany, czy zatrudniał pracowników z odpowiednimi kwalifikacjami.
Co do pojazdów - samochody w leasingu nie są własnością firmy ale są w "papierach" danej firmy. Jeżeli taka firma ma decyzję na transport odpadów to jest wszystko okey. To proszę pomyśl co się może dziać w razie kontroli (przez policję lub PIS) lub wypadku takiego pojazdu przewożącego odpady.? W pierwszej kolejności będzie kontrolowany właściciel (firmy) pojazdu - czy miał uprawnienia do przewozu, a następnie właściciel odpadów.

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-17 06:50:10
dar
obecność pojazdu w "papierach firmy" równiez jest mozliwa podobnie jak przy leasingu poprzez umowy podpisywane pomiedzy organizatorem transportu prowadzacym działaność w zakresie transportu odpadów (czyli mającym niejako pewien rodzaj "licencji") a właścielem pojazdow np. spedytorem.
Zuważ, że to właściel firmy budowlanej jes karany za to , że nie dopilnował murarza, a nie murarz, który naruszył prawo.

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-17 20:32:20
Andrzej
1. Przecież o tym mówiłem, że własciciel jest karany za to, że nie ma papierów pracowników potwierdzających ich kwalifikacje a nie pracownik, pracownik może jedynie wylecieć z pracy.
2. nie wiem, czy dobrze zrozumiałem, czy chodzi ci o coś takiego jak "chwilowe wypożyczenie" pojazdu, jeśli tak, to jaki to ma sens-jeśli właściciel decyzji może sam, w legalny sposób, wypożyczyć pojazd ciężarowy z wypożyczalni a nie zatrudniać podwykonawcę z transportem bez posiadanej decyzji na transport odpadów.
3. jeśli taka opcja jest możliwa - wynajmowanie firm transportujących odpady bez ważnych decyzji - to po co było zapisywać w ustawie o odpadach, uzyskiwanie decyzji na transport. W takiej sytuacji przysłowiowy Kowalski by mógł transportować swoim starym Jelczem czy Żukiem kazdy rodzaj odpadów np. rtęć w słoikach po ogórkach, stwarzając zagrożenie dla siebie i innych uczestników ruchu drogowego (bo nastepnym krokiem byłoby pewnie "olanie" przepisów kodeksu drogowego, ADR i innych).
4. Może inni uczestnicy forum mają swoje zdanie na ten temat a nie tylko Dar i ja dyskutujemy ?

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-17 20:32:31
dar
Niniejszym uzupelniam moją odpowiedź dla pytajacego w tym wątku kol. Damaianajak. Zacytuję wyjaśnienia/stanowisko Departamentu Gospodarki Odpadami Ministerstwa Środowiska zawarte w piśmie DGO.tp.024/306/06/JSD z dnia 05.07.2006r. przekazane dowidomości powszechnej cyt.: "Posiadacz odpadu, posiadając wymagane przepisami zezwolenie na transport odpadów, może na podstawie zawartej umowy wynająć do tego celu odpowiednie środki transportu. Transport odpadów może odbywać sie w oparciu o zezwolenie uzyskane przez posiadacza odpadu i nie jest wówczas wymagane poświadczenie wykonania usługi transportu na karcie przekazania odpadu." koniec cytatu.
Cieszę się, że chociaż w tej sprawie MŚ podeszło do tematu rozsądnie nie wprowadzajac zbędnych wymagań dysponowania prawem do pojazdu.

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-17 20:59:11
dar
Szanowny Andrzeju nasze posty idą po weryfikacji admnina więc w mojej ostatniej wypowiedzi/uzupełnieniu nie odniosłem sie do Twojego postu , bo go nie widziałem, no ale to chyba specjalnie nie robi już różnicy. Myślę, że należy się cieszyć wyjaśnieniem Ministerstwa Środowiska, bo ono choć trochę upraszcza biurokratyczne przeszkody. mam nadzieje, że przyznasz, iż sam dokument nic nie zmieni jeśli jego właściciel nie będzie przestrzegał zasad ochrony środowiska w takim przypadku lepiej aby odpady przewoził ktoś kto nie ma dokumentu, a czyni to zgodnie z zasadami mimo , że formalnie łamie normę prawną (nie zawsze w życiu najważniejszą).
Co do udziału innych formumowiczów to masz rację. Nie wierzę, że tylko my mamy swoje zdanie - no , chyba , że nikogo ten wątek nie interesuje prócz nas :)).
Pozdro dla ludków .... może się odezwą :)

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-17 21:33:32
Andrzej
Dzięki Dar za zacytowanie tego pisma, błądziłem po internecie by coś znaleźć na ten temat, jednak do niego nie dotarłem. Uważam, że teraz już jest wszystko jasne i ja swoje wątpliwości tez rozwiałem. Jeszcze raz dzięki.

Re: Decyzja na transport

Wysłany - 2007-04-17 22:18:50
dar
uważam, ze tylko dyskusja buduje. W tym wypadku wiedziałem, że cos takiego jest ale nie pamietałem gdzie. "Zmusiłeś" mnie do przejrzenia segregatora i przypomnienia sobie źródła - zazwyczaj piszę z pamięci (brak czasu na głebsze analizy) ale tym razem ruszyłem się z fotela :)) Naeży to uzanć za tzw. "wartość dodaną" tej dyskusji :))
Pozdro

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 13 z 13

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy