Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-06 14:45
Odsłony - 6863
GOŚĆ
jak obliczyc emisję zanieczyszczen gazowych i pyłowych dla kotła - emisję maksymalną i średnia w kg.h??? czy do takich obliczen potrzebny jest jakiś specjalny program typu OPA 03, EK 100W czy jest może mozliwość "ręcznego" obliczenia, za pomocą specjalnych wzorów, jakich???
BARDZO prszę o pomoc i nie "uszczypliwe" komentarze ....proszę o pomoc a nie o komentowanie czego ludzie nie umieją ...

wątek zamknięty

Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-06 22:09:46
Pomoc? Chyba naukę?
Jeśli ktoś nie wie co to jest emisja, do czego służą te programy... No przepraszam - nie da się tego w krótkim komentarzu opowiedzieć ;-)
Nie - do policzenia emisja maksymalnej/śreniej (w [kg/h]) nie jest potrezbny żaden program - wystarczy zwykły "sklepowy" kalkulator, jednak polecam jednak inżynierski - ułatwia znakomicie pracę ;-)

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-06 22:17:10
"Wzór" też nie należy do jakichś wyjątkowo "specjalnych" - nie nazwałbym tego nawet wzorem:
E = B x We
gdzie:
E - emisja
B - zużycie paliwa
We - wskaźnik emisji
Powodzenia i pozdrawiam ;-)

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-06 22:24:05
Może rozbuduję ten "wzór" (nie żeby komplikować obliczenia broń Boże :-))
E = B x We x (100 - s)/100
gdzie :
s - skuteczność urządzenia redukującego (zwykle stosuje się oznaczenie małą literą alfabetu greckiego "eta") w [%]

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-06 22:32:52
Aha!
W przypadku pyłu ze źródeł spalania, można uwzględzniać tzw. koksik (części palne) powiększające emisję ;-) Zjawiska tego należy unikać nota bene, bo to czysta strata dla prowadzącego instalację.
Zaawansowani liczą (ale to tylko na potrzeby obliczeń opadu pyłu) skład frakcyjny pyłu w emisji. Tu trzeba uwzględnić skład frakcyjny unosu i skuteczność odpylania (czasem dla kilku stopni odpylania - dwóch a nawet trzech) dla poszczególnych frakcji pyłu - prosta sprawa...

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-06 22:56:05
"Wzory" dla emisji maksymalnej i średniej są oczywiście te same.
Do obliczeń emisji maksymalnej należy "podstawić" dane wynikające z maksymalnego zużycia paliwa w danym źródle, przy jego "granicznych" parametrach ;-)
Emisję średnią należy policzyć wg potrezb - jako średnioroczną, średnią w sezonie/podokresie (jeśli do obliczeń poziomów stężeń substancji w powietrzu), dzienną, nocną itd. wg uznania.

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-06 22:59:46
Zapomniałem dodać, a nie chcę żeby ktoś mi zarzucił nierzetelność informacji - przy przeciętnych w danym okresie paramterach paliwa oczywiście ;-)

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 08:06:21
GOŚĆ
wlo ty jak zwykle uszczypliwie.....takiej pomocy czy tlumaczen ja NIE POTRZEBUJE,.,,wiec twocih komentarzy tez nie potrzebuje,,,,,,,i jeszcze jedno o tych wzorach ZNAKOMICIE WIEM....ale ze pewne osoby podwazaja moj sposob liczenia pytam czy jest mozliwosc innego rozwiązania i tyle w tej kwestii!

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 09:37:59
GOŚĆ
a no własnie a jakie wskażniki emisji mają byc uzyte w przyadku eko-groszku??

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 09:53:34
GOŚĆ
do wlo: jestem twoją fanką

We- wskaźniki emisji sub zanieczyszczających wprowadzanych do powietrza z procesów energetycznego spalania paliw - materiały inf-instruktażowe 1996 MOŚ, ZNiL

a sytuacje w których nie zachodzi spalanie? a jest emisja?

jakie wskaźniki przyjmujecie?

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 11:17:11
Hmmm... Jeśli znasz "wzory" to nie rozumiem, po co pytasz? Innych nie ma! Po prostu - NIE MA! Możesz zrobić pomiary emisji - dla obciążenia maksymalnego, średniego - 80, 70, 50, 20% - co tam potrzebujesz... I będziesz miał emisję. Jeśli natomiast chcesz liczyć, to nie da się inaczj niż tylko na podstawie wskaźników - zatem po co pytać, skoro inaczej niż już wcześniej wiedziałeś się nie da? Pytałeś o wzory a nie o inny sposób (chyba, ze czytać nie umiem albo nie rozumiem słowa pisanego) - trzeba było podać jaki Twój sposób liczenia jest kwestionowany - wtedy bym Ci powiedział czy dobrze liczysz. Logiczne jak dla mnie.
Ktoś podważa ten sposób liczenia? Baaardzo ciekawe... Prosze podaj przykład tych kwestionowanych obliczeń...
Gość z 2010-05-07 09:53:34 - dziękuję za "uznanie" ;-)
Innych niż spalanie... A jakich? Są ich (sytuacji) tysiące ;-)

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 11:38:06
Co do "Materiałów informacyjno-instruktażowych 1/96" MOŚ,ZNiL, prosze pamiętać, ze zgodnie ze "słowem wstępnym" wskaźniki w nich określone mogą być stosowane do obliczeń emisji substancji na potrzeby określenia wysokości opłat za korzystanie ze środowiska ;-) Wyraźnie jest zalecane na inne potrzeby wykorzystywanie danych techniczno-technologicznych.
Bezkrytyczne podchodzenie do "jedynie słusznych wskaźników" ostatnio zaobserwowałem w jednym z raportów... "Projektant" (pożal się Boże) przyjął wskaźniki dla oleju opałowego w celu ustalenia emisji z... silnika (spalanie wewnętrzne!!) agregatu prądotwórczego ;-) Ciekawe, że właściwy organ i organy uzgadniające bez problemu "puściły" sprawę.

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 12:42:11
GOŚĆ
no fakt, nie napisalem na pocztaku ze chodzi poprostu o INNE wzory ...... te wzory o ktorych ty piszesz wlo znamm i takie stosowalem, a moje zdanie podważa znajomy :) wiec chcialem sie upewnic czy jest mozliwosc liczenia jakims innym sposobem ... dzieki za odpowiedz

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 13:13:34
GOŚĆ
dokładnie o to mi chodzi
o dane techniczno technologiczne charakteryzujące obiekt i 'technologię'
np. stacja paliw

emitowane zanieczyszczenia to węglowodory alifatyczne i aromatyczne
skąd wskaźnik emisji? z produktów?

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 13:56:29
GOŚĆ
WLO -WIdze ze dobrze sie orientujesz w tych tematach....czy mozesz mi wskazac sposob obliczenia wielkosci emisji w przypadku spalania paliw w silnikach pojazdow na stanowisku diagnostycznym ??
Z góry dziekuje za wszelkie informacje w tej kwestii

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 14:02:02
Nie wiem jak Ty, ale kiedy ktoś podważa moją pracę, to bezwzględnie żądam wskazania podstawy (prawnej, merytorycznej itd.). Można podważać, jeśli jest coś źle, niedokładnie... Tutaj widzę typową sytuację - źle robisz "bo tak". Pytanie, czy kolega (na pewno kolega??) wie jak powinno być dobrze? Nie wydaje mi się. Zatem zalecam Ci, żebyś ograniczył kontakty z tym kolegą w zakresie rozmów na tematy, o któych nie ma pojęcia.
A tak w ogóle to i tak nie wierzę do końca w Twoją historię ;-) Sorry - mam tak potężną praktykę w tym zakresie, że kiedy ktoś coś mówi to wiem, czy wie o czym mówi, czy nie bardzo ;-)
Stacje paliw... No temat rzeka - ja co wychodzi temat błagam, żeby "znawcy" powiedzieli, skąd, jakie i dlaczego takie właśnie wskaźniki przyjmują do ustalania emisji z przeładynku paliw. Czy tylko węglowodory? Zerknij na skład paliw - jest tam całkiem sporo alkoholi, estrów i in. substancji - niektóych bardzo lotnych. Dlaczego więc mówisz tylko o węglowodorach?

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 14:04:44
Gość z 2010-05-07 13:56:29 - a po co to liczyć? Oczywiście domyślam się po co, tylko powiedz - jaka jest podstawa prawna takiego działania?

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 14:38:28
GOŚĆ
nie podstawa prawna , tylko sily wyzsze ....

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 14:56:11
Te siły wyższe tu nic do rzeczy nie mają, a tamte nie stoją ponad prawem ;-)

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-07 20:23:19
GOŚĆ
nie wydaje mi sie ze mam jakis obowiązek dokladnie ci tlumaczyc wlo jaki jest powod czy podstawa prawna tych obliczen....prosilem tylko - jesli znasz odpwoiedż i nie jest to dla ciebie problem - o wskazanie sposobu takich obliczen, a jeśli nie masz ochoty odpisywac ystarczylo nie zareagowac na moje pytanie bez zbędnych twoich pytan....

Re: EMISJA w kg/h - POMOCY !!

Wysłany - 2010-05-08 12:54:32
Oczywiście, ze nie musisz... Ale też ie rozumiem dlaczego się obrażasz, kiedy nie chcę za Ciebie tego zrobić? Bo liczysz w określonym celu a nie z zamiłowania do tematu? Nawet gdyby z zamiłowania, to zwykle hobbyści więcej wiedzą niż profesjonaliści ;-)
Emisję należy mierzyć a nie liczyć ;-) Bo nawet ta liczona wynika z pomiarów, które ktoś kiedyś zrobił i opracował wskaźniki emisji. Na początku tego posta podane są "wzory" na liczenie KAŻDEJ emisji - nie tylko emisji ze spalania paliw w kotłach - tem wzór to iloczyn wielkości charakterystycznej dla procesu (zużycie paliwa, surowca, materiału, wielkość produkcji) i wskaźnik emisji dla tej wielkości. To proste - wystarczy przemnożyć dwie wartości ;-) Natomiast o jakości fachowca mówi to jak przygotuje dane do tego "obliczenia". I Wy się o to pytacie zawsze - a tego za Was robił na pewno nie będę. Uważam, zę to zdecydowanie wykracza poza zasady "pomocy" forumowej ;-) Ale z pewnością znajdzie się ktoś lepszy ode mnie i bardziej uprzejmy, kto Wam to poda...

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 20 z 21Wątek zamknięty

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy