Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-08 07:50
Odsłony - 1903
GOŚĆ
Witam,
chciałbym policzyć emisję pentanu z produkcji styropianu, mianowicie z silosów do sezonowania. wygląda to mniej więcej tak:
granulki polistyrenu, wewnątrz których znajduje się niewielka ilość czynnika spieniającego (pentanu - 6%), zwiększają swoją objętość pod wpływem podgrzewania przy użyciu pary wodnej o temperaturze ok. 100 ºC. Po spienieniu następuje proces schładzania granulatu. Resztki środka spieniającego, która znalazła się w spienionych granulkach kondensują, wytwarzając podciśnienie w ich wnętrzu. Dlatego przed dalszą obróbka granulat musi przejść etap sezonowania w przewiewnych silosach. Silosów jest 10, 75m3. Do silosów granulat transportowany jest systemem pneumatycznym. Dzięki dyfuzji i wnikaniu powietrza do wnętrza, materiał uzyskuje stabilność niezbędną dla dalszych etapów produkcji. Optymalny czas sezonowania surowca wynosi minimum 12 h (do ok. 48 h). Przewietrzanie pomieszczenia zapewniają 3 wentylatory osiowe umiejscowione przy podłodze o wydajności 2000 m3/h.

z góry dziękuje za propozycje.
pozdrawiam.
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-08 16:43:29
Pomiary? Te hale są wentylowane jak znam tego typu instalacje, sezonowanie jest ciągłe, więc można bez problemu jedną serią dobrze pomierzyć emisję.
Inna możliwość to z bilansu oczywiście - można przyjąć że pentan się całkowicie ulatnia (z tym, ze podczas spieniania też).

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-08 21:45:15
GOŚĆ
pomiarów nie było i nie będzie, decyzja szefostwa. czyli z bilansu. Ze spieniania 4% zużycia, sezonowanie 0,7%, z formowania kształtek również może trochę się ulatniać. czy takie założenie jest słuszne?

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-08 23:45:32
Każde akceptowane przez organy jest słuszne ;-) Pomiary akurat nie są drogie - to prosta analiza jest.
Można zapytać - po co to liczysz? Do wniosku o pozwolenie? Do opłat? Jeśli tak, to bez pomiarów raczej się nie obejdzie. To nowa instalacja czy istniejąca?

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-09 08:21:29
GOŚĆ
jest to instalacja istniejąca, liczę do wniosku.

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-09 09:20:40
Jeśli istniejąca, to kiedyś powinny być zrobione chociażby pomiary wstępne... Chyba, zę to naprawdę stara instalacja jest.
Zalecam pomiary - to naprawdę nie jest duży koszt.

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-09 12:37:25
GOŚĆ
pomiary były ale w 2004 r. (dziś odkopałem) więc trochę przestarzałe, produkcja się zwiększyła, zakład trochę rozbudowano.

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-09 13:59:01
Jak zakład rozbudowano to i pomiary wstępne powinny być zrobione ;-)
Poza tym... Technologia produkcji spienianionego polistyrenu i jego sezonowania nie zmieniła się, więc jeśli masz pomiary, z pewnością da się je wykorzystać, oczywiście uwzględniając wielkość obecnej produkcji.
BTW - nie mieliście w pozwoleniu obowiązku pomiarowego?

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-09 14:28:03
GOŚĆ
może i był, ale jak przyszedłem do firmy to już zastałem taki burdel w papierach :)
dzięki za pomoc, czas na burze mózgu.
pozdrawiam.

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-12 12:44:49
GOŚĆ
kontynuując: jak oszacować emisję z silosów sezonowania? muszą wyjść naprawdę małe wartości bo wentylatory osiowe są przy podłodze (0,5m) :) i "opa" będzie wariować.

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-12 13:07:57
GOŚĆ
trochę więcej informacji:
wielkość produkcji 2000Mg
czas emisji 6450h
1. spienianie 4% zużycia -> emisja 14,4kg/h (całość)
- na dwie instalacje istniejące = 6,2 kg/h
2. dla sezonowania w silosach, zakładając nawet 0,1% zużycia polistyrenu emisja wychodzi 0,31kg/h
- na 4 wentylatory istniejące w pomieszczeniu sezonowania = 0,078kg/h
Kontynuując rozważania, w zależności od zużywanej partii polistyrenu w trakcie procesu spieniania, mogą pojawić się substancje takie jak: styren, etylobenzen, kumen. W związku z tym emisję tych substancji przyjęto na poziomie równym 1% emisji pentanu. To samo zostało przyjęte dla procesu sezonowania.
Spienianie: Etylobenzen, Izopropylobenzen, styren -> 0,06 kg/h każda,
Sezonowanie: Etylobenzen, Izopropylobenzen, styren -> 0,0008 kg/h każda.

Pozostały uwolniony z granulek polistyrenu pentan uwzględniono jako emisje niezorganizowaną z wentylacji ogólnej hali. nei ma odciągów z automatów do formowania kształtek, hala przewietrzana jest przez uchylne świetliki w dachu, otwierane bramy.

niestety, występują dość znaczne przekroczenia. proszę o pomoc.

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-13 17:09:40
Są przy podłodze bo te gazy są cięższe od powietrza...
jeśłi wyloty tych wentylatorów są na poziomie pół metra npt. to nie ma sensu tego liczyć w ogóle. Model nie przewiduje sytuacji gdy wysokość emitorów jest niższa od z0 - więc to nie wariactwa programu ale najnormalniej bezsens. Nie można tu mówić o jakimkolwiek przybliżoeniu wyników obliczęń do rzeczywistości.
Tego tylu wyciągi powinny mieć wyloty skierowane ponad dach - dla bezpieczeństwa chociażby.

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-15 13:29:37
GOŚĆ
program policzy emisje z emitorów na poziomie 0,5m. Z pewnością da się to jakoś sensownie oszacować.

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-15 16:20:02
mówiłeś o "opa" - to program do liczenia poziomów substancji w powietrzu a nie emisji - zależy mi na tym, zebyśmy na branżowym forum używali fachowego słownictwa i co ważniejsze - właściwego słownictwa.
Emisję się mierzy albo szacuje. Są programy do liczenia wskaźnikowego - także dodatek do "opa" (jak pamiętam), jednak nie sądzę by w tym przypadku program miał jakieś dane do policzenia emisji.
Tak - "coś" zawsze policzy... Tylko czy mamy to "coś" liczyć? Nawet jak to się kupy nie trzyma? Żeby tylko urzędnika zaspokoić, że ma jakiś papier, mimo, ze nie wiadomo czy wynik jest w przybliżeniu właściwy, a wiadomo, że nie i to bardzo nie?

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-16 13:16:35
GOŚĆ
tak, do liczenia poziomów substancji w powietrzu, emisję wprowadza się do modelowania. Czasem trzeba na siłę zaspokajać urzędników, ja trafiłem na bardzo pryncypialnego i tego zagadnienia się czepia, dlatego prosiłem o pomoc w oszacowaniu "przybliżonej" emisji.

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-07-16 16:47:37
Co do emisji to wydaje mi się, ze jest proste jej oszacowanie - mówiłem o tym wyżej w dyskusji. Jednak uważam, ze najlepiej byłoby zrobić pomiary.
Co do udawadniania za pomocą metodyki referencynej, ze emisja nie powoduje przekroczeń wartości dopuszczalnych albo wartości odniesienia w powietrzu, uważam, ze przy emitorach na wysokości 0,5 m mija się to z celem. I nie ma urzędnika, któy by mi "podskoczył" ;-)

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-08-02 08:07:47
GOŚĆ
to proszę uzasadnić, tak jakby Pan rozmawiał z "urzędnikiem" dlaczego szacowanie emisji z tych emitorów (h=0,5m) mija się z celem.

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-08-02 10:27:32
Po raz kolejny proszę o dyskusję merytoryczną - używajmy "fachowych" terminów ;-) Nie mówię o szacowaniu emisji, tyl;ko o obleczeniach poziomó substancji w powietrzu. To całkiem co innego. Jeśli próbujesz dyskutować z urzędnikiem o jednym podczas gdy chodzi o coś innego... Nie ma to sensu. A ja po raz kolejny nie będę mówił tego samego - wydaje mi się, ze rozmawiam z ludźmi mającymi chociaż podstawowe pojęcie o czym rozmawiamy?

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-08-02 16:08:59
GOŚĆ
chyba się nie zrozumieliśmy, najpierw należy oszacować emisję żeby program mógł coś obliczyć. proszę czytać ze zrozumieniem.

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-08-02 17:36:20
No chyba tak, tyle, że ja już o emisji kilka razy mówiłem ;-) I moje słowa o podskakiwaniu dotyczyły nie emisji ale obvliczeń. Może nie umiem jednoznacznie wyrażać swoich myśli, jednak pięć razy przeczytałem woje posty w tym wątku i nie rozumiem jak mogło paść twierdzenie - pytanie w zasadnie albo żądanie uzasadnienia jak bym gadał: "to proszę uzasadnić, tak jakby Pan rozmawiał z "urzędnikiem" dlaczego szacowanie emisji z tych emitorów (h=0,5m) mija się z celem".
Dodam że nieco wyżej jednozancznie napisałem: "Co do udawadniania za pomocą metodyki referencynej, ze emisja nie powoduje przekroczeń wartości dopuszczalnych albo wartości odniesienia w powietrzu, uważam, ze przy emitorach na wysokości 0,5 m mija się to z celem".
Jeśli dyskusja ma mieć sens, proszę czytać ;-)

Re: emisja z silosów

Wysłany - 2010-08-03 15:36:08
GOŚĆ
W żadnym wypadku to nie było żądanie :-) tylko pytanie, z akcentem na "proszę".

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 20 z 24

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy