Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-07 10:04
Odsłony - 7186
Tomek
Mam kilka pytań do obecnego wzoru KPO z Dz.U. 2010 nr 249 poz. 1673:

1. Czy w przypadku gdy firma odbierająca odpady sama je transportuje, środkowa kolumna KPO powinna być pusta? Tak mi wychodzi z pkt. 4 objasnień, art. 36 ust. 7a UoO też by na to wskazywał, ale pewności nie mam.

2. Jeśli środkowa kolumna powinna (lub choćby tylko może) być pusta, wtedy chyba nie ma już żadnych przeszkód żeby to odbierający przygotował podpisany przez siebie w kolumnie 3 szablon KPO na bazie którego ja “wystawię” KPO w momencie zdania odpadów ?

(Dla wcześniejszego wzoru KPO takie coś funkcjonowało moim zdaniem w szarej strefie)

3. Czy jako wytwórca “aptekarskich” ilości odpadów elektro powinienem wnioskować o potwierdzenia odzysku/recyklingu dla tych odpadów? Wg mnie nie - przejrzałem ustawę o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej do której odnosi się objaśnienie 10 na KPO i wychodzi mi że po pierwsze to dotyczy (w uproszczeniu) tylko “wprowadzaczy” opakowań oraz samych odpadów opakowaniowych (+ opon czy czegoś takiego). Natomiast jak zwykle w temacie odpadów, nie dam głowy że czegoś nie przeoczyłem
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-07 12:46:58
GOŚĆ
1. moim zdaniem w środkowej kolumnie powinna sie również podbić firma odbierająca
2. Przeszkód nie ma, w praktyce to i tak często tak wygląda
3. Nie ma potrzeby wnioskowania o potwierdzenie odzysku

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-07 16:46:05
GOŚĆ
1. Nie ma obowiązku w tym przypadku wpisywania transportującego odpady, ale z doświadczenia wiem, że niektóre inspekcje się czepiają

2. Jest to podpisywanie KPO in blanco, więc odbierający odpady ryzykuje, że przekazujący wpisze sobie co chce i ile chce, a jeden z egzemplarzy nigdy do niego nie wróci - ja bym się na to nigdy nie zgodziła (to tak jak podpisać f-rę in blanco)

3. Obowiązek odzysku i recyklingu dotyczy tylko odpadów opakowaniowych tj. z grupy 15, chyba pojazdów wycofanych z eksploatacji i być może opon, ale tego nie wiem.

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-08 13:31:37
Tomek
Dzięki za odpowiedzi!

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-08 14:41:08
GOŚĆ
Tak naprawdę to nigdzie nie jest napisane ze KPO ma powrócić do wystawiającego!!!

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-08 15:15:34
GOŚĆ
Tak naprawdę to jest napisane, że dla każdego jest jeden egzemplarz kpo (ustawa o odpadach). Występuje nawet coś takiego jak kontrola krzyżowa - sprawdzanie czy obaj posiadacze odpadów posiadają te same KPO. Tyle!

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-08 16:49:48
GOŚĆ
A ja bedzie w przypadku gdy fima wystawia KPO jednego rodzaju kodu i na jednej karcie zdarzyło sie ze są dwa miesiące ujęte? Trzeba od nowa taka karte wypisać i na jednej karcie moze być ujęte kilka dni ale w obrębie jednego misiąca i dla jedengo dostawcy. I do tego KEO trzeba czyz nie?

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-09 15:41:06
GOŚĆ
Art 36 ust. 9 ustawy o odpadach:
Dopuszcza się sporządzenie zbiorczej karty przekazania odpadu , obejmującej odpad danego rodzaju przekazywany łącznie w czasie JEDNEGO miesiąca kalendarzowego , za pośrednictwem tego samego prowadzącego transport odpadów temu samemu posiadaczowi odpadów.

Tzn, że taką kartę, obejumjącą dwa miesiące, należy poprawić.
KEO trzeba w takim razie również "dostosować".

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-09 15:41:13
GOŚĆ
do Goscia z 2011-12-07 z 16:46:05
w pkt 3 błędnie podpowiadasz - obowiazek odzysku/recyklingu dotyczy opakowań (wymienionych w zał.1 Ustawy o obowiązkach) oraz szeregu produktów (wymienionych w zał. 2 i 3 Ustawy)

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-09 21:21:31
GOŚĆ
Do gościa z 15:34
Kontrolować to sobie mogą jak chcą , żądać też mogą sobie co chcą ale nie znaczy ze maja racje i wszystkie dokumenty inspekcja musi dostać. Ewidencje prowadzisz na podstawie karty ewidencji odpadów o wystawiasz odbiorcy KPO dla każdego z rodzaju odpadu osobno (do każdego transportu lub zbiorczo miesięcznie). Dokumentem wystarczającym ze przekazałem odpad jest karta ewidencji odpadu i np faktura za usługę - tutaj inspekcje mogą sobie sprawdzać ilości.

Wysyłając odpady za granice np makulaturę z zielonego wykazu nie masz potwierdzenia KPO i też nie ma obowiązku aby dokument załącznika 7 do ciebie wrócił podpisany.

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-12 09:21:21
GOŚĆ
Ewidencję prowadzisz na podstawie kart ewidencji odpadu i karty przekazania odpadu - te dwa dokumenty wymienia ustawa o odpadach, więc nie rozumiem skąd taki tok rozumowania, że można kartę przekazania odpadu zastąpić fakturą? Nie ma takiej możliwości. Co do wywożenia odpadów poza terytorium kraju to nie wiem jak to wygląda.

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-12 11:03:45
GOŚĆ
Właśnie mówisz ze za granica nie wiesz? Chyba nie dasz odbiorcy KPO?!

Podpisany KPO przez odbiorcę możesz mieć ale nie jest to twój obowiązek, nie ma w ustawie i odpadach żadnego artykułu który mówi iż sporządza się dwa egz i jeden po potwierdzeniu odbioru wraca do wystawcy.

Proszę o wskazanie takiego art.

Bardzo często taka jest praktyka, ze odbiorca potwierdza otrzymanie odpadu i dostarcza dokument wystawcy

Ewidencje się prowadzi na podstawie KEO i wystawia KPO (taki dokument WZ który dotyczy odpadu). W ewidencji wpisujesz nr KPO możesz ten dokument mieć u siebie (ja zawsze trzymam kopie co podpisałem)

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-12 14:47:35
GOŚĆ
Jeżeli jest napisane, że ewidencja odpadów obejmuje:
- kpo
- keo
to dla mnie jest to jednoznaczne, że prowadzenie takiej ewidencji oznacza posiadanie u siebie jednego i drugiego dokumentu. Jeżeli napisane byłoby, że ewidencja odpadów obejmuje conajmniej KEO to owszem, ale jasno z ustawy wynika, że i to i to.

Art. 36 ust 7
Posiadacz odpadów, który przejmuje odpad od innego posiadacza, jest zobowiązany potwierdzić przejęcie odpadu na karcie przekazania odpadu WYPEŁNIONEJ przez posiadacza, który przekazuje ten odpad.

Dla mnie wypełniona KPO to taka kompletna tj. włącznie z podpisem i pieczątką wystawcy. Z powyższego artykułu wynika, że innej potwierdzać nie wolno.


Art. 36 ust 8
Kartę przekazania odpadu w odpowiedniej liczbie egzemplarzy - po jednym dla każdego z posiadaczy(...)

Wg mnie to oznacza, że każdy powinien mieć KPO. Ustawodawca nie napisał tego tak sobie, żeby sporządzać 2-3 egzemplarze i trzymać je u siebie czy wyrzucać.

Dalej czytam, że KPO i KEO należy przechowywać przez 5 lat i udostępniać na żądanie organów przeprowadzających kontrolę.

Wszystko, jak dla mnie, przemawia za jednym - o czym pisałam wcześniej.

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-12 16:02:26
GOŚĆ
tak
1 wytwórca, posiadacz ma ewidencje do której wpisuje wytworzenie dostarczenie i wydanie i tu wpisuje KPO. Jak Dostane odpad na podstawie KPO to go trzymam

2 Przeanalizuj ponownie art Art. 36 ust 7

w mojej ocenie przejmujący odpad ma obowiązek poświadczyć na KPO wystawionej przez wystawce że przyjął odpad - nic nie jest napisane ze ma zwrócić jeden egzemplarz wystawcy!!!!

Dokument ten trzyma osoba która stała się posiadaczem odpadu!!

3 KPO powinien miec posiadacz! ale w monecie wydania odpadu i przyjęcia go wystawca KPO nie jest jego posiadaczem dlatego nie musi miec KPO a jedynie wpis w ewidencji.Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-13 10:37:21
GOŚĆ
No nie mam już sił na dyskusję z Tobą :-)
Może ktoś inny się wypowie, bo ręce opadają.

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-13 10:45:44
GOstek
Do gościa z "2011-12-12 16:02:26"

Ad3. Skoro jak piszesz KPO powinien mieć posiadacz odpadu.
Jednocześnie w ustawie jest zapis, że Ewidencja musi być prowadzona przy pomocy KPO i KEO to co powiesz w trakcie kontroli gdy zapytają Cie o KPO dla odpady jaki wytworzyłeś pół roku temu i przekazałeś komuś dalej?? Powiesz, że KPO ma obecny posiadacz ?

To Ty musisz mieć jeden z egzemplarzy KPO do okazania w trakcie kontroli.

To jak KPO trafi do przyjmującego odpad, czy jak będzie poświadczone, czy zwrócone pocztą, kurierem czy też po prostu goście się spotykają i podpisują papiery to nie ma znaczenia - to sobie zainteresowani ustalają. Ważne, że KPO ma mieć podpisy i daty każdej ze stron i ma być po jednym egzemplarzy dla każdej ze stron.... to jak w przypadku byle jakiej umowy

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-13 12:37:46
GOŚĆ
CO innego są zapisy umowy co innego obowiązek.


Jako wytwórca nie mam obowiazku posiadania KPO. Moja kartę w swojej ewidencji ma posiadać odbiorca. Nie mam też obowiązku posiadania pism jakie wysyłam, lecz dobrze mieć kopie


Praktyka jest ze posiadanie podpisanego egzemplarza KPO jest praktyczne np ja na tej podstawie uruchamiam płatność faktury. Jeszcze raz powtarzam co innego jest obowiązek prawny a co innego przywilej ułatwiający pracę

Argumentujecie ze musimy mieć KPO ze taki jest obowiązek?

Zatem co w przypadku wysłania odpadu za granicę? Nie macie KPO!! A wg was ustawa nakazuje posiadanie takiego dokumentu?

I

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-13 13:08:17
GOŚĆ
Gościu z "2011-12-13 12:37:46", miałeś jakoś kontrolę dotyczącą gospodarki odpadami?
Jakiś inspektor zaakceptował Ci to, że nie masz KPO ?

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-13 16:22:01
GOŚĆ
Tak miałem potwierdziło to jeszcze GIOŚ.
Inaczej bym się nie upierał:
KPO to jest dokument dla nowego posiadacza


Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-14 09:29:29
GOŚĆ
Nie powołuj się na wywóz odpadów za granicę, ponieważ to zupełnie inna bajka. U nas np otrzymujesz dpr i dpo, natomiast przy wywozie odpadów np do Chin nie otrzymasz takich dokumentów, ale honorowane są dokumenty SAP - celne. Ja nie sprzedaję bezpośrednio za granicę, ale wiem co mnie tutaj w Polsce obowiązuje.

Jeżeli kpo ma przechodzić wraz z odpadem z posiadacza na posiadacza, to po co 2-3 egzemplarze?
Po co zapis, że ewidencja = kpo i keo? Dla hecy? ;-)
Po co wymóg przedłożenia do kontroli kpo i keo?

Re: KPO - zasady wypełniania

Wysłany - 2011-12-14 09:34:00
GOŚĆ
Dla mnie to też chore.
Skoro jest napisane, ze ewidencja to KPO i KEO, że posiadacz ma trzymać dokumenty przez 5 lat (a posiadacz to też wytwórca w momencie wytwarzania).

Ja tam trzymam swoje egzemplarze KPO i KEO

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 20 z 25

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy