Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-17 21:16
Odsłony - 4261
rafalolk
Witam. Mam pytanie odnosnie uzyskanie pozwolenia na wytwarzanie, odzysk i transport odpadów.
Pracuje w odlewni w której są piece indukcyjne i chcemy przetwarzac zużyty sprzet el. i elektr. oraz odbierać odpady metali żelaznych i niezelaznych od firm i wykorzystywac je do produkcji.
W jednym wniosku chce uwzględnic wymagania dotyczace zakładu przetwarzania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz wymagania dotyczące odzysku metali jak i transportu.
Czy ktos mnie moze pokierowac jak takie zezwolenie napisac? Jestem dopiero poczatkujacym "środowiskowcem" i bardzo prosze o pomoc.
Wymieniajac odpady które chce wytworzyc wymieniam wszystkie które powstaną z działalności odlewni i zakładu przetwarzania a pozniej w osobnej tabeli wyszczegolniam te które chce przetapiac(odzyskiwac) ?
czy moze w wytwarzanych odpadach nie ujmuje tych które chce odzyskiwac?
i jeszcze chciałem zapytac czy wykorzystanie odpadów w piecu mozna zaliczyc do procesu R4 , R14 czy też R11 ?
prosze o pomoc i bardzo dziekuje za odpowiedzi
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-18 12:57:41
Domi
Dosyć ciekawa sprawa.. Zastanawia mnie czy rozszerzając swoja działalnośc o takie usługi nie potrzebujesz czasem decyzji środowiskowej na początek? A dopiero potem wszelkie decyzje związane z uzytkowaniem - czyli pozwolenia na odzysk, wytwarzanie, transport. Chyba że takową juz posiadasz i przystosowałes swój zakład do wymogów jakie stawia ustawa o ZSEiE zakładom przetwarzania i odzysku sprzętu el.

Re: odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-19 23:37:28
rafalolk
widze ze mało osób skłonnych pomóć :(
no ja sam nie wiem jakie musze posiadac decyzje, wiem ze musze od wójta uzyskac info o zagospodarowaniu przestrzennym, później chyba złożyc wniosek do marszałka, tylko nie za dokładnie wiem jak go napisać.
druga sprawa to to ze ta odlewnia juz istnieje kilka lat, przetapia złom ale zadnych decyzji nie ma.
nie wiem czy potrzebna jest decyzja o zmianie uzytkowania czesci obiektu budowlanego w zwiazku z poszerzeniem działalnosci o przetwarzania zuzytego sprzetu el. i elektr.
czy we wniosku musze wykazac odpady które będa wytwarzane z demontażu (metale nieżelazne i żelazne) czy moge je wykazac w odpadach przewidzianych do odzysku? czy najpierw przedstawic wytwarzane odpady a następnie w odzysku wskazac te same odpady?
prosze o pomoc. pozdrawiam

Re: odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-22 08:55:49
Domi
Jak sam widzisz sprawa jest skomplikwana..
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 9 listopada 2004 r. w sprawie rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (Dz. U. Nr 257, poz. 2573) – art. 2 ust.1 pkt 39 b: „punkty demontażu odpadów, a także zakłady przetwarzania odpadów z nich powstałych niewymienione w punkcie 39a”
W związku z powyższym uważam, że pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla twojego przedsięwzięcia (na podstawie Raportu).
Nie wiem jak wyglada sprawa z urególwaniami budowlanymi, czy będziesz adaptował jakies pomieszczenia na magazyny i stanowiska do demontażu. Jak uzyskasz DUŚ (i inne ewentualne budowlane) i będziesz mógł przystąpić do realizacji przedsięwzięcia, to wtedy możesz pomyśleć o przygotowau wniosku związanego z odzyskiem i wytwarzaniem odpadów, a potem wpisać się na listę GIOŚ...
to tak w skrócie, ale moje spojrzenie jest czysto teoretyczne, więc jeżeli sie myle proszę polemizować :)
Pozdrawiam!

Re: odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-22 12:56:05
GOŚĆ
A może będzie potrzebne pozwolenie zintegrowane a nie pozwolenia sektowe na odpady czy gazy i pyły.

Re: odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-22 14:36:21
rafalolk
pozwolenie zintegrowane nie będzie mnie dotyczyło. przetwarzanych będzie poniżej 10 Mg/dobę.

na obecnym etapie napisałem wniosek o pozwolenie na wytwarzanie odpadów, zezwolenie na odzysk, zbieranie i transport odpadów.

posiadam tytuł prawny do obiektów i instalacji, zakład jest przygotowany na poszerzenie działalności w zakresie przetwarzania zużytego sprzętu.

kto może sporządzić raport o oddziaływaniu na środowisko gdyby był wymagany?
jakie załączniki trzeba jeszcze mieć żeby złożyć ten wniosek

Re: odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-22 15:25:44
GOŚĆ
Zał. - KRS, pozwolenie na użytkowanie obiektu.
Raport może sporządzić każdy obywatel. Musi zawierać wymagany zakres zgodnie z ustawą POŚ.
Przypominam, że musić jak najszybkiej uzyskać pozwolenie na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza. Brak tego pozwolenia powoduje, że musić ponosił optaty za gazy i pyły w podwyższonej stawce o 200 % (czyli opłata x 3). Nie wspomnę, że WIOŚ w każdej chwili może zamknąć zakład.

Ps. to czy odlewnia musi mieć pozwolenie zintegrowane nie wynika tylko z ilości przetwarzanych odpadów, ale także zdolności produkcyjnej instalacji do odlewania metali żelanych, bądź o zdolności produkcyjnej instalacji do wtórnego wytopu metali nieżelaznych lub ich stopów, w tym oczyszczania lub przetwarzania metali od odzysku - sprawdź czy pod tą twoja odlewnia się nie załapie.

Re: odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-23 00:09:59
rafalolk
o tym pozwoleniu na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza to nie słyszałem. konieczne jest takie pozwolenie w przypadku pieca indukcyjnego o pojemności do 1000 kg ? Roczna zdolność produkcyjna tej odlewni wynosi max. 1300 Mg + ewentualne 700 Mg w przypadku przetwarzanie zużytego sprzętu, więc nie wiem czy taka działalność sie kwalifikuje do uzyskania takiego pozwolenia.
może ktoś doradzic?

Re: odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-23 09:14:12
GOŚĆ
Każda działalność, która powoduje emisję zorganizowaną gazów i pyłów do powietrza wymaga takiego pozwolenia. W twoim przypadku należy przeanalizować nie tylko emisję z pieca, ale także emisję z pozostałych operacji technologicznych, jak np. przygotowanie masy, wykonanie form, zalewanie form, chłodzenie, wybijanie, oczyszczanie i wykończanie form itp. Po prostu trzeba przeanalizować cały proces technologiczny i wyłapać źródła (miejsca) emisji zanieczyszczeń do powietrza.

PS odnośnie pozwolenia zintegrowanego - jaka jest dobowa zdolność produkcyjna odlewni (zgodnie DTR urządzeń) i jakie metale są przetapia ? Trzeba to dokładnie przeanalizować.

Re: odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-23 10:25:08
rafalolk
w jaki sposób mam to przeanalizować gdybym chciał uzyskać takie pozwolenie ? czy mam robić jakieś badania, pomiary, itp. ?
mam dwa piece o pojemności 500 kg i jeden o pojemności 50 kg. zdolność produkcyjna dobowa wynosi max. 2,5 Mg

Re: odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-23 12:08:39
Domi
Najlepiej prześledzić cały proces produkcyjny i wyłapać wszytskie miejsca emisji substancji do powietrza (zarówno zorganizowanej jak i niezorganizowanej). Wprawdzie pozwolenie dotyczy tylko emisji zorg. (czyli wszystkie przysłowiowe "kominy" u ciebie w zakładzie + wentylacja mechaniczna), ale we wniosku musisz opisac również jaką powodujesz emisję niezorg.
Wyznaczasz emisję (najl;epiej przeprowadzić pomiary, ewentualnie posłużyc się wskaźnikami) i sprawdzasz czy nie podujesz przekroczeń wartości odniesienia i poziomów dopuszczalnych (analiza rozprzestrzeniania wykonywana w specjalnym programie). Pozostała część wniosku to opisówka i nie powinna sprawiać większych problemów (wymagania co do wniosku w POŚ, ale nie pamiętam dokładnie art., coś kolo 220 lub 224)
Jeżeli nie zajmowałeś się jeszcze powietrzem to radzę zlecić opracowanie wniosku komuś kto już to robił.

Re: odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-23 14:17:47
rafalolk
w moim zakładzie stosowana jest wentylacja naturalna nawiewno - wywiewna oraz jest wyciąg gazów nad stanowiskiem piecowym.
jak zrobić taki pomiar jeśli chodzi o ten wyciąg gazów, jakie wielkości trzeba mierzyć i jakie są dopuszczalne normy? czy trzeba mieć jakieś udokumentowane pomiary czy wystarczy to opisać we wniosku?
Pozdrawiam

Re: odzysk odpadów w piecu indukcyjnym

Wysłany - 2008-01-24 08:44:55
GOŚĆ
Każdy emitor (komin) musi być wyposażony w króćce pomiarowe, jeżeli masz urządzenie uchrony powietrza dobrze jest zrobić pomiar sprawdzajacy skuteczność (przed i za urządzeniem),
Skoro nie obowiązują cie standardy emisyjne, wielkośc twojej emisji nie może powodować przekroczenia wartości dopuszczalnych i poziomów odniesienia w powietrzu ale to jesteś w stanie sprawdzić tylko po przeprowadzeniu rozprzestrzeniania.
Jeżeli chodzi o zakres pomiarowy to porozmawiaj z firma wykonujacą pomiary (na pewno bedzie konieczność zmierzenia pyłów, zawartości metali w pyle, NOx,).
Pomiary warto zrobić, bo posłużą do naliczania opłat i dadzą podstawę do wyznaczenia wielkości emisji potrzebną do pozwolenia.
Pomiary powinny być udokumentowane, bo w każdej chwili urząd może zażądać ich jako załącznik do wniosku

Ilość rekordów 1 do 12 z 12

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy