Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

operat ochrony powietrza

Wysłany - 2009-02-26 09:14
Odsłony - 2973
GOŚĆ
witam.
Mam pytanie:
W jakim przypadku należy robić operat ochrony powietrza ???
mamy kotły o mocy < 5 MW, opalane olejem lekkim,

ponieważ były jakieś zmiany w Prawie Ochrony Środowiska zdaje się w 2007r.

czy jeżeli się nie przekracza emitowanych substancji do powietrza to wystarczy samo zgłoszenie??

z góry dzięki za odpowiedzi.

Pozdrawiam.
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: operat ochrony powietrza

Wysłany - 2009-02-26 11:15:22
Operat - w potocznym tego słowa znaczeniu ;-)) - robi się w wielu przypadkach. Np. do projektu budowlanego, gdzie należy podać "emisję zanieczyszczeń gazowych, w tym zapachów, pyłowych i płynnych, z podaniem ich rodzaju, ilości i zasięgu rozprzestrzeniania się. To ostatnie zwłaszcza przesądza o potrzebie wykonania "operatu".
Jeśli chodzi o przepisy POŚ, zapewne masz na myśli wniosek o wydanie pozwolenia (i właśnie dlatego proszę, nie używajcie podocznych określeń ale jednoznacznie używajcie terminów jakich powinno się używać)? No wniosek składa się w celu uzyskania pozwolenia, jeśłi jest wymagane. Jeśli nie - nie trzeba go skłądać a więc i przygotowywać.
Zmiany w prawie - jeśli zajmujesz się tematem - zalecam znać a nie na "zdaje się" funkcjonować w "branży". Obowiązek posiadania pozwolenia nigdy nie zależał wprost od emisji (piszesz "nie przekracza emitowanych substancji do powietrza" - to nic kompletnie nie znaczy ;-)).
Zgoszenie... Następny problem ;-) Czy nie trzeba do zgłoszenia robić "operatu"? Sądzę, że jednak trzeba. Bo co ma być w zgłoszeniu? Czy nie "informacja, czy stopień ograniczania wielkości emisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami"? A jak to udowodnić jeśli nie poprzez przeliczenie poziomów substancji w powietrzu? Jeślni nie sprawdzenie standardów emisyjnych (przypominam, ze standardy dla źródeł energetycznych od 1 MW obowiązują)? Wg mnie tylko poprzez wykonanie - ogólnie mówiąc "operatu" ;-)

Re: operat ochrony powietrza

Wysłany - 2009-02-26 16:33:26
GOŚĆ
Panie wlo
do zgłoszenia tzreba zrobić obliczenia rozprzestrzeniania tylko w przypadku innych instalacji, dla których sprawdza się warunek o nieprzekraczaniu 10@wartosci odniesienia. Pozostałe instalacje z definicji podlegają zgłoszeniu i nie musisz robić zadnych obliczeń w imisji

Re: operat ochrony powietrza

Wysłany - 2009-02-26 17:45:39
Dziwne podejście - "pozostałe instalacje z definicji podlegają zgłoszeniu i nie musisz robić zadnych obliczeń w imisji"... Gdzieś to jest napisane? To, ze podlega zgłoszeniu nie znaczy, ze nic oprócz zgłoszenia robić nie trzeba. Ja mówię o tym co ma zawierać zgłoszenie. Wg mnie, i nie tylko mnie, żeby zgłoszenie było dobre, należy sprawdzić, czy nie są powodowane przekroczenia poziomów stężeń substancji w powietrzu.
"10-procentowe" instalacje czy chcesz czy nie trzeba przeliczyć - z zasady są to podlegające pozwoleniu instalacje i jakoś to 10% trzeba wykazać. Więc oczywiste, że obliczenia być muszą, żeby udowodnić, ze zgłoszeniu a nie pozwoleniu podlega instalacja.
Rozwijając wątek... Co w takim razie piszesz w zgłoszeniu, żeby spełnić wymagania punktu 7 ust. 2 art. 1652 POŚ? Co wg Ciebie znaczy "czy stopień ograniczania wielkości emisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami"?

Re: operat ochrony powietrza

Wysłany - 2009-02-27 13:04:30
GOŚĆ
a co z rozporządzeniem: MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 22 grudnia 2004 r.w sprawie przypadków, w których wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza z instalacji nie wymaga pozwolenia
(Dz. U. z dnia 30 grudnia 2004 r.) ???
na tym się chyba można opierać jeśli się spełnia warunki tam wymienione....

Re: operat ochrony powietrza

Wysłany - 2009-02-27 16:00:49
GOŚĆ
Panie wlo
"czy stopień ograniczania wielkości emisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami"?"
proszę to pytanie zadać do autora rozporządzenia.
Odpowiem pokrętnie co w przypadku gdy nie mamy redukcji emisji (unos=emisja) mam wykazywać iż zredukowałem emisję do jakiego poziomu?
Obliczenia mogą być jednym z dowodów, ale nie są arbitralnie wymagane- proszę nie naciągać potencjalnych klientów
pszczola

Re: operat ochrony powietrza

Wysłany - 2009-02-28 12:49:19
ad gość 2009-02-27 13:04:30
jakie warunki tam wymienione?
Zapytam po raz kolejny, rozszerzając pytanie o wymagania dla projektu budowlanego - bo o tym nmało kto wie, co tam jest napisane - jak rozumieć zapisy mówiące o informacji czy stopień ograniczania wielkości emisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami albo danych o emisji zanieczyszczeń gazowych, w tym zapachów, pyłowych i płynnych, z podaniem ich rodzaju, ilości i zasięgu rozprzestrzeniania się?
Ha! Naciąganie klientów ;-) Dobre, dobre...
Czy ja gdziekolwiek powiedziałem, że musicie to robić swoim klientom? Że za to się bierze pieniądze jak za obliczenia wykonywane do wniosku? Czy się tu ogłaszam?
Ja mówię jakie jest moje stanowisko w tej sprawie i co w związku z tym mówię klientom. Nie należę do tych, którzy za wszelką cenę dążą do uzyskania zlecenia. Jednak powiem, że zarówno jakość moich prac jak i cena powodują, że nie narzekam na brak klientów. Dodam, ze nigdy klient nie uzyskuje ode mnie kłamliwej informacji o obowiązujących przepisach. Więcej - każdy mój klient ma zawsze - za darmo - najnowszy zestaw ujednoliconych przepisów w zakresie jaki go interesuje.
Wątek uważam za ciekawy, jednak proszę o wypowiedzi podparte argumentami, a nie wskazówki, zebym sobie przeczytał. Czytam i nie mam problemyu z rozumieniem prawa - mimo, że nie jest jednoznaczne czasem. Jesli więc mówisz , żebym przeczytał - powiedz, gdzie się mylę ;-)

Re: operat ochrony powietrza

Wysłany - 2009-02-28 13:03:21
Ano właśnie - redukcja nie oznacza zawsze urządzenia do redukcji! A do jakiego poziomu? O tym mówię - do poziomu niepowodującego przekroczeń standardów jakości powietrza - inaczej - do poziomu niepowodującego przekroczeń poziomów substancji w powietrzu...
A z twórcami rozporządzenia o tym i o innych niejednoznacznych sprawach nie raz rozmawiałem ;-)

Re: operat ochrony powietrza

Wysłany - 2010-10-12 11:00:11
Robert
Witam. Popieram to co pisze Pan Wlo odnośnie zgłoszenia instalacji, w którym należałoby wykazać, że stężenia maksymalne mieszczą się w 10% wartości maksymalnych dla poszczególnych substancji zanieczyszczających. W praktyce jeszcze się nie spotkałem, żeby Starostwo żądało takich obliczeń, dlatego mało kto je pewnie wykonuje. Wiązałoby się to z dużo większym kosztem. Niemniej jednak wykonanie obliczeń rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń to jedyny sposób, aby pokazać że czy stopień ograniczania wielkości emisji jest zgodny z obowiązującymi przepisami.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 8 z 8

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy