Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-03 08:55
Odsłony - 1431
GOŚĆ
Pytanie może trywialne.... Czy odbiorca odpadów od innych podmiotów posiadający decyzję na odzysk odpadów oraz oddzielną decyzję na transport odpadów MUSI posiadać ponadto decyzję na ZBIERANIE odpadów?
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-03 10:32:08
No to chyba zależy czy prowadzi działalność zdefiniowaną w słowniczku jako zbieranie odpadów ;-)
Mnie natomiast interesuje zagadnienie - i o to pytałem już kilka razy - czy prowadzący działalność w zakresie odzysku metodą R15, nie powinien jednocześnie uzyskać pozwolenia na wytwarzanie odpadów (lub odpowiedniego innego dokumentu w zależności od ilości - ale mówimy o ilościach ponad 1 tonę niebezpiecznych i 5 tys. ton innych niż niebezpieczne)?

Re: pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-03 13:20:16
dar
jeśli przyjmuje odpady do własnej instalcji odzysku i w miejscu jej lokalziacji to nie jeśli zbiera pod innym adresem lub do odzysku lub unieszkodliwienia w innej instalacji to tak

Re: pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-03 13:20:21
dar
do wlo
nie ma zanczenia jaką metodą prowadzi odzysk czy unieszkodliwianie jeśli wytwarza odpady przy wykonywaniu takiej dzialalnosci to obowiazują go wymagania dot. regulacji na wytwarzanie odpadów

Re: pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-03 15:31:58
Ja rozumiem ;-)
Ale chodzi mi tylko o sytuację związaną z odzyskiem metodą R15 - czy można ubiegać się o zezwolenie na prowadzenie działaności w zakresie odzysku - np. na 100 tys. ton (sortowanie, rozdrabnianie, mieszanie, przygotowanie do odzysku/unieszkodliwiania u innego posiadacza) bez pozwolenia na wytwarzanie odpadów tzw. drugiej generacji!
Bo w rozumieniu ustawy wytwarzaniem jest takze np. rozdrabnianie (włąściwie w definicji wytwórcy to jest - "wstępne przetwarzanie, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów"). Czy w związku z tym organ może wydać zezwolenie na odzysk bez pozwolenia na wytwarzanie?
Moim zdaniem nie, bo w takim przypadku jest wytwarzanie, zgodnie ze słowniczkiem ustawy. Bo zmienia się charakter odpadów co najmniej a często (i zawsze niemal) skłąd i co za tym idzie grupa - "wchodzą" do "19" takie odpady niemal całkowicie. Np. odpady palne wytwarzane w procesie odzysku... Czy nie mam racji raczej?
Abstrahuję od innym źródeł powstawania odpadów w firmie. Mówię o dokłednie tej ilości odzyskiwanych w R15, o jakiej jest mowa we wnisoku.

Re: pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-04 23:09:20
dar
myślę, że może wydać a nawet ma obowiązek zadość uczynić wnioskowi i nie jest ważne od której strony wniuoskodawca zacznie procedurę dochodzenia do pełni uregulowań moze zacząć od wniosku o odzysk lub od wniosku o wytwarzanie albo wystąpić jednocześnie
ponadto myślę, że docelowo powinien mieć obie te decyzje aby prowadzic działalność zgodnie z wymaganiami
pozdro wlo

Re: pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-05 08:44:07
Zgoda, ale jeśli uzyska zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie odzysku (ogólnie metodą R15), to i tak nie może podjąć tej działalności, bo nie ma pozwolenia na wytwarzanie... Bo w wyniku eksploatacji instalacji do odzysku będzie wytwarzał odpady drugiej generacji! A jak wiemy eksploatacja instalacji... itd. ;-)

Re: pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-06 10:44:41
chton
"organ" wyda takie zezwolenie na jakie się złoży wniosek (inną sprawą jest że często niesłusznie bez odpowiednich podstaw) ...

to wnioskodawca musi wiedzieć jaki chce złożyć wniosek i być świadom konsekwencji "organ" nie będzie kontrolował czy wnioskodawca ma decyzję na wytwarzanie wydając decyzję na odzysk ... wioś przyjdzie i sprawdzi :)

Re: pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-06 12:01:17
chton - no jako były urzędnik adm. rządowej polemizowałbym. Organ to organ i odpowiedzialności na WIOŚ nie ma co przerzucać. Pozwolenia wydaje się na wniosek - nie ulega wątpliwości. Ale obowiązują przpisy - w tym ogólne Kpa o podnoszeniu świadomości itd. ;-)
Można by się zastanowić, czy takie zezwolenie nie zostało wydane z naruszeniem prawa? Albo co najmniej z wadą powodującą jej nieważność? Czy czasem nie podlega cofnięciu - ustawa przewiduje taką sytuację - jeśli posiadacz nie przestrzega PRZEPISÓW USTAWY np. Więc przy świadomości, ze nie mają pozwolenia na wytwarzanie, wydanie zezwolenia na odzysk w wyniku którego powstają odpady można kwalifikować już na tym etapie, jako zgodę na naruszanie ustawy... Chyba, ze klauzula w decyzji będzie, ze nie można podjąć działalności do czasu uzyskania pozwolenia na wytwarzanie - chroni to organ wówczas.

Re: pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-06 13:25:10
chton
urzędnik nie wyda decyzji na wytwarzanie jak ktoś złożył wniosek na odzysk, może co najwyżej powiedzieć: "złóż se pan wniosek o wytwarzanie, bo jak prowadzisz odzysk to pewnie wytwarzasz odpady" i nie jest to zrzucanie odpowiedzialności na wioś odpowiedzialny zawsze jest wytwórca/posiadacz odpadów nie wioś :)

zresztą dyskusja jest akademicka ponieważ "wytwórca odpadów (...) we wniosku o wydanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów lub decyzji zatwierdzającej program (...) jest obowiązany uwzględnić odpowiednio wymagania (...) o wydanie zezwolenia (...) w zakresie odzysku, unieszkodliwiania (...)"
czyli raczej składa się aniosek na wytwarzanie uwzględniając odzysk niż na odzysk olewając wytwarzanie ;)

Re: pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-06 22:26:15
Ja nie mówię, że wyda inną niż skłąda strona przecież ;-)

Re: pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-12 16:16:14
Daro
witam
chciałbym zająć sie zbiórką odpadów elektronicznych
od czego powinienem zacząć??

Re: pozwolenia odbiorcy odpadów

Wysłany - 2008-11-13 15:53:49
dar
od zastanowienia sie czy będzie się to opłacało
czyli kto i ile da ci zarobić
TO JEST NAJWĄŻNIEJSZE na etapie pierwszym

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 12 z 12

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy