Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-07 15:35
Odsłony - 9384
Preska
Witajcie, mam poważny problem i potrzebuje waszej pomocy.
Nareszcie po wielu latach udało mi się dostać pracę w charakterze spec.ds.ochrony środowiska. Problem polega na tym że zupełnie nie wiem co i jak, mimo że tak na poważnie 11 lat wszystkich moich szkół dotyczyło ochrony środowiska. W zakładzie w którym zaczęłam pracę od lat nikt nie zajmuję się opłacaniem ani monitorowaniem powstających odpadów. Mam 40kodów różnych odpadów stałych, zaczynając od azbestu kończąc od pyłu oraz emisji, przy czym te ost. dopiero muszę zidentyfikować! Tyle tylko szczęścia że ktoś dobry zbierał karty odbioru odpadów. I to na tyle co jest, intuicja mówi mi że to za mało!
Pytania są następujące:
- co najpierw? do kogo się zwrócić o zapytania co do płatności i na jakich zasadach?
- za co się płaci?
- czy tymczasowe składowanie odpadów na terenie zakładu jest płatne czy nie?
- co jest mi potrzebne, jakieś raporty? Czyli jakie i do kogo?
- jaki kod jak składować?
- jakie normy?
- jakie DZ.U?
Wiem że najlepsze byłoby szkolenie, a na nie, nie ma co liczyć, no chyba że wyłożę 500zł z własnej kieszeni.
Tylko proszę Was, odpowiedz typu pisze w normie, to nic mi nie mówi, jak już to dokładnie nr, raport - jaki. Od trzech dni siedzę w przepisach, ale za wiele tego jest i już nie wiem, czy to co czytam dot. dokładnie tego co powinnam wiedzieć.
Z góry dzięki za kompetentną podpowiedz, jak dla mnie na wagę złota.
Pozdrawiam
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-08 14:14:45
Nie chcę nikogo obrazić, ale jesli ktoś 11 lat uczy się o ochronie środowiska i mówi, że intujcja mu podpowiada, że karty ODBIORU odpadów to za mało...
Szkoda było Twojego czasu na tę całą naukę ;-)

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-09 05:51:39
Preska
OK, trochę przesadziłam :) Zwyczajnie nigdy nie miałam do czynienia z odpadami, nie licząc tych przy domowym śmietniku, ani tym bardziej z opłatami, urzędami itd Moja wiedza na temat och.środ to zwykła teoria dot. prawie wszystkiego akurat POZA tą branżą :(
Na całe szczęście im dłużej w tym siedzę (dziś trzeci dzień) tym więcej wiem :)
Pozdrawiam

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-09 09:19:16
GOŚĆ
Witam, polecam ustawy: o odpadach, prawo ochrony środowiska, prawo wodne oraz stronę sejmu, gdzie znajdziesz rozporządzenia do tych ustaw. Co do opłat na stronie Urzędu Marszałkowskiego są wszystkie informacje za co się płaci i na jakich drukach składa sie sprawozdania. Jesli to firma produkcyjna to może również ustawa o opakowaniach i odpadachopakowaniowych. Czeka Cię sporo pracy. Powodzenia

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-09 14:42:34
GOŚĆ
Najważniejsze:
1. Odpady
- Ewidencja odpadów (Karty ewidencji i Karty przekazania odpadów)
- Zbiorcze zestawienie danych o odpadach - do 31 marca 2010 r.
- uregulowanie stanu formalno-prawnego (,,info o odpadach", program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, decyzja na wytwarzanie odpadów" -> zlecić firmie zewnętrznej bo sporo czasu potrzeba, abyś sama szybko zrobiła

2. Opłaty - do 31 stycznia !!!
Zajmi się tym na samym początku. Brak opłat powoduje naliczanie odsetek.

- zrób wizję lokalną w dokumentacji i zobacz czy masz jakieś pozwolenia np. wodnoprawne, na emisję zanieczyszczeń, odprowadzanie wód opadowych itp
- płaci się np. za emisję zanieczyszczeń do atmosfery, paliwa, zużycie gazu, oleju napędowego w kotłowni, odprowadzanie wód opadowych do wód lub do ziemi, itd.
- wykazy znajdziesz na stronie urzędu marszałkowskiego

3. Opłata produktowa - do 31 marca

Dopiero zaczynam - jescze 2 lata nie minęły w temacie ;)

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-09 17:46:03
Preska
Wielkie dzięki za podpowiedzi!!! :)
Karty odbioru są, decyzja na pozwolenie wytwarzanie odpadów z 2003 r jest, na emisję z 2008 r. Tylko powiedzcie, że tych pozwoleń nie trzeba co roku odnawiać (!?)
Pozdrawiam

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-09 21:10:40
A ja po swojemu... Spojrzałaś tylko na decyzję, ze jest, czy ją przeczytałaś?

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-09 21:28:26
AG
Zgadzam się z przedmówcą kolegą wlo - koleżanka chyba tylko obejrzała decyzje "z zewnątrz". Przecież w każdej decyzji jest wyraźnie określony termin obowiązywania. Koleżanko, proponuję wnikliwie przeczytać dokumentację w firmie, przecież chyba nikt Cię nie pogania batem.

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-09 22:30:35
GOŚĆ
Niestety pogania :/
Wielkie dzięki za odpowiedź! :) To faktycznie wiele wyjaśnia, jeden z tysiąca mniej :)
Obiecuję za to iż postaram się przy następnym nasuniętym pytaniu, przeanalizować dokładniej treść :D

Pozdrawiam
ps. mam nadzieje że nie znuży Was zanadto moja niewiedza, bo czuję że będę tu częstym gościem (a może nawet jest szansa że kiedyś mobilizator wlo trochę mi odpuści) ;)

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-09 22:30:12
Preska
Niestety, prawie pogania ;/
Wielkie dzięki za odpowiedz, jeden z tysiąca mniej :)
Obiecuję iż następnym razem, przeanalizuję wnikliwiej treść zanim najdzie mi ochota zapytać :)

Pozdrawiam
ps mam nadzieje że nie znuży was zanadto moja niewiedza, bo będę tu częstym gościem :D

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-10 14:39:32
Przepraszam... Ale taki już jestem. Od siebie też sporo wymagam ;-)
Nie bierz(cie) bardzo do siebie mojej "krytyki". Nie jest moim zamiarem obrażanie kogokolwiek. A raczej na przykładzie, wskazywanie niewiłaściwego postępowania innym czytającym.

Jeśli masz dopiero 4 dni praktyki w firmie, to nie ma minimalnej szansy, zeby za następne 3 ogarnąć cały temat ;-) W tydzień nie znajdziesz i nie uporządkujesz poszczególnych spraw nawet. Chyba, zę poprzednik miał to uporządkowane. Wówczas tylko wystarczy się zapoznać, ustalić co jest a czego nie i dopiero po analizie działąć, pytać itd. A Ty masz pozwolenia i pytasz jakie Ci są potrzebne... No nie licz że nie będę kpił sobie z takich pytań ;-D Tak jak dzisiaj rano w banku - 3 osoby stoją, wchodzi damulka i pyta - kto ostatni z panów? A co to ma za znaczenie? Ona jest ostatnia i nie ma wyboru - każdy kto jest przed nią jest przed nią po prostu ;-) Tak - może ktoś wyszedł... Tylko wówczas kto z panów tym bardziej jest głupim pytaniem... No ale to tak na boku...
Poskłądaj papiery z poszczególnych "branż", poczytaj protokoły pokontrolne i będziesz na pewno wiedzieć na czym stoisz.

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-10 19:21:46
Preska
Wlo, miło z Twojej strony. Doceniam wszystkie wskazówki. Masz rację, a mnie osobiście nic tak nie mobilizuje jak porządna krytyka, więc się raczej nie obrażam :) Dziś bez pytań, obiecałam sobie odpocząć i nie brać pracy do domu.

Pozdrawiam i życzę obfitego relaksu :)
ps. do czwartku

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-11 08:26:33
Preska
Nie wytrzymam
Mam decyzję na pozwolenie emisję z kilkunastu emitorów, przy każdym emitorze podane są wartości typu Mg/a, kg/h (o ile dobrze pamiętam). Rozumiem, że to są MAKSYMALNE dopuszczalne wartości emisji.
Dokopałam się sprawozdania do U.Marszałk, za opłaty emisji za rok 2008, czyli zalegamy tylko I półrocze 2009.
Najprawdopodobniej poprzednik zlecił pomiar emisji z poszczególnych emitorów firmie zewnętrznej ( nie jestem pewna komu, bo w geście pożegnalnym rok temu, poprzednik wyczyścił cały komputer i część dokumentów też).
Pytanie czy pomierzone emisje z zeszłego roku - przy założeniu że nic się nie zmieniło jeżeli chodzi o typ urządzeń - mogę wykorzystać do tegorocznego sprawozdania, czy muszę zlecić nowy pomiar emisji?

Z drżącym sercem
Pozdrawiam

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-11 12:18:13
AG
Dokładnie, to co w Mg/ a - to dopuszczalna emisja zanieczyszczeń na rok; zaś kg/ h dopuszczalna emisja w ciągu 1 godziny. Emisja roczna wynika z emisji godzinowej i czasu pracy źródeł emisji w ciągu roku.

Co to są za emitory? Nie trzeba zlecać badań, aby obliczyć opłatę za korzystanie ze środowiska. Wystarczą po prostu wskaźniki emisji, zarówno jeśli chodzi o energetyczne spalanie paliw jak i emisje tzw. technologiczną. Wskaźniki te powinny być użyte w wniosku o wydanie pozwolenia na emisję i spokojnie można je zastosować do obliczeń.

Pozdrawiam,

AG

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-11 12:57:44
AG - obowiązek pomiarowy może wynikać z pozwolenia... Więc nie mów, ze nie muszą robić pomiarów jeśli nie wiemy dlaczego robią ;-) Pomiary poza tym zdecydowanie ułatwiają życie człowiekowi zajmującemu się ochroną środowiska w firmie.
Preska - jeśli regularnie robicie pomiary, to powinnaś na ich podstawie przygotować sobie wskaźnik emisji. Najlepiej nie z ostatnich tylko pomiarów a "krocząco" uwzględniają kolejne pomiary z uwzględnieniem wielkości charaklterystycznej w trakcie pomiarów (zużycia surowca/wielkości produkcji/itp.). Przyda się to nie tylko do opłat. Gwarantuję. Taki wskaźnik obliczony w wieloletnich obserwacji (pomiarów) jest "mocny" w przeciwieństwie do takiego z pojedynczego pomiaru. Mam klientów, u których od 10 lat już uśredniam takie wskaźniki ;-)

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-11 16:38:54
GOŚĆ
wlo - zgadza się, pomiary mogą wynikać z warunków pozwolenia, więc Preska musi to ustalić jak jest faktycznie. Natomiast, jeśli nie jest konieczne ich przeprowadzenie, to bym ich po prostu nie wykonywał, gdyż są dość drogie - przede wszystkim trzeba zlecić je podmiotowi posiadającemu akredytację w myśl przepisów o normalizacji. Ale jeśli ktoś ma dużo kasy, to może robić tak jak pisze wlo - zgadzam się z nim w 100 procentach. Dane te mogą okazać się naprawdę przydatne.

Pozdrawiam,

AG

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-12 08:55:32
Preska
Witajcie,
Mam wrażenie ze ktoś był nieżle wkurzony bo wniosku nie ma.
AG pytałeś o emitory. Są one typu: lakiernie, kabiny lakiernicze, suszarki typu VD, spawalnia, piec hatowiniczy, wanna hartownicza, autoklaw, komora śrutonica.
Co do ustaleń, jest napiasne jedynie co półrocznej ewidencji a o pomiarach to tylko tyle że emitory powinny byc wyposażone w króćce do okresowej kontroli emisji. Nic o corocznym nakazie.

Pracując pod presją, mam pytanie
W sprawozdaniu z zeszłego roku w rubrykach pod hasłem
'Wskaźnik emisji/wynik pomiaru' mam podne wartości np dla emaili chlorokauczkowej:
10% zw izkcykliczne nr 63,
6% estery nr 24,
12% węglow.59,
18% węglow.60
Czy mogę wykorzystać te wskażniki?
Działając trochę na oślep i opierając się tylko na tym co było w wykazie substancji z zeszłego roku, biorąc stawki opłat za I połrocze 2009 i mając wykaz zużycia, moge uzupełnić te dane?
Czuję się jakbym grała w kółko i krzyżyk :(

Pozdrawiam

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-12 09:35:51
Preska
Już wiem, jeszcze nie mam, ale przecież napewno na coś takiego powinno pisać na charakterystyce produktu :D
Logicznemu myśleniu nie służy praca pod presją.

Muszę jeszcze sprawdzić jak wygląda sprawa ze spawalnią, i elektrodami :)

Panowie, powoli widzę światełko w tunelu :)
Pozdrawiam

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-16 10:50:01
Preska
Witam,
Mam kocioł KR-60 na miał węglowy, nie wymaga pozwolenia na emisję wg dezycji.
I co teraz?
Mogę użyć zeszłorocznych wskaźników?
Typu: SO -16
NO2 - 4
CO - 20
itd pyły, CO2, benzeno alfa piren.
Nawet jeśli tak, to te wskaźniki prawdopodobnie dot. pracy dwóch kotłów, a obecnie pracuje tylko jeden. Czy jest to ogólny wskaźnik niezależnie od ilości pracujących kotłów?
Dodam że pracuję TYLKO na bazie zeszłorocznego sprawozdania. Nie mam żadnych wyników pomiarów :/

Jestem w kropce.
Pozdrawiam

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-16 14:24:12
GOŚĆ
Pani Presko, skoro 11 lat nauki nie dało efektu to i kurs kilkudniowy pewnie nie da wiele, jednak zdecydowanie doradzam, kursów jest cała masa; męczyć forumowiczów co godzinę nowym pytaniem to kazać im za Panią pracować, pensją się Pani podzieli? a wszystko zwalać na poprzednika to nie fair, może niech Pani poszuka innej pracy

Re: Spec.ds.ochrony środowiska, co i jak?

Wysłany - 2009-11-16 17:50:47
Preska
Drogi "Gościu",
Nikt nie karze Panu czytać ani odpisywać. Zdaje się że na tym portalu jest co najmniej setka tematów, a Gość śledzisz właśnie mój :)
Dla każdego początki są trudne, no chyba że ma się do czynienia z fenomenem, wnioskuję takim jak TY :)
Czytając inne fora, już widziałam twoje miażdżące propozycję, więc dla twojej informacji, nie zmienię pracy, bo w końcu ten temat przegryzę, z twoją pomocą czy bez.

Osobista wskazówka, jak tak cię męczy cudza wypłata, to radzę Ci odpłatne doradztwo, a nie publiczne forum, całkiem fajnej stronki :)

Pozdrawiam serdecznie
Preska

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 20 z 22

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy