Jeszcze należy przygotować dokument handlowy, w 3 egzemplarzach, dla każdej partii przekazywanych odpadów, nie tylko kartę przekazania odpadu. A firma odbierająca odpady powinna prowadzić rejestr produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego przyjętych do transportu (ale to ich zmartwienie) i oczywiście jak wcześniej pisano decyzję na transport tych odpadów. Pojazdy służące do transportu produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego powinny być dopuszczone przez inspektora weterynaryjnego.
Produkty uboczne pochodzenia zwierzęcego w postaci odpadów z produkcji, najczęściej (ale nie zawsze) są odpadami kategorii 3 -nie przeznaczone do spożycia przez ludzi, proponuję kody: 02 02 02, 02 02 03 a także jeżeli takie są 02 02 80* oraz 16 03, 80. Kod odpadu nie jest w żaden sposób związany z kategorią I,II lub III. Kategoria związana jest z ryzykiem. O przynależności do odpowiedniej kategorii można się dowiedzieć z rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 1069/2009 artykuły: 8, 9 i 10, oraz rozporządzenie KE 142/2011.
Ostateczną decyzją do której kategorii zaliczyć materiał, K2 czy K3 podejmuje lekarz weterynarii badający mięso w rzeźni w oparciu o analizę ryzyka oraz badanie przed i poubojowe.
Nie zgodzę się z Gościem twierdzącym, że: "Żaden z odpadów z grupy 02 powstający w zakładzie w wyniku prawidłowej działalności nie jest niebezpieczny." prawidłowość działalności nijak się ma do tego czy odpad jest niebezpieczny czy nie.
Dla porządku: HACCP i numer weterynaryjny zakładu - musi być.