Punkty zbierania odpadów, zgodnie z rozporządzeniem okreąlającym przedsięwziecia mogące znacząco oddziaływać na środowisko, określają iż wymagana jest decyzja środowiskowa (paragraf 3 ust. 1 pkt 74 rozp. Dz. U. 205 nr 92 poz. 769 - punkty do zbierania lub przeładunku odpadów, w tym złomu).
Decyzja środowiskowa wymagana jest wtedy, gdy planuje się budowę lub dokonanie zmiany sposobu użytkowania obiektu.
W mojej ocenie, jeśli przy działalności związanej ze zbieraniem odpadów będzie wykorzystywany jedynie plac bez żadnych obiektów, wiat itp. to nie jest wymagana decyzja środowiskowa i można od razu uzyskać zezwolenie na zbieranie.
Z kolei w sytuacji, gdy przewiduje się, chociażby magazynowanie metali kolorowych w jakimś obiecie, winna być dec. środ. i zmiana sposobu użytkowania w przypadku obiektu isteniejącego.
Gdy jest wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego - to z wypisu i wyrysu wynika przeznaczenie terenu.Jeśli na danym terenie nie przewiduje się działalności gosppodaczej, to organ prowadzący postępowanie na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 4 ust. o odpadach ma prawo i obowiązek odmówić zezwolenia na zbieranie, odzysk, unieszkodliwianie.
Gdy nie ma planu przed uzyskaniem decyzji o warunkach zabudowy należy uzyskać dec. środowiskową.