Na początek, co wg ustawy oznacza ewidencja odpadów:
-karta ewidencji odpadu, prowadzona dla każdego rodzaju odpadu odrębnie,
-karta przekazania odpadu
Z obowiązku ewidencji odpadów zwolnieni są:
-wytwórcy odpadów komunalnych,
-wytwórcy odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
- osóby fizyczne i jednostki organizacyjne, niebędące przedsiębiorcami , które wykorzystują odpady na własne potrzeby.
Uproszczoną ewidencję tj. tylko KPO prowadzą tylko transportujący odpady.
Z powyższego wynika, że w firmie u osoby zakładającej ten wątek jak najbardziej prowadzi się pełną ewidencję tj. KPO i KEO.
Później w ustawie czytamy:
"dopuszczalne jest niesporządzenie karty przekazania odpadu, jeżeli jeden z posiadaczy odpadów jest zwolniony z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów"
"Dopuszczalne" czyli w niektórych sytuacjach możliwe, ale nie w powyższej, ponieważ firma przekazująca np palety osobie fizycznej jako przekazujący odpad (wystawca KPO)zobowiązana jest do wystawienia KPO ponieważ nie ma przepisu zwalniającego z tego obowiązku.
Inna sytuacja powstaje, kiedy to osoba fizyczna przekazuje odpad np do skupu. Skup jako przedsiębiorstwo musi prowadzić również pełną ewidencję, ale osoba fizyczna jako przekazujący (wystawca KPO) wg przepisów KPO wystawić nie musi. Skup nie może się domagać KPO ponieważ przyjmuje odpady od osoby zwolnionej z obowiązku ewidencji odpadów czyli wystawienia KPO. I to jest ta sytuacja kiedy dopuszczalne jest niesporządzenie KPO.
Czytając sam Art. 36 ust. 8a rzeczywiście można odczytać prawie jednoznacznie, że w przypadku przekazania odpadów osobie fizycznej nie trzeba wystawiać kpo, ale Art. 36 ust. 1 wyklucza tę możliwość.
Firma osoby zakładającej wątek jako przekazująca odpad czyli wystawca KPO (Art. 36 ust. 8) zobowiązana jest do prowadzenia pełnej ewidencji odpadów.
cdn