Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

  • Zanieczyszczenia, odpady
  • Guma, opony

"dziwny odpad"

Wysłany - 2013-05-08 13:54
Odsłony - 4925
GOŚĆ
Witam,
Działalnosc mojej firmy prowadzi do powstawania odpadów (złom, aluminium, zużyte opony), ale również zajmujemy się sprzataniem ulicznych koszy na smiecie oraz zamiataniem ulic. Stad moje pytanie jak mamy potraktować "zbierany odpady" np. nie segregowane (zmieszane) odpady ---- (20 03 01) czy odpady z oczyszczania ulic i placów (piasek) ------(20 03 03)
Przecież my ich nie wytwarzamy ;)

Jak potraktowac takie odpady? Musimy jakies pozwolenie "SPECJALNE" na to mieć?
prosze o rady
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: "dziwny odpad"

Wysłany - 2013-05-09 11:20:07
GOŚĆ
Jeżeli je odbieracie to macie umowę z gminą, więc powinniście mieć wpis do rejestru gminnego działalności regulowanej w zakresie odbioru odpadów komunalnych z terenu tej gminy i tam będą określone dozwolone do odbioru kody odpadów z 20-tki które "wytwarzacie/zbieracie" - to jest odbiór odpadów komunalnych z terenu gminy.

Re: "dziwny odpad"

Wysłany - 2013-05-10 09:12:31
GOŚĆ
A czy ten wpis do rejestru gminnego działalności regulowanej w zakresie odbioru odpadów komunalnych nie tyczy sie tylko odpadów komunalnych zbieranych od właścicieli nieruchomości?
Bo my od takich ludzi nie zbieramy, tylko zwykłe miejskie koszy np. przy przystankach czy w parkach. Moim zdaniem to jest róznica :)

Re: "dziwny odpad"

Wysłany - 2013-05-10 07:59:59
No ale w przypadku zbieranego piasku za pomocą zamiatarek nie odbiera sie go od właścicieli nieruchomości :D

Re: "dziwny odpad"

Wysłany - 2013-05-10 09:12:50
GOŚĆ
Był juz podobny temat na formu, moim zdaniem to jest wytwarzanie odpadów komunalnych więc nie sa potrzebne tutaj żadne pozwolenia

Re: "dziwny odpad"

Wysłany - 2013-05-10 15:25:27
GOŚĆ
Nie bezpośrednio:) Podobnie jak odpady komunalne z cmentarzy:) Odpady ze sprzątania ulic i placów są w kodzie 20 - komunalne, czyli pochodzą od zwykłych "osób fizycznych", a taka osoba potrafi wytworzyć takie odpady nie tylko u siebie w domu ale też i np. na ulicy, w parku w tzw. miejscach publicznych i to są odpady komunalne np. papierek po lodzie itp. itd. To co ląduje w koszach przy przystankach czy przy przejściach dla piueszych (albo obok nich:) to nie jest przecież "przemysłówka", prawda? Dlatego też firma która czyści place, ulice, kosze itd. nie WYTWARZA tych odpadów komunalnych tylko je OBIERA - nie bezpośrednio z domów czy osiedli (tu ma umowy podpisane z Kowalskimi lub sp-ółdzielnią czy wspólnotą) ale z terenów publicznych (tu ma umoweę podpisaną bezpośrednio z gminą). Taka firma musi mieć wpis do rejestru gminnego i sprawozdania kwartalne do gminy składać (NOWE) itd. czytaj ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminie. Czy wystarczająco jasne?

Re: "dziwny odpad"

Wysłany - 2013-06-06 16:02:06
Zależy od umowy miedzy firmą wywożącą odpady z koszy a zlecającym wykonanie usługi. Jeżeli w umowie jest napisane, że wytwórcą odpadów jest zlecający wykonanie usługi opróżniania koszy ulicznych - firma musi posiadać wpis do rejestru działalności regulowanej (ponieważ odbiera odpady komunalne) i tym samym musi spełniać wymagania techniczne określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 11 stycznia 2013 r. w sprawie szczegółowych wymagań w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomość.

Jeżeli w umowie nie ma takiego zapisu - wytwórcą odpadów w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę – w tym przypadku firma sprzątająca ulice i place, pielęgnująca tereny zieleni i opróżniająca kosze uliczne. W takim przypadku nie jest wymagane ani pozwolenie na wytwarzanie ani zezwolenie na transport odpadów.

Re: "dziwny odpad"

Wysłany - 2013-07-07 07:12:04
GOŚĆ
Na jaki paragraf i jakiej ustawy się kolego powolujesz bo nie mogę znaleźć tych przepisów a bardzo mnie to interesuje

Re: "dziwny odpad"

Wysłany - 2013-07-08 08:53:03
ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 art 3 pkt 1 ppkt 32 wytwórcą odpadów powstających w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej.

Na transport własnych wytworzonych odpadów nie potrzeba również zezwolenia na transport odpadów (w tym wypadku, do czasu utworzenia odpowiedniego rejestru obowiązują przepisy ze starej ustawy o odpadach: art 233 pkt 3 ustawa o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 - Do wydawania zezwoleń na transport odpadów do czasu utworzenia rejestru, o którym mowa w art. 49 ust. 1, stosuje się przepisy ustawy, o której mowa w art. 252; art 28 pkt 9 ustawa o odpadach z 27 kwietnia 2001- Uzyskanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy wytwórcy odpadów, który zbiera wytworzone przez siebie odpady w miejscu ich wytworzenia lub transportuje wytworzone przez siebie odpady.

Zgodnie z ustawą POŚ z 27 kwietnia 2001 art 180a nie jest wymagane posiadanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów jeżeli nie posiada się instalacji.

Ministerstwo Środowiska na stronie zamieściło również swoje stanowisko co do tej kwestii (13.03.2013):

mos.gov.pl/komunalne - zakładka akty prawne - interpretacje przepisów prawnych - rejestr działalności regulowanej

Re: "dziwny odpad"

Wysłany - 2014-02-20 20:29:27
GOŚĆ
Bzdury piszesz.

Zgodnie z art. 9c ust. 1 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2012 r., poz. 391, z późn. zm.) przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany do uzyskania wpisu do rejestru w gminie, na terenie której zamierza odbierać odpady komunalne. Jednakże podmiot, który prowadzi działalność polegającą wyłącznie na opróżnianiu koszy ulicznych, pielęgnacji terenów zielonych lub sprzątaniu ulic i targowisk może, ale nie musi być podmiotem odbierającym odpady komunalne od właścicieli nieruchomości. Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 32 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r., poz. 21) wytwórcą odpadów w wyniku świadczenia usług w zakresie budowy, rozbiórki, remontu obiektów, czyszczenia zbiorników lub urządzeń oraz sprzątania, konserwacji i napraw jest podmiot, który świadczy usługę, chyba, że umowa o świadczenie usługi stanowi inaczej. Wobec powyższego istotne jest, jaka jest treść umowy łączącej strony. W przypadku gdy w umowie będzie wskazane, że wytwórcą odpadów jest zlecający wykonanie usługi, wówczas wykonujący usługę jest odbierającym odpady komunalne i powinien posiadać wpis do rejestru działalności regulowanej oraz spełnić wymogi wynikające z ww. rozporządzenia. Jeżeli jednak w umowie nie będzie takiego zapisu, wówczas to wykonujący usługę opróżniania koszy ulicznych, pielęgnacji terenów zielonych lub sprzątania ulic i targowisk będzie wytwórcą odpadów, a nie odbierającym odpady od właścicieli nieruchomości.

W zakresie transportu należy zauważyć, iż przejściowo, na podstawie art. 233 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach są utrzymane przepisy dotychczasowe, ale z chwilą utworzenia rejestru, o którym mowa w art. 49 ust. 1 tej ustawy, transport odpadów będzie wymagał uzyskania wpisu do rejestru. Jednakże jeżeli przedsiębiorca jest wytwórcą odpadów, wówczas na transport wytworzonych odpadów nie musi mieć zezwolenia, ani wpisu do rejestru.

Re: "dziwny odpad"

Wysłany - 2014-02-21 15:38:03
do GOŚĆ z 2014-02-20 20:29:27
W którym miejscu piszę bzdury - Twoja wypowiedź jest tożsama z moją

Re: "dziwny odpad"

Wysłany - 2014-03-05 13:36:18
GOŚĆ
Witam, u nas w firmie też mamy "dziwny odpad". Jest to pył z tworzywa sztucznego (powstający podczas mielenia detali z tworzyw sztucznych w celu pozyskania regranulatu). Są to ilości ok. 50Mg/ rocznie. Zastanawiałam się jak zaklasyfikować ten odpad i jak go zagospodarować. Nawet myślałam, żeby oddać go, do jakiejś firmy np. cementowni na paliwo alternatywne. Ale nie wiem... Jest to naprawdę drobny pył, czasami granulki i czasami trochę piasku (z zamiatania z podłogi). Jakieś propozycje?
Będę bardzo wdzięczna za wszystkie odpowiedzi.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 11 z 11

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy