Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

  • Zanieczyszczenia, odpady
  • Metale żelazne

Opłaty za emisję z ciepłowni.

Wysłany - 2010-01-05 16:25
Odsłony - 2514
AG
Drodzy Internauci,

Pytanie w kwestii opłat, gdyż mam pewien dylemat. Czy uśredniacie parametry węgla (siarka i popiół) z całego półrocza, czy dla każdej partii węgla liczycie emisje osobno i później do sprawozdania wpisujecie sumę wielkości emisji, jednocześnie wyszczególniając parametry tych poszczególnych partii węgla?

Proszę o Wasze sugestie.

Z góry dzięki.

AG

P. S. Nie ukrywam, że liczę na sugestie ze strony WLO, który ma rozległą wiedzę w tym temacie i jest tutaj stałym bywalcem, podobnie zresztą jak ja.
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: Opłaty za emisję z ciepłowni.

Wysłany - 2010-01-05 17:59:40
Osobiście wpisałbym poszczególne partie węgla. Bo wygodniej w moim przypadku (taki przyjazny program ;-)). Ale bez problemu można średnią policzyć i wpisać ją dla całości węgla. No ale właśnie - trzeba to policzyć na kalkulatorze zwykle, więc ja tego nie robię.
Oczywiście średnią ważoną względem masy dostawy/dostaw dla której są certyfikaty węgla. W żadnym wypadku arytmetyczną - może zawyżyć albo zaniżyć emisję. Ale jeśli się zaniży i marszałek się nie czepi...
Jeśłi liczysz na piechotę całość, nie ma znaczenia czy policzysz dla danej partii czy jako średnią - ta sama robota. Chociaż - następne zastrzeżenie - mając dobry kalkulator z przygotowaną regułą, lepiej wpisywać 3 dane - ilość, siarkę, popiół - i mieć wynik jednym naciśnięciem klawisza niż notować na kartce poszczególne dane i wyniki jednostkowe.
Wszystko zależy od tego jakich narzędzi używasz.
Jeśli to ciepłownia, to pewnie większe źródło więc i pomiary pewnie są - ja bym wykorzystał te pomiary do ustalenia wskaźników dodatkowo ;-)

Re: Opłaty za emisję z ciepłowni.

Wysłany - 2010-01-05 18:19:35
AG
Pomiary są tylko 2 razy w roku, okresowo. Suma mocy żródła nie przekracza 100 MWt.

WLO, Dzięki bardzo za cenne sugestie. Zastanowię się jeszcze jak to w końcu zrobić.

Pozdrawiam,

AG

Re: Opłaty za emisję z ciepłowni.

Wysłany - 2010-01-05 18:30:20
Tylko 2 razy? To aż 10 pomiarów w ciągu 5 lat! Można pięknie wyznaczyć wskaźniki ;-)
Dodam, ze mam kilku klientów, u których mam nawet 20-30 dostaw w ciągu półrocza, jednego gdzie tych dostaw jest jeszcze więcej. Czasem powtarzają się parametry węgla - jeśli np. 3 ciężarówki jadą z jedną partią węgla... Ale wygodniejsze dla mnie jest wpisywanie każdej partii. Jeśli ludzie u marszałka mają to ręcznie przepisywać do systemu, mają problem i usłyszałbyś pewnie niejedno przekleństwo, są jednak systemy pozwalające na wczytywanie baz bezpośrednio do systemu w komputerze.

Re: Opłaty za emisję z ciepłowni.

Wysłany - 2010-01-05 18:43:06
AG
WLO, jeszcze raz dziękuję. Myślę, że jeszcze niejednokrotnie wymienimy doswiadzcenia.

Chyba jednak zastosuję obliczenie średniej ważonej parametrów węgla i po kłopocie.

Pozdrawiam,

AG

Re: Opłaty za emisję z ciepłowni.

Wysłany - 2010-01-06 08:09:28
U nas wygląda to tak że opracowana jest procedura poboru węgla (na bazie normy PN-90/G-04502). Na jej podstawie pobieramy próbki węgla z każdego dnia podczas nawęglania kotłów. Jeśli mamy 30 nawęglań w ciągu miesiąca mamy 30 próbek. Pod koniec miesiąca uśredniamy te próbki z których powstaje jedna reprezentatywna próbka z całego miesiąca którą wysyłamy do akredytowanego laboratorium. Wyniki zawartości popiołu i siarki taką metodą są najbardziej dokładne i ciężko jest je podważyć komukolwiek.
Z tej metody korzystamy przy obliczaniu emisji CO2 (weryfikatorzy nie mają zastrzeżeń), do opłat środowiskowych, PRTR i tym podobnych.
W tej kwestii nie ma co kombinować, przepisy coraz bardziej się zaostrzają i wejdą nowe systemy (np. handel SO2 i NOx). Czym szybciej się do tego przygotujecie tym lepiej na tym wyjdziecie.

Re: Opłaty za emisję z ciepłowni.

Wysłany - 2010-01-06 08:17:32
ziqo - no zależy jaką macie metodę w decyzji w sprawie handlu uprawnieniami...
Tak - to często stosowana metoda - i to nie koniecznie przy nawęglaniu tylko. Z hałdy można pobierać, z wagonu itd. To częste jest, i to zwykle nie na potrtzeby ustalania emisji, a w celu kontroli jakości węgla. Na podstawie badań - jeśłi są różne od danych z certyfikatów z kopali czy od dostawcy, składana jest reklamacja i na tej podstawie negocjują warunki handlowe.
Generalnie dobrze jest wykorzystywać wszelkie metody (także te prowadzone w innych celach), jeśli tylko są korzystne dla firmy i organy nie będą miały podstaw do ich kwestionowania. Realizacja obowiązków z decyzji, wg określonych w nich metodyk są nie do podważenia. Tak samo np. pomiary i ustalane na ich podstawie wskaźniki emisji.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 6 z 6

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy