Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

Co jest odpadem a co wysorterm warzywnym ?

Wysłany - 2007-05-17 13:09
Odsłony - 1809
GOŚĆ
witam w zakladzie przetwórczym przemyslowym
przemysłu warzywno owocowego co mozna poptraktowac jako odpad a co jako wysort ?
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: Co jest odpadem a co wysorterm warzywnym ?

Wysłany - 2007-05-17 14:01:57
Bartosz
Moim zdaniem jako wysort wszytsko to co możesz sprzedać jako inny produkt, a odpad to wszytsko to co się do sprzedania nie nadaje.
troche zakręcona i lakoniczna moja wypowiedź, ale i pytanie ogólne :)

Re: Co jest odpadem a co wysorterm warzywnym ?

Wysłany - 2007-05-17 15:50:26
Jerzyel
Podmiotem Ustawy o odpadach jest przedsiębiorstwo a odpadem to czego przetsiębiorstwo, mówiąc kolokwialnie, chce lub musi się pozbyć za "bramę" . To co ci się przyda pomimo, że zmieniło własciwości nie jest odpadem. Na przydatność rzeczy dobrze mieć jakiś dowód np. dla głupawego dziennikarza. Dobrym dowodem jest faktura sprzedaży - bo odpadu się nie sprzedaje tyko płaci odbiorcy za jego unieszkodliwienie, recykling, odzysk itp. Dobrze też mieć normę zakładową, rodzaj własnego certyfikatu, świadectwa wyrobu lub inny dokument w którym opiszemy właściwości i przeznaczenie tego PRODUKTU. Możemy go zużyć w przedsiębiorstwie, zawrócić do procesów itp - jest to działanie zgodne z podstawowym wymogiem Ustawy o odpadach nakazującej przedsiębiorstwu, w pierwszym rzędzie zapobieganie powstawaniu odpadów i wymaganiami Czystszej Produkcji (UNEP-u)

Re: Co jest odpadem a co wysorterm warzywnym ?

Wysłany - 2007-05-17 16:25:11
Bartosz
jak to się nie spzredaje odpadu?
a co ze złomami, olejami i nnymi odpadami użytkowymi?

Re: Co jest odpadem a co wysorterm warzywnym ?

Wysłany - 2007-05-18 11:49:48
GOŚĆ
Na pewno kryterium uznania za odpad nie jest fakt czy ja to sprzedam czy zapłacę odbiorcy. Ja stosuję taka praktykę: jeśli "coś" ma swój numer w PKWiU, spełnia wymagania jakościowe określone jakąś normą, to jest produktem, przecież z produkcji mamy nie tylko produkt zamierzony ale też nie zamierzony, np. złom, który ma swój kod w PKWiU i jeśli spełnia wymagania norm np. PN-85/H-15000 "złom stalowy" to zupełnie nie widzę powodu zaliczać go do odpadów, zbywam go bez KPO. Natomiast jeśli odbiorca zakwestionuje jego jakość np. przez zanieczyszczenie, to wówczas jest to odpad metalu przekazywany (też odbiorca płaci) z KPO.
Przepracowane oleje to w ogóle wyjątek, bo mimo, że mają n-ry w PKWiU to są odpadem z mocy ustawy.

Re: Co jest odpadem a co wysorterm warzywnym ?

Wysłany - 2007-05-18 11:50:01
GOŚĆ
Złom jak sam piszesz jest złomem czyli podstawowym surowcem przemysłu metalurgicznego a nie odpadem, podobnie makulatura nie jest odpadem tylko surowcem. Złom i makulatura tym się różnią od odpadów metali i odpadów papieru i tektóry, że huty i fafryki papieru już dziesiątki lat temu określiły charakterystykę tych surowców, a dla odpadów taka charakterystyka nie istnieje, nie wiadomo jakie są ich parametry fizykochemiczne i przeznaczenie. Twoje wątpliwości wynikają z powszechnej urzędniczej interpretacji prawa, którego litera i sęs jest wypaczana w imię interesów administracji i koncernów z branży odpadów. Dla nich korzystne są takie regulacje które umożliwiają monopolizację branży (łatwiej kontrolować, więcej odpadów, wyższe ceny przerobu).

Re: Co jest odpadem a co wysorterm warzywnym ?

Wysłany - 2007-05-18 12:50:54
GOŚĆ
Tak. O to właśnie, między innymi mi chodziło, ale trzeba z taką interpretacją iść dalej, zachęcać przedsiębiorców do baczniejszego przyglądania się swoim PRODUKTOM ubocznym. Powinni sami pisać ich charakterystyki, dbać o stabilność parametrów i sprzedawać. Jako odpad traktować tylko to nad jakością czego nie potrafi zapanować. Gdyby nie taka możliwość w Ustawie o odpadach powstałaby sprzeczność polagająca na uniemożliwianiu najważniejszego celu ustawy jakim jest ograniczenie ilości odpadów w przedsiębiorstwie. Jak pisałem lobbści mają jednak swoje interesy i próbują wypaczyć Ustawę. Widać skutecznie, bo udało im się przeprowadzi kilka bzdurnych ograniczeń. Np. jeśli wymontyjesz ze swojego radyjka tranzystor by syn zrobił sobie z tego zabawkę to możesz zapłacić grzywnę lub pujść do aresztu. Ktoś napisał to by zarobić.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 6 z 6

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy