Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-11-24 09:29
Odsłony - 4388
GOŚĆ
Witam,
w firmie zużywa się dużą ilość farb (epoksydowych i chlorokauczukowych) i rozpuszczalników, w związku z czym powstaje odpad w postaci puszek, czy firma dostarczająca powyższe produkty może odbierać puste puszki jako opakowania zwrotne bez kart przekazania odpadu? i czy ta firma powinna posiadać pozwolenie na odbiór tych odpadów?
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-11-24 13:31:36
GOŚĆ
Nie wiem czy się myle ale gdzies obiło mi się o uszy że dostarczajacy ma o0bowiązek odbierać opakowania zawierajace substancje niebezpieczne - ale nie jestem pewny na 100 %

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-11-24 14:59:51
A są to opakowania zwrotne? Jak kupuję piwo w butelce zwrotnej, na paragonie mam kaucję za butelkę opłaconą... Masz na fakturze taka kaucję?

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-11-25 09:40:08
GOŚĆ
Na fakturze nie ma nic o kaucji. Jak dla mnie są to nasze odpady. Czyli kartę przekazania powinniśmy wystawić?

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-11-29 11:36:05
GOŚĆ
Art. 10 ustawy o opakowaniach..... mówi, o obowiązku odbioru na własny koszt przez producenta lub importera opakowań po produktach niebezpiecznych. Za te opakowania powinna być również ustalana kaucja. W takim wypadku, moim zdaniem, opakowania te u użytkownika nie są odpadami. Z praktyki wiem, że przepisy te nie są przestrzegane.

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-11-29 12:53:24
Trzeba jeszcze dodać, że kaucja nie dotyczy wszystkich opakowań po środkach niebezpiecznych.

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-11-29 15:00:28
GOŚĆ
Wystarczy np. Że masz "N" na etykiecie. Na fakturze powinna być kaucja, a dostawca powinien odebrać opakowania i zwrócić kaucję (lub dokumentami księgowymi nota obciążeniowa i nota uznaniowa jak oddasz opakowania) KPO wystawiasz i tak i tak. Ty jesteś wytwórcą odpadu. Jeśći nie odbierają ( bo to kłopot więc i nie kaucjonują choć powinni) to musisz odpadów pozbyć się sam, jako niebezpieczne przekazać i zapłacić uprawnionej firmie.
Pzdr. A.

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-11-29 22:03:24
No widzę próba rozbierania na czynniki pierwsze przepisów jest... To co mówi gość o obowiązku odbierania opakowań dotyczy zdaje się (bo nie jestem specjalistą od odpadów a od opakowań już w ogóle) opakowań wielokrotnego użytku (zaprojektowanych do co najmniej dwukrotnego użycia). Życzę powodzenia w udowadnianiu, że puszka, czy wiadro albo hobok wykonane z cienkiej blachy są opakowaniami wielokrotnego użytku, a więc zwrotnymi ;-)
Ja mam kilku klientów używających dużych ilości farb, jednak przy tej skali (dziesiątki czy setki ton) dostarczane są one rzeczywiście w beczkach wielokrotnego użytku i rzeczywiście na fakturze jest określona kaucja ;-) Ale też nie na wszystkie - jeśli stosują małe ilości pojedynczych wyrobów, są one kupowane w jednorazowych hobokach.

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-11-29 22:22:15
Przepisy mówią też o odpadach opakowaniowych, jednak nie wiem jak to jest dokładnie bo nie znam dobrze tych przepisów... Wiem, że w sposób mniej lub bardziej sformalizowany firmy pozbywają się jednorazowych opakowań po farbach, bo mają na to karty i spowiadają się u marszałków i przed WIOŚ, którzy nigdy się nie czepiają.
Zaznaczę jednak, że w przypadku fabryki, która jest użytkownikiem a nie sprzedawcą, nie art. 10 a dalsze art. ustawy mają zastosowanie.
W przypadku gdy sprzedawca nie chce odebrać, polecam zqwiadomić Inspekcję Handlową - są na to przepisy karne. Tak samo zresztą jak w przypadku gdy użytkownik nie przekazuje czy opakowań czy odpadów opakowaniowych sprzedawcy - może też być ukarany ;-)

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-11-30 15:46:51
GOŚĆ
A przepis jest taki:
1. Producent, importer i dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia środków
niebezpiecznych są obowiązani ustalić wysokość kaucji na opakowania jednostkowe
tych środków nie niższą niż 10% i nie wyższą niż 30% ceny środka
niebezpiecznego zawartego w tym opakowaniu, z zastrzeżeniem art. 10a.
.....
3. Producent, importer i dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia środków
niebezpiecznych są obowiązani odebrać na własny koszt od sprzedawcy opakowania
wielokrotnego użytku i odpady opakowaniowe po tych środkach.

I nie ma tu mowy o opakowaniach wielokrotnego użytku, wręcz mówi się o odbiorze również odpadów opakowaniowych!

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-11-30 16:49:49
No jak nie ma jak jest?
Ja przepraszam, zę się wtrąciłem w dyskusję, bo nie jest to moja domena, ale nie dalej jak tydzień temu u klienta na ten temat nie tyle rozmawiałem co "uczestniczyłem w dyskusji na temat opakowań róznego rodzaju po farbach. Wywnioskowałem z niej (bo moja koleżanka, specjalistka od tych rzecy ich obsługuje) że zwrotne oddają dostawcy (SPRZEDAWCY!!) natomiast jednorazowe odbiera od nich "standardowa" firma, z którą mają podpisaną umowę i bez problemu podpisują kartę przekazania odpadu, mają zezwolenie na zbieranie i transport tych opdadów...
Natomiast w przypadku końcowego użytkownika nie art. 10 a 16 (zajrzałem, a jakże, do ustawy) mówi:
1. Sprzedawca środków niebezpiecznych jest obowiązany pobrać kaucję za opakowania jednostkowe tych środków w wysokości ustalonej przez ich producenta, importera lub dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Obowiązek pobrania kaucji nie dotyczy opakowań środków niebezpiecznych wprowadzonych do obrotu w celu prowadzenia badań naukowych lub dydaktyki oraz czynności diagnostyki laboratoryjnej w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej.
3. Sprzedawca, o którym mowa w ust. 1, jest obowiązany przyjmować od użytkowników opakowania wielokrotnego użytku i odpady opakowaniowe po środkach niebezpiecznych w celu ich przekazania producentowi, importerowi lub dokonującemu wewnątrzwspólnotowego nabycia. Przyjmując opakowania wielokrotnego użytku i odpady opakowaniowe po tych środkach, sprzedawca jest obowiązany zwrócić pobraną kaucję.

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-12-01 10:03:44
GOŚĆ
Ja opakowań wielokrotnego użytku nie uznałałabym u mnie za odpad, natomiast zuzyte opakowania po substancjach niebezpiecznych jesli została na nie nałożona kaucja mogę oddać bezpłatnie do sklepu, natomiast jeśli nie - to muszę znależć na nie odbiorcę i przekazac wraz z KPO. Kaucja dotyczy opakowań po substancjach i preparatach bardzo toksycznych i toksycznych, rakotwórczych kat. 1 i 2, mutagennych kat. 1 i 2, działających szkodliwie na rozrodczość kat. 1 i 2 oraz niebezpiecznych dla środowiska. A praktyka swoją drogą, nie wszyscy producenci stosują się do tych obowiązków, zresztą w projekcie nowej ustawy o opakowaniach jest mowa o rezygnacji z kaucjonowania opakowań

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-12-01 10:04:13
GOŚĆ
jeszcze raz cytat z pkt3.

........."Przyjmując opakowania wielokrotnego użytku i odpady opakowaniowe po tych środkach, sprzedawca jest obowiązany zwrócić pobraną kaucję."

i kropka.

i odpady opakowaniowe! czyli np brudne pojemniki, beczki po subst/miesz niebezpiecznych czy puszki po farbach itd zwłaszcza jeśli jest tego duzo w firmie bo są to materiały technologiczne .. a koszty zagospodarowania odpadów niebezpiecznyuch nie są małe!
wiadomo, ze sie nie sciga dostawcy loctite 50ml, choć jak ktos uparty, to tez można zakwalifikować ;-P

Re: odpady po farbach i rozpuszczalnikach

Wysłany - 2011-12-01 15:45:04
GOŚĆ
... Jednym słowem kaucja i odbiór dotyczą zarówno opakowań wielokrotnego użytku jak i odpadów opakowaniowych

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 13 z 13

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy