Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

opłata podwyższona za część okresu rozliczeniowego.

Wysłany - 2009-11-09 17:38
Odsłony - 978
Asia
Jak obliczyc opłatę podwyższoną, gdy firma X od 2-26 września nie miała pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza. Stare pozwolenie miała do 1 września, a nowe wydane 27 września - chodzi o system kwartalny. Mam obliczyc opłatę zwykłą podzielić przez 92 (liczbę dni w kwartale) i pomnożyć razy 25, czyli ilość dni bez pozwolenia i potem razy 2 (100 % zwyżka)?
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: opłata podwyższona za część okresu rozliczeniowego.

Wysłany - 2009-11-09 21:14:16
No to nie będzie zgodne z prawdą za bardzo... Bo co jeśli w okresie bez decyzji zakład nie produkował? Albo odwrotnie?
Najptrrościej ustalić opłaty w okresie bez decyzji i z decyzją, a w okresie bez decyzji uwzględnić zwyżkę. Radzę nie opłatę a produkcję/zużycie czy inną wielkość charakterystyczną podzielić na okresy bez/z decyzją.

Re: opłata podwyższona za część okresu rozliczeniowego.

Wysłany - 2009-11-10 09:14:10
u.
Witam,
Widze że nie tylko ja się borykam z takim problemem. Ponieważ udało mi się juz z tym uporać więc moge powiedzieć ,że najlepiej jest zadzwonic do urzędu, który takiej korekty zarządał, ponieważ urzedy mają programy służące do naliczania i to co Ty wyliczysz musi być idealnie zgodne z wyliczeniami systemu. Jak ja liczyłam to okazało się że wyliczanie stawki przypadającej na 1 dzien jest najbardziej szczegółową metodą ale niestety nie tak liczy to system. System liczył, tak, że wyliczał ile dni było bez pozwolenia i jaki jest to procent roku, a potem z proporcji ustalał kwotę od której należało obliczyć wzwyżkę . Najśmieszniejsze dla mnie było to że niestety system nie chwali sie jaką metodą doszedł do wyniku więc w urzędzie z którym ja miałam kontakt była tylko jedna Pani która sama ręcznie doszła kiedyś do tego w jaki sposób nalezy to wyliczyć zeby było w porządku.Powodzenia!

Re: opłata podwyższona za część okresu rozliczeniowego.

Wysłany - 2009-11-10 14:31:36
Oczywiście, ze jesli ktoś poda w rubdyce datę wydania decyzji i jedną pozycję - zużycie za cały okres, to "system" policzy proporcjonalnie - bo to najprostsze. I nie sądzę by były jakieś niejasności co do spospbu liczenia - co najwyżej 1 dzień - czy decyzja obowiązuje od dnia wydania czy od następnego. Ale to już dawno zostało wyjaśnione. Gorzej z ryczałtem za deszczówkę - bo to stawka za cały rok jest... No ale to jak się zadzwoni to powiedzą jak policzyć "proporcje".
W przypadku powietrza ja zalecam rozdzielenie zużycia (generalnmie - wielkości charakterystycznej) na okres bez pozwolenia i z pozwleniem. Wówczas nie będzie żądnych problemów z różnicami w wysokości opłat.
Zaznaczyć należy że ma to znaczenie do księgowania kosztów - opłaty sankcyjnej nie można zaliczyć do kosztów - należy ja z zysku odliczyć.

Re: opłata podwyższona za część okresu rozliczeniowego.

Wysłany - 2009-11-20 15:29:56
GOŚĆ
Nawiązując do odpowiedzi poprzednika, odnośnie tego od kiedy obowiązuję decyzja to nie jest to wcale takie proste. Przeciez od decyzji służy14- dniowe odwołanie i teraz jest pytanie czy liczyć od momentu uzyskania decyzji, tj. np decyzja wydana 25 marca, zatem zwyżka do 24 marca włącznie, czyli policzyć zwyżkę do momentu aż decyzja stała się ostateczna ?????????

Re: opłata podwyższona za część okresu rozliczeniowego.

Wysłany - 2009-11-20 16:25:48
Oczywiście, ze to oczywiste ;-) Co innego jest to o czym mówisz - to nie jest termin obowiązywania decyzji! Polecam liznąć trochę prawa administracyjnego ;-)

Re: opłata podwyższona za część okresu rozliczeniowego.

Wysłany - 2009-11-20 18:10:18
GOŚĆ
Czy Samorzadowe Kolegium Odwoławcze nie wiedziało o czym pisze w jednej z decyzji? Wątpliwości odnośnie sposobu naliczenia opłaty podwyższonej, a konkretnie momentu (dnia), do którego należy taką opłatę obliczyć wyraziło w orzeczeniu SKO w jednym z miast. Właśnie zwróciło uwagę na zdecydowanie czy nalezy brac pod uwagę termin uzyskania decyzji, czy termin kiedy decyzja staje się ostateczna. Przyjmijmy że podmiot odwołuje się od decyzji na wprowadzanie gazów i pyłów, a np. SKO uchyla decyzję w całości i oddaje do ponownego rozpatrzenia organowi I instancji. Co wtedy? Podmiot ma czy nie ma decyzji? Moim zdaniem nie ma, bo została wycofana z obiegu prawnego przez decyzję SKO.

Re: opłata podwyższona za część okresu rozliczeniowego.

Wysłany - 2009-11-20 18:41:51
W takim przypadku nie ma oczywiście decyzji. Ale! Jeśli podmiot odwołał się od deczyji i organ II instancji uchylił w całości, to zapewne z powodu rażacych błędów albo naruszenia prawa przez organ wydający? Można wówczas cywilnie skarżyć organ I instancji o pieniądze w części dot. zwyżki za brak pozwolenia. Zależy jakie to są pieniądze.
A co pisze to SKO? Bo nie napisałeś/aś...

Re: opłata podwyższona za część okresu rozliczeniowego.

Wysłany - 2009-11-20 18:49:13
Decyzja ostateczna to taka, od której nie służy odwołanie. Tylko i wyłacznie. Termin, kiedy decyzja staje się ostatecznie nie jest terminem , od którego decyzja obowiązuje!
Taka decyzja może być wzruszona tylko w przypadku niezgodności z prawem i jeszcze w jednym przypadku - chyba kiedy żadna strona nie nabyła prawa... Ale nie pamiętam ;-)
Jedyna kontrowersja z jaką się spotkałem, to czy decyzja obowiązuje od dnia wydania czy od dnia następnego ;-D

Re: opłata podwyższona za część okresu rozliczeniowego.

Wysłany - 2009-11-21 00:06:06
GOŚĆ
nie napisałam dokładnie co pisze SKO, bo nie mam przy sobie tego orzeczenia. Czytałam je kilkakrotnie, w każdym razie gdy będę miała do niego dostęp napiszę.
Dziekuję za odpowiedź.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 9 z 9

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy