Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-26 11:28
Odsłony - 7480
GOŚĆ
Witam,
1. czy dopuszczalne jest aby wodę opadową z dachu odprowadzać rynnami bezpośrrednio do ziemi
2. czy taka woda opadowa z dachów podlega opłacie a jeśli tak - to jakiej, bo o powierzchniach dachu nic nie znalazłem w rozporządzeniu o opłatach

dziękuję za pomoc
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-26 11:59:20
Wody opadowe z dachów zaliczane są do wód tzw. "czystych" dlatego nie ma ich w rozporządzeniu - śmiało do ziemi z nimi :)

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-26 12:27:12
GOŚĆ
dzięki :))

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-26 13:00:23
GOŚĆ
Co w przypadku deszczówki z parkingu? Wokół budynku znajduje się parking samochodowy. Parking wysypany jest żwirem i kamykami (jedna część), drugą wyłożono kostką brukową. Deszczówka infiltruje wgłąb gruntu. Na terenie brak kanalizacji. Ścieki z budynku odprowadzane są do szamba.

Czy w tej sytuacji mam nanosić opłatę za deszczówkę?

Pozwolenie na odprowadzanie deszczówki nie uzyskam. Bo nie ma odprowadzania wód opadowych (emisji) z urządzenia, tylko wsiąkanie w grunt. Jak uregulować tą sytucację?

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-26 13:37:32
Hmm....
1. Założyć kanalizację deszczową;
2. Zainstalować separator substancji ropopochodnych (bez tego prawdopodobnie nie ma szans na pozwolenie)
3. Uzyskać pozwolenie na odprowadzanie wód opadowych z parkingów do gleby i wód (jest to powierzchnia parkingów o nawierzchni nieszczelnej)
4. Odprowadzać opłaty za korzystanie ze środowiska - do czasu uzyskania pozwolenia powiększone o 500% :(
5. Z tego co wyczytałem to tyle - chyba że są jeszcze jakieś ważne aspekty środowiskowe

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-26 14:46:47
GOŚĆ
1) Płaci się za powierzchnię dróg i parkingów o nawierzchni szczelnej :) - moja jest nieszczelna


2) Dodatkowko chodzi o powierzchnie zanieczyszczone o trwałej nawierzchni, z których wprowadza się do wód lub do ziemi wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne - u mnie brak kanalizacji

Dzięki za rozjaśnienie :) moim zdaniem nie muszę płacić :) Bo na jakiej podstawie ?

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-26 14:44:27
GOŚĆ
Do ziqo:

Trudna sprawa,
właśnie jestem po lekturze prawa wodnego i nie znalazłem tam (sądzę, ze głównie w art. 122) nazwanych wprost parkingów...

"Z jakiego paragrafu" :)) należy uzyskać takie pozwolenie?

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-26 17:40:35
Najpierw kolega z 14:44:27:
Zaczynamy od art. 122 ust1. pkt 1:
Jeżeli ustawa nie stanowi inaczej, pozwolenie wodnoprawne jest wymagane na:
1) szczególne korzystanie z wód;
Przeskakujemy do art. 37 pkt 2.:
Szczególnym korzystaniem z wód jest korzystanie wykraczające poza korzystanie
powszechne lub zwykłe, w szczególności:
1) .............
2) wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi;
I na koniec art 9 pkt 14 c
I wszystko powinno być jasne :)))

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-26 18:05:05
Do kolegi z 14:46:47

ad 1) Przerabiałem to już z WIOS-iem i usłyszałem że i owszem ale z czasem "szpary" między kostkami staną się niedrożne i jest powierzchnia szczelna i mamy opłaty. Zresztą jak masz nieszczelną jak udowodnisz że odprowadzasz czyste wody powierzchniowe do gruntu z zanieczyszczonej powierzchni na której stoją pojazdy i mamy wycieki (np. oleju) wątpię żeby takie coś przeszło bez pozwolenia no ale raz się żyje....

ad 2) ale wprowadzasz ścieki do gruntu a jak wprowadzasz to musisz robić analizy aby określić ilość zanieczyszczeń wprowadzanych do gleby i z nich też się rozliczyć

Tak czy owak trzeba płacić....

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-27 09:08:48
GOŚĆ
jest niestety jasne :(
Dzięki

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-27 11:17:08
Pani A
Na jakiej podstawie prawnej wprowadzam ś-ci-e-k-i ?

Zgodnie z art. 9 pkt 14 c

ściekach - rozumie się przez to wprowadzanie do wód lub do ziemi
wody opadowe lub roztopowe, ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z powierzchni zanieczyszczonej o trwałej nawierzchni (..) dróg i parkingów.

W omawianym przypadku ok są wody opadowe (deszczówka) odprowadzana do ziemi ok, ale nie jest ujęta w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne (nie jest spełniony ten warunek), zgadza się pochodzi z powierzchni zanieczyszczonej, ale nie o trwałej nawierzchni (..) dróg i parkingów !!!

Na jakiej podstawie mam zwykłą deszczówkę w to klasyfikować?

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-27 11:22:04
Pani A proszę mi udowodni że jest to zwykła deszczówka (no chyba że na tym parkingu stoją samochody bez emisyjne).
Proszę stanąć na takim parkingu i udowodnić że ani kropla deszczu nie spłynie po powierzchni kostki do gruntu - to jest wprost niemożliwe (może parę procent wsiąknie między szczelinami) - bądźmy poważni ludzie z WIOS-iu to nie naiwniacy. Zaraz każą zrobić kanalizację...,.

"Na jakiej podstawie mam zwykłą deszczówkę w to klasyfikować? " - TO NIE JEST ZWYKŁA DESZCZÓWKA TYLKO WODY OPADOWE - TAM JEST ZAWIESINA, SUBSTANCJE ROPOPOCHODNE ITP.

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-27 11:59:34
Pani A
Deszczówkę trzeba zbadać, żeby zobaczyć co w niej jest (jestem praktykiem).

Ale na jakiej podstawie prawnej ma mi WIOŚ nakazać zrobienie kanalizacji? Żebym musiała nanosić opłaty?

Poza tym nie dostanę w Starostwie pozwolenia wodnoprawnego na wsiąkającą do ziemi deszczówkę.

Zgodnie z art. 122 pkt. 4 Prawo wodne Pozwolenia wodnoprawne na wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi (..) są wydawane z uwzględnieniem postanowień rozdziałów 1-4 w dziale IV tytułu III POŚ :)

a dalej z POŚ
art. 180 pkt 2.
Eksploatacja instalacji powodująca odprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi

W omiawianym przypadku nie mam instalacji zgodnie z art. 3 pkt 3 i 6. :)

Urząd nie wyda mi decyzji? Czy mimo to mam płacić 500% stawki za brak pozwolenia, którego nie dostanę? hmm?




Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-08-27 12:34:47
Pani A

Z innej beczki:

Paragraf 103 i 104 Rozp Ministra Transportu i Gosp. Morskiej z dniia 2 marca 1999 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie. (Dz. U. z dnia 14 maja 1999 r.)

Art. 42 Prawa wodnego + art. 76 POS

Nie mam już siły heheh :)

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-09-06 19:09:38
urzędnik
Według mnie ustawa prawo wodne wyraźnie stwierdza, że ściekami są wody opadowe ujęte w szczelne systemy kanalizacyjne. W przypadku braku takiego systemu - nie jest to szczególne korzystanie z wód, bo nie ma ścieków wprowadzanych do ziemi lub do wody w rozumieniu ustawy. A obowiązek wykonania kanalizacji deszczowej często wynika z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-10-14 08:50:37
ekola
Proszę sobie koniecznie przeczytać § 19 Dz.U.06.137.984 ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ŚRODOWISKA
z dnia 24 lipca 2006 r.w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego
(Dz. U. z dnia 31 lipca 2006 r.)

Re: woda opadowa z dachów

Wysłany - 2009-10-16 09:04:04
GOŚĆ
Moim zdaniem wiążace jest to, czy parking został wykonany zgodnie z projektem i oddany do użytkowania bez zastrzeżeń. To by oznaczało,, że kanalizacja jest tam zbędna, a jak nie ma kanalizacji to nie ma ścieków.

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 16 z 16

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy