Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

Zbiorcze zestawienie o odpadach-kto ma obowiązek je składać?

Wysłany - 2008-03-19 08:51
Odsłony - 4327
GOŚĆ
Mam pytanie dot. zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i il. odpadów, składanym do 31 marca 2008,
zgodnie z przypisem 10) nowego formularza /Zał. do rozp. MŚ z dn. 25 maja 2007 r. poz. 686/ nie wpisuje odpadów komunalnych a innych odpadów mam do 5 Mg to czy muszę składać to zestawienie? (mam na myśli tylko wytwarzanie).
Mogę prosić o art. który mi to wyjaśni?

Drugie moje pytanie dotyczy w ogóle jak być zgodnie z obowiązującymi przepisami w sytuacji gdy, nie biorąc pod uwagę komunalnych, reszta odpadów np. złom sprzedany i potwierdzony kartami kartami przekazania odpadów nie przekracza 5 Mg, wystarczającą jest forma uproszczona ewidencji odpadów - karty przekazania odpadów?
ale jeżeli w jakimś roku np. oddaliśmy na złom więcej niż 5 Mg to czy w tym danym roku powinno się poprowadzić jakąś inną ewidencję uzyskać jakąś decyzję czy pozwolenie?

Z góry serdecznie dziękuję za pomoc, bo już gubię się w tym wszystkim.
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: Zbiorcze zestawienie o odpadach-kto ma obowiązek je skła

Wysłany - 2008-03-19 13:55:24
GOŚĆ
Przede wszystkim nigdzie nie ma zwolnienia w zakresie sporządzania zbiorczego zestawienia danych w zależności od ilosci wytwarzanych odpadów. Owszem, zbiorcze zestawienia sporzadzają tylko podmioty prowadzące ewidencję - na podst. art. 37 ustawy o odpadach.
Z rozporzadzenia monistra środowiska z dnia 11 grudnia 2001 r. nie wynika, jakoby nie było potrzeby prowadzenia ewidencji, jest zwolnienie dla podmiotów wytwarzajacych do 5 Mg rocznie odpadów innych niz niebezpieczne i komunalne i te podmioty mają obowiązek prowadzić tzw, uproszczoną ewidencję. Uproszczona ewidencja prowadzona jest tylko w oparciu o karty przekazania odpadów. Ale w mysl art. 36 ust. 4 ustawy o odpadach to też jest formą ewidencji.
A więc jasne że zachodzi potrzeba sporzadzenia zbiorczego zestawienia danych o wytwarzanych odpadach w tym przypadku. Nie zachodziłaby taka potrzeba jakbysmy mieli do czynienia z odpadami wymienionymi w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia (i to oczywiście przy odpowiednich ilościach wytworzonego odpadu).

Re: Zbiorcze zestawienie o odpadach-kto ma obowiązek je skła

Wysłany - 2008-03-19 13:55:50
Monika
A co do drugiego pytania, to Pani generalnie w tej sytuacji nie wolno wytworzyć więcej aniżeli 5 Mg odpadów innych niz niebezpieczne. Z chwilą przekroczenia limitu należy jak najszybciej postarać się o uregulowanie stanu formalno -prawnego ( informacja o wytwarzanych odpadach złożona do starosty właściwego ze względu na miejsce wytwarzanych odpadów - w ilości powyżej 0,1 Mg odpadów niebezpiecznych lub 5 Mg odpadów innych niż niebezpiecznych - art. 17 ust. 1 ustawy o odpadach).

Z chwilą przekroczenia limitu 5 Mg równiez zachodzi koniecznośc prowadzenia pełnej ewidencji odpadów.

Zaznaczam, że nieważne że tylko w jednym roku jest ten limit przekroczony, a np. w nastepnym nie. Wystarczy raz przekroczyć i wchodzi sie w ten wyższy pułap.

Re: Zbiorcze zestawienie o odpadach-kto ma obowiązek je skła

Wysłany - 2008-03-19 15:06:09
GOŚĆ
Dziękuję ogromnie za usystematyzowanie wiadomości.
A mam pyatnie odnośnie tego przekroczenia 5Mg - jeżeli nastąpiło ono w jednym roku a powodem tego była rozbiórka wiaty, z której powstał złom który potem sprzedaliśmy i wzieliśmy potwierdzenie na karcie przekazania odapdu - stąd wyszła waga większa niż 5Mg - to nie można tego tłumaczyć definicją z art. 3 pkt. pkt. 22 Ustawy o odpadach - że wytwórcą tych odpadów była firma która świadczyła usługę w zakresie rozbiórki, na którą było pozwolenie, my tylko odzyskalismy część kosztów sprzedając złom jako jego własciciel?
Co Pani miałaby na myśli pisząc "uregulowanie stanu formalno -prawnego" jeżeli sprawa dotyczyła roku nie 2007 tylko wcześniejszego? chyba, że taką informację przedłożyła firma, która podpisała umowę na rozbiórkę - to może regulowałoby sprawę?
Z góry dziękuję za pomoc.

Re: Zbiorcze zestawienie o odpadach-kto ma obowiązek je skła

Wysłany - 2008-03-20 22:19:05
Monika
Strasznie zagmatwne, bardziej już chyba się nie da.
Posiadaczem odpadów jest każdy kto faktycznie włada odpadami. A więc skoro Państwo widniejecie na karcie przekazania odpadu jako przekazujący, to tym samym jak gdyby potwierdzacie to, że jesteście a w zasadzie byliście jego posiadaczami.
A swoją drogą, hmm... ja sama jestem inspektorem WIOŚ, ale tak sobie mysle, że jeślibym miała taką sytuację na kontroli, że jakiś podmiot kiedyś tam (np. rok, dwa lata, trzy lata i więcej temu) przekroczył dopuszczalną ilośc wytworzonego odpadu, (i to mamy w zasadzie do czynienia ze złomem metalowym a nie z jakimś innym niebezpiecznym odpadem) i podmiot ten byłby w stanie wytłumaczyc się że stało się to w związku z przeprowadzonym remontem, rozbiórką, którego nie dało się wczesniej przewidzieć, a poza tym stało by sie to tylko raz - to tak myslę, że chyba bym sie tego nie doszukiwała zbytnio.
Trzeba po prostu zachować trochę zdrowego rozsądku...
A z drugiej strony, niewiem czy nie lepiej byłoby złożyc tą informację (w końcu nie nastręcza to wiele trudności, opłacamy tylko opłatę skarbową) i po prostu na przyszłośc mieć święty spokój. W sytuacji nawet gdy Państwo po prostu nie wytworzycie tej ilości odpadu to nic się wiele nie dzieje, kart ewidencji nie prowadzicie. Z chwilę przekroczenia ilości 5 Mg należałoby prowadzić pełną ewidencję.

Re: Zbiorcze zestawienie o odpadach-kto ma obowiązek je skła

Wysłany - 2008-03-21 09:25:34
GOŚĆ
Miło mi słyszeć takie zdrowe podejście szczególnie z ust inspektora WIOŚ:)

Re: Zbiorcze zestawienie o odpadach-kto ma obowiązek je skła

Wysłany - 2008-03-21 09:52:04
GOŚĆ
Dziękuję bardzo za czas poświęcony, rzetelne wyjaśnienia i pomoc.

Re: Zbiorcze zestawienie o odpadach-kto ma obowiązek je skła

Wysłany - 2008-03-21 23:19:09
dar
Koleżanko Moniko Informacja... chyba nie podlega opłacie skarbowej?
a swoją drogą to rzeczywiście prezentuje Koleżanka rozsądne podejście. Jestem bardzo ciekawy, w ktorej części kraju przedsiebiorcy mają takich rozsądnych Inspektorów?

Re: Zbiorcze zestawienie o odpadach-kto ma obowiązek je skła

Wysłany - 2008-04-22 12:36:44
GOŚĆ
Szanowni Państwo pozwolę sobie poprosić również o pomoc w tym temacie.
Od marca 2007 roku jesteśmy armatorem barek paliwowych. Dwie barki z naszej floty są niepływające i służą jako "bazy" magazynowe i przeładunkowe paliw płynnych; barki te również przejściowo gromadzą odpady od innych jednostek pływających.
Na jednej z bark mam pozwolenie na wytwarzanie i zbieranie odpadów oraz pozwolenie wodnoprawne, na drugiej natomiast jeszcze tego nie mam.
Czy byli by Państwo na tyle uprzejmi aby mi powiedzieć jakie mamy w związku z tymi odpadami obowiązki?

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 8 z 8

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy