Witam serdecznie.
W zakładzie produkujemy szyby zespolone. Jako sorbent wilgoci z przestrzeni między szybowej stosowany jest glinokrzemian (sito molekularne). W wyniku produkcji powstają odpady tej substancji. Mam już tego kilka ton. Jest to Krystaliczny glinokrzemian z substancjami wiążącymi składający się z zeolitu i kwarcu. Są to drobne kuleczki, nierozpuszczalne w wodzie dość twarde o wielkości ok 0,3 mm.
Przedstawiciel producenta w Polsce sugeruje żeby wysypać to w ogródku bo to jest jak nawóz, no ale wiadomo że tak po prostu tego zrobić nie można. Faktycznie zawiera ona ok 25% tlenku glinu, 0,5% tlenku wapnia 1,5% tlenku żelaza, 9% tlenku potasu, 3% tlenku magnezu, 8% tlenku sodu 0,1 tlenku fosforu 44% tlenku krzemu. Jeszcze jedną właściwością materiału jest to ze podczas pochłaniania wilgoci wydziela ciepło. Gdy chłonie ja z otoczenia nie jest to zauważalne ale gdy zaleje się go woda to reakcja jest dość gwałtowanie i takie świeże sito mocno się rozgrzewa. Odpad, który wchłonął już wilgoć z otoczenia nie jest juz taki rozgrzewający.
Próbowałem go zastosować w oczyszczaniu wody technologicznej.Jest dość dobrym materiałem filtracyjnym, zatrzymuje drobne zanieczyszczenia. Przepuszczając przez niego wodę po procesie szlifowania szkła (czyli bardzo drobna zawiesina poniżej 20 mikronów czyli woda "mleko") przesącz był klarowny. Była to tylko próba i nie stosujemy tego ze względy braku odpowiednich zbiorników do filtracji i w sumie takiej potrzeby nie ma. Urządzenie filtrujące wypełniony tym złożem potrzebuje systemu płukania.
No i szukam dalej chętnych na nabycie odpadu. Może tutaj znajdzie się jakiś chętny, abo wskaże jakiś kierunek gdzie uderzyć.
W razie pytań szczegółowych proszę o kontakt l.kwiaton@gmail.com