W najbliższym czasie firma chce uporządkować/pozbyć się zalegającego złomu znajdującego się (od lat) na terenie zakładu. Chodzi m.in. o stare maszyny (tokarki, spawarki), przęsła stalowe, silniki, pordzewiałe konstrukcje itp. – ogólnie złom, który jest już nam nie przydatny, a zalega i rdzewieje. Złom niby przez nas nie wytworzony, ale istnieje faktycznie, a chcemy się go pozbyć.
W pozwoleniu zintegrowanym i sektorowym mamy uwzględniony w sumie limit na 15 Mg/rok pod kodem 170405 - żelazo i stal. Limit ten jest stanowczo zbyt mały, w stosunku do tego ile tego złomu chcemy się pozbyć (powiedzmy na oko ok. 200 Mg).
Pytanie jak ugryźć temat, bo jest kilka rozwiązań:
1. Zmiana pozwolenia jest najwłaściwsza, ale znając życie przeciągnie się w czasie.A więc złożyć wniosek do UM o zmianę pozwolenia sektorowego i zwiększyć limit na odpad 170405 - 250 Mg/rok. Pytanie, ile zmiana pozwolenia może potrwać? Znając opieszałość urzędników 2-4 m-ce ? Czy w m-cu sprawa powinna się zamknąć ? Bo ja w to wątpię...
2. Znaleźć firmę złomiarską skupującą złom, która posiadać będzie zezwolenie na wytwarzanie, transport, zbieranie odpadu pod kodem 170405 i to im zlecić w ramach umowy-zlecenia zlecić im rozbiórkę i likwidację odpadu. Wtedy to oni są wytwórcami odpadu i sprawa z głowy.
Przy okazji zna ktoś taką firmę (skupującą złom), która posiada decyzję na wytwarzanie odpadu pod takim kodem ?
3. Złożyć jednorazową informację do UM o jednorazowej akcji wytworzenia odpadu pod kodem 170405 w wyniku porządkowania kwestii odpadowej na terenie zakładu, podając limit 200 Mg/rok.
Czas trwania sprawy do 30 dni ? Chyba, że UM się do czegoś przyczepi np. ilość i może zweryfikować to podczas kontroli ?
4. Firma złomiarska niech złoży wniosek o zmianę do decyzji wytwarzania i transportu odpadu pod kodem 170405. Może im się uda to szybciej załatwić, niż nam.
Może ktoś ma jakąś propozycję, albo mógłby pomóc?
Proszę o poradę jak rozwiązać w/w kwestię.
Z góry dziękuję…