Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

przedsięwzięcia środowiskowe

Wysłany - 2012-10-25 00:33
Odsłony - 6092
mała23
Witam serdecznie bardzo proszę o pomoc w rozwiązaniu tego kazusu, jestem na pierwszym roku studiów i niestety nie mam jeszcze pojęcia jak się do tego zabrać


kazus:
właściciel stacji benzynowej zamierza zainstalować zbiorniki do przechowywania gazu płynnego o pojemności 15 m3. jakim aktem administracyjnym będzie musiał się wylegitymować?

chodzi tu o wszelkie pozwolenia np. na budowę itp. czy jest to przedsięwzięcie mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko czy tez nie? jaki organ wydaje taka decyzję? czy wymagany jest raport oceny oddziaływania na środowisko itp. kompletnie nie wiem o co tu chodzi.
czy ktoś mógłby mnie choć troszkę nakierować, gdyż nie mam o tym zielonego pojecia . Będę bardzo wdzięczna

Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: przedsięwzięcia środowiskowe

Wysłany - 2012-10-25 10:20:29
Ja z innej beczki,bo raczej odpowiadał nie będę na to proste pytanie... Jaki to kierunek studuów jest? Filozofia?

Re: przedsięwzięcia środowiskowe

Wysłany - 2012-10-25 11:37:27
GOŚĆ
hmm... proste? zależy jak dla kogo. jest to administracja a przedmiot to instrumenty administracyjno ekonomiczne w ochronie środowiska. Jeśli jednak znalazł by się ktoś życzliwy i powiedział chociaż w jakich ustawach tego szukać będę bardzo wdzięczna

Re: przedsięwzięcia środowiskowe

Wysłany - 2012-10-25 16:20:50
K2
Proszę zapoznać się z ustawami: prawo ochrony środowiska, o ocenach oddziaływania na środowisko oraz prawo budowlane oraz rozporządzeniami do tych ustaw.

Re: przedsięwzięcia środowiskowe

Wysłany - 2012-10-25 16:21:05
GOŚĆ
- ustawa o odpadach
- prawo ochrony środowiska
- rozporzadzenie ws instalacji nie wymagających pozwolenia na emisję
- rozporządzenie ws instslacji wymagających zgłoszenia instalacji powodującej emisję gazów lub pyłów do powietrza
- prawo wodne (bedzie wymagane pozwolenie wodnoprawne jeśli deszczówka będzie odprowadzana do wód lub do ziemi)

Re: przedsięwzięcia środowiskowe

Wysłany - 2012-10-25 16:21:35
Xc
Rozpoczęcie działalności gospodarczej polegającej na prowadzeniu stacji paliw znaczący wpływ mają warunki techniczne, jakim muszą odpowiadać te stacje. Trzeba również pamiętać o opłatach związanych z koncesją. Uzyskania koncesji wymaga wykonywanie działalności polegającej np. na obrocie (handlu hurtowym albo detalicznym) paliwami z wyłączeniem m.in. obrotu paliwami gazowymi, jeżeli roczna wartość obrotu nie przekracza równowartości 100 tys. euro oraz obrotu gazem płynnym, jeżeli roczna wartość obrotu również nie przekracza 10 tys. euro. Koncesji udziela się na czas oznaczony, nie krótszy niż dziesięć lat i nie dłuższy niż 50 lat, chyba że przedsiębiorca wnioskuje o udzielenie koncesji na czas krótszy. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki udziela koncesji wnioskodawcy, który m.in. dysponuje środkami finansowymi w wielkości gwarantującej prawidłowe wykonywanie działalności, bądź jest w stanie udokumentować możliwości ich pozyskania; ma możliwości techniczne wykonywania działalności; zapewni zatrudnienie osób o właściwych kwalifikacjach zawodowych, uzyskał decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wniosek o udzielenie koncesji na obrót paliwem powinien zawierać: - oznaczenie wnioskodawcy i jego siedziby lub miejsca zamieszkania, a w razie ustanowienia pełnomocników do dokonywania czynności prawnych w imieniu przedsiębiorcy - również ich imiona i nazwiska; - określenie przedmiotu oraz zakresu prowadzonej działalności, na którą ma być wydana koncesja, - informacje o dotychczasowej działalności wnioskodawcy, w tym sprawozdania finansowe z ostatnich trzech lat, jeżeli podmiot prowadzi działalność gospodarczą; - określenie czasu, na jaki koncesja ma być udzielona, wraz ze wskazaniem daty rozpoczęcia działalności, - określenie środków, jakimi dysponuje podmiot ubiegający się o koncesję, w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania działalności objętej wnioskiem; - numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej oraz numer identyfikacji podatkowej (NIP). Z bardzo licznych uwarunkowań dotyczących usytuowania i wyposażenia stacji paliw należy pamiętać m.in. o tym, żeby stację paliw płynnych w obszarze zabudowanym oddzielić od krawędzi jezdni drogi publicznej wysepką o szerokości co najmniej 3 m, wyniesioną na wysokość 0,15 m ponad poziom drogi. CDN.

Re: przedsięwzięcia środowiskowe

Wysłany - 2012-10-25 16:21:45
Xc
Dopuszcza się rozwiązania bez wysepki pod warunkiem zastosowania zatoki o szerokości co najmniej 5 m, licząc od zewnętrznej krawędzi jezdni do odmierzacza paliw płynnych. Pawilon stacji paliw powinien być wykonany z elementów nierozprzestrzeniających ognia i usytuowany poza strefą zagrożenia wybuchem. Również zadaszenia na stacjach powinny być wykonane z elementów nierozprzestrzeniających ognia. Rzut poziomy zadaszenia powinien obejmować swym zasięgiem pasmo ruchu obsługiwanych pojazdów. Zadaszenie wydzielonego stanowiska, przeznaczonego wyłącznie do tankowania gazem płynnym pojazdów osobowych obejmuje stanowisko tankowania i obsługi odmierzacza gazu płynnego, a jego wysokość w świetle, mierzona od poziomu podjazdu, powinna wynosić co najmniej 2,5 m. Stacje paliw powinny być wyposażone w instalacje wodociągowe, sanitarne i deszczowo-przemysłowe oraz urządzenia oczyszczające ścieki do poziomu określonego w przepisach dotyczących warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi oraz w przepisach dotyczących substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego. Łączna pojemność zbiorników magazynowych dla produktów naftowych w stacjach paliw płynnych nie powinna przekraczać 500 m3. Gaz płynny może być magazynowany w stacjach paliw płynnych lub samodzielnych stacjach gazu płynnego w: zbiornikach podziemnych o pojemności do 20 m3 i łącznej pojemności do 40 m3; - zbiornikach naziemnych o pojemności do 5 m3 i łącznej pojemności do 10 m3; - butlach stalowych o łącznej masie gazu płynnego do 1350 kg w magazynach do tego celu przeznaczonych. Stacje paliw płynnych powinny być wyposażone w: - instalacje kanalizacyjne i inne urządzenia zabezpieczające przed przenikaniem produktów naftowych do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych; - urządzenia do pomiaru i monitorowania stanu magazynowanych produktów naftowych (1 stycznia 2008 r.); - urządzenia do sygnalizacji wycieku produktów naftowych do gruntu, wód powierzchniowych i gruntowych (1 stycznia 2008 r.); - urządzenia zabezpieczające przed emisją par produktów naftowych I klasy do powietrza atmosferycznego w procesach zasilania zbiorników magazynowych stacji paliw płynnych; - urządzenia zabezpieczające przed emisją par produktów naftowych I klasy do powietrza atmosferycznego podczas wydawania tych produktów do zbiorników pojazdów drogowych. CDN.

Re: przedsięwzięcia środowiskowe

Wysłany - 2012-10-25 16:21:59
Xc
WYJAŚNIENIE DLA LAIKA, Stacja paliw płynnych - obiekt budowlany, w skład którego mogą wchodzić: budynek, podziemne zbiorniki magazynowe paliw płynnych, podziemne lub nadziemne zbiorniki gazu płynnego, odmierzacze paliw płynnych i gazu płynnego, instalacje technologiczne, w tym urządzenia do magazynowania i załadunku paliw płynnych oraz gazu płynnego, instalacje wodno-kanalizacyjne i energetyczne, podjazdy i zadaszenia oraz inne urządzenia usługowe i pomieszczenia pomocnicze Samodzielna stacja gazu płynnego - obiekt budowlany, usytuowany poza stacją paliw płynnych, w skład którego mogą wchodzić: budynek, podziemne lub nadziemne zbiorniki gazu płynnego, odmierzacze gazu płynnego, instalacje technologiczne, w tym urządzenia do magazynowania gazu płynnego, instalacje wodno-kanalizacyjne i energetyczne, podjazdy i zadaszenia oraz inne pomieszczenia pomocnicze Ustawa z 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2006 r. nr 89, poz. 625 ze zm.). Rozporządzenie ministra gospodarki z 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. z 2005 r. nr 243, poz. 2063).

Oprócz tego:
Rozporządzenie Ministra Gospodarki z 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie (Dz.U. nr 243, poz. 2063) weszło w życie z 1 stycznia 2006 roku.

Jeśli coś nie tak, to niech mnie ktoś poprawi :)

Re: przedsięwzięcia środowiskowe

Wysłany - 2012-10-25 20:11:45
Wszystko się zgadza. Tylko po co cytować przepisy? Mówię, ze to proste pytanie jest. Wystarczy to wszystko przeczytać. Studiowanie na tym polega właśnie. Przynajmiej polegało, kiedy ja studiowałem ;-) Co innego gdyby student miał projektować stację paliw i zbiorniki ciśnieniowe... Ale przepisy?
ad. gość 2012-10-25 16:21:05 - a ścieki przemysłowe gdziekolwiek ;-)

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 8 z 8

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy