Zgodnie z art.11 pkt. 1 Rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 8 lipca 2004 roku w sprawie warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu ścieków do wód lub do ziemi, oraz w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, ścieki oczyszczone w procesie odwróconej osmozy można odprowadzać do ziemi (rowu melioracyjnego) jeśli nie zostały przekroczone najwyższe dopuszczalne wartości wskaźników zanieczyszczeń określone w załączniku nr do rozporządzenia. A jeśli powstałe podczyszczone ścieki przemysłowe nie zawierające substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, a dla pozostałych wskaźników zanieczyszczeń wartości są dużo poniżej najwyższych dopuszczalnych wartości, to czy można takie oczyszczone ścieki wprowadzić do ziemi (rowu melioracyjnego?
Jest ekonomicznie nieuzasadnione oczyszczanie takich ścieków metodą odwróconej osmozy, bo po co oczyszczać coś co już jest oczyszczone i nie zawiera przekroczeń NDW.
Czy istnieje prawna możliwość odprowadzenia oczyszczonych ścieków przemysłowych do ziemi (rowu melioracyjnego)?
(W okolicy nie ma innej możliwości zagospodarowania ścieków przemysłowych. Wywożenie ich beczkowozem jest nieuzasadnione ekonomicznie. Oczyszczalnia nie może przyjmować ścieków przemysłowych.)
Co o tym sądzicie? Proszę o pomoc czy też wskazówki.
Jedyne co mi przychodzi do głowy to postawienie atrapy stacji odwróconej osmozy;)