Portal branży recykling, odpady, ochrona środowiska - gartija.pl

forum dyskusyjne

pytaj, ... odpowiadaj, ... dyskutuj , daj się poznać innym jako fachowiec w branży

Aby prawidłowo korzystać z serwisu, należy włączyć w przeglądarce obsługę JavaScript.
Jeżeli nie wiesz jak to zrobić, skorzystaj z pomocy jej producenta.
Działy tematyczne

Czy to jest odzysk odpadów?

Wysłany - 2009-03-13 20:43
Odsłony - 15180
AG
Witam,

Mam pytanie, firma wytwarza odpady, które po usunięciu z miejsc emisji są poddawane mieleniu w "prowizorycznej instalacji" - młynek i pakowane w worki typu big bag i w takiej postaci przekazywane innym posiadaczom do odzysku. Firma wytwarzająca posiada pozwolenie na wytwarzanie odpadów, ale, czy proces mielania i pakowania w worki jest procesem odzysku czy nie? Mam mieszane uczucia - w ustawie podane są procesy odzysku i jest tam min. R15 Przetwarzanie odpadów, w celu ich przygotowania do odzysku, w tym do recyklingu, ale definicja wytwórcy z kolei mówi, że (...) każdego, kto przeprowadza wstępne przetwarzanie, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów. Tak więc, czy firma wytwarzająca odpady powinna mieć jednocześnie pozwolenie na odzysk wytwarzanych odpadów czy nie? Wydaje mi się, że nie. Ale pomóżcie.

AG
Odpowiedz na tę wiadomość
Obserwuj wątek

Oferty biznesowe związane z tematem wątku dyskusji

Odpowiedzi

Re: Czy to jest odzysk odpadów?

Wysłany - 2009-03-16 11:51:34
GOŚĆ
My mieliśmy ostatnio kontrolę z OŚ i też jedna pani z kontrolujących zastanawiała się czy to już nie jest odzysk ( skupujemy plastik i mielimy go w "śmiesznym" młynku i pakujemy w BB), ale my tłumaczyliśmy, że robimy to tylko ze względu na zmniejszenie objętości odpadu, żeby się go lepiej, łatwiej i taniej przewoziło oraz przechowywało. Panie odstąpiły od teorii odzysku w naszej firmie, nie uznały w końcu tego za odzysk, ale dodam, że u nas w OŚ wiedzą czasami mniej niż my, więc mojej odpowiedzi nie można uznac za w 100% rzetelną informację :-)
Ale czy np belowanie makulatury, folii jest odzyskiem? A to też przygotowanie do odzysku. A tłuczenie szkła i wsypywanie go do BB to też już odzysk? Segregacja folii na kolory to też odzysk? No nie wiem nie wiem.

Re: Czy to jest odzysk odpadów?

Wysłany - 2009-03-16 21:03:29
AG
Do Gościa z 11:51:34-my jesteśmy wytwórcą, nie przyjmujemy odpadów z zewnątrz, więc zgodnie z Twoją teorią prawdopodobnie nie jest to odzysk - mielenie u nas w miejscu wytworzenia. Choć 100 % pewności nie mam. Może jeszcze ktoś się wypowie?

Dzięki za zainteresowanie i odpowiedź.

Pozdrawiam,

AG

Re: Czy to jest odzysk odpadów?

Wysłany - 2009-03-17 09:06:09
uk
zgadzam się z gościem z 11:51, nie dajmy się zwariować i zachowajmy zdrowy rozsądek, nie zamierzam się zastanawiać czy cięcie papierow w niszczarce to już odzysk i nie będę załatwiać pozwolenia na odzysk by sprasować 15 01 01 dla odbiorcy by nie woził powietrza; mój WIOŚ jest ok.

Re: Czy to jest odzysk odpadów?

Wysłany - 2009-03-17 17:45:30
Ilekroć w ustawie jest mowa o odzysku - rozumie się przez to wszelkie działania, niestwarzające zagrożenia dla życia, zdrowia ludzi lub dla środowiska, polegające na wykorzystaniu odpadów w całości lub w części, lub prowadzące do odzyskania z odpadów substancji, materiałów lub energii i ich wykorzystania, określone w załączniku nr 5 do ustawy.
Nie widzę w żaden sposób możliwości "podciągnięcia" pod odzysk procesu rozdrabiania na miejscu odpadów poprodukcyjnych przed oddaniem ich innemu posiadaczowi ;-)
Inaczej:
Ilekroć w ustawie jest mowa o wytwórcy odpadów - rozumie się przez to każdego, którego działalność lub bytowanie powoduje powstawanie odpadów, oraz każdego, kto przeprowadza wstępne przetwarzanie, mieszanie lub inne działania powodujące zmianę charakteru lub składu tych odpadów.
Więc odzysk z wytwarzaniem by był? Bo czym jest rozdrabnianie jeśli nie wstępnym przetwarzaniem/zmianą charakteru odpadów? Czy zatem odpad plastiku z jakiejś grupy innej niż 19 (np. 07 02 13) nie staje się w wyniku takiej operacji odpadem plastiku z grupy 19 02?
Dlatego nie róbmy problemu z niczego ;-) Ciekaw jestem opinii specjalistów. Opinie typu - ja robię tak i tak i WIOŚ się nie czepia, nie są w żadnym razie prawnie "umocowane".

Re: Czy to jest odzysk odpadów?

Wysłany - 2011-10-21 13:14:12
GOŚĆ
Czy kompaktowanie styropianu to proces odzysku?
Jeżeli tak to R14 czy R15?

Wysłany - 2019-07-16 20:46:35
Rebeka
Polecam dopytać odpowiednich organizacji, na przykład CP Recycling. Z pewnością będą w stanie pomóc i podpowiedzieć. Oni zajmują się współpracą z firmami, gminami, organizują szkolenia i prelekcje, mają ogromną wiedzę :)

Wysłany - 2019-10-28 09:42:15
GOŚĆ
Cp Recykling? aha.. to Ci co kończą w tym roku działalność jako Organizacja Odzysku? :)

W tym miejscu mogą być prezentowane oferty biznesowe związane z tematek wątku dyskusji

Ilość rekordów 1 do 7 z 7

UWAGA!!! - zanim wypełnisz formularz przeczytaj uważnie

info

REGULAMIN

Nazwy pól wymaganych zostały pogrubione

Autor -
(identyfikator do 12 znaków)

Jeśli chcesz by inni użytkownicy serwisu mogli się z Toba skontaktować - zarejestruj się

Temat(do 60 znaków)
Treść (do 1500 znaków)
nie może zawierać danych kontaktowych, email, www, ofert biznesowych
Kod z obrazka wpisz w poniższe pole

Twój wpis zostanie opublikowany po akceptacji treści przez administratora

Jedynie wpisy użytkowników zarejestrowanych publikowane są na forum bez koniecznej akceptacji administratora. Nie zwalnia to jednak z koniecznosci stosowania się do zasad korzystania z forum. W przypadku łamania zasad użytkownik mimo rejestracji może utracić prawo do publikacji wypowiedzi bez akceptacji administratora

=>Bezpłatna rejestracja

ODPADY, RECYKLING - Wszelkie prawa zastrze�one
 
 
 
 
 
 
 
EKO Partnerzy